Wpis z mikrobloga

@waldemarpawlacz: @LoffeRemoo: Nie strasz. Polska nie jest aż tak bardzo jednolita etnicznie, pod względem narodowościowym.

W powiecie hajnowskim osoby prawosławne stanowią większość. W powiecie bielskim stanowią bardzo dużą część. Osoby prawosławne to po prostu osoby Polacy pochodzenia białoruskiego. Wychowałem się w tych stronach. Dla mnie to było coś normalne, że są katolicy i prawosławni - jest ich mniej więcej po połowie. Dopiero później przez internet dowiedziałem się, że w całej
@LoffeRemoo: Spytaj się prawosławnych (Polacy pochodzenia białoruskiego) czy traktujemy ich #!$%@?.... Mieszkam w tych rejonach. Nigdy nie odniosłem wrażenia, że są traktowani gorzej. Myślę, że praktycznie każda osoba prawosławna czuje się Polakami w większymi lub mniejszym stopniu, Według mnie zdecydowana większość młodych ludzi czuje się w pełni Polakami.
@Bomblito102: Z jakiego dokładnie powodu Litwini tak bardzo nie lubią Polaków? Czy głównym powodem jest to, że tak bardzo zdominowaliśmy władzę w Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Nawet w Konstytucji 3 Maja, nazwa kraju została zmieniona chyba na Rzeczpospolita Polska (brak Litwy). Do dziś prawie zawsze, gdy Polacy piszą o tamtych latach, to tylko mówią Polska, bardzo rzadko mówią o wspólnym państwie, unii. nawet, gdy natrafiam na anglojęzyczne filmy, artykuły to również często
@LoffeRemoo: Odwołując się do Twojego komentarza, czarnoskórzy zazwyczaj nie są mniejszością, tylko imigrantami. Mniejszością narodową określa się ludzi, którzy żyli na określonych terenach państwa, z którym identyfikowali się pod względem narodowościowym. Granice państw po wojnie się zmieniły, ale Ci ludzie wciąż mieszkają w tym samym miejscu, ale już w innym kraju. Poszanowanie mniejszości narodowych polega na tym, że kraje zezwalają na używanie języków tych narodowości, istnieją szkoły, które nauczają również w
@marcooo80: wydaje mi się że głównie przez politykę 2 RP która im odebrała Wilno. Potem szkolnictwo lat 90 było oparte o poglądy jakiegoś tam nacjonalistycznego ideologa z dwudziestolecia międzywojennego. W tamtych czasach Polska i Litwa faktycznie były sobie wrogie.
Generalnie Litwini postrzegają unię Polsko-Litewską trochę tak jak my zabory. Bohaterem narodowym jest książę Witold który był kuzynem Jagiełły i z którym był w konflikcie. Jagiełło jest trochę tak postrzegany jako zdrajca.
@ziomus0812: : podejrzewam że propaganda zsrr sporo tutaj namieszała. Część litwinów jakich znam jest z pokolenia które pamięta zsrr. I to zwykłe oni nie lubią polaków bo zniszczayli związek radziecki itp. Ewidentnie widać że ruski przez lata 90' wpajali to społeczeństwu by polacy nie mieli sojuszników wśród ludności litwinów. Sprawdźcie sobie np. co się stało w wieży telewizyjnej w Wilnie w 1991r, zwykła maskara, niby co tutaj polacy zawinili?. I część
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AndrusZgc: @AndrusZgc: Cała gmina, bo nie chodzi tylko o miejscowosc Puńsk, ale także o inne wioski np. szlinokiemie, oszkinie czy szołtany, szyłajnie. Nawet nazwy nie brzmią zbyt polsko, nie? Są to miejscowości gdzie ludność litewska jest większością nad Polakami (!). Polacy i Litwini żyją tam we względnej zgodzie, dużo jest par mieszanych od lat, szczególnie u młodych, którzy nie mają takich wewnętrznych niesnasek niecheci. Generalnie na poziomie tych wiosek, na
@Naluzie: @groch-o-sciane: jeden z Litwinów którego poznałem mówi, że historia Polski której my się uczymy w szkołach a o której oni się uczą ma kompletnie inną narrację; dla nas Rzeczpospolita Obojga Narodów to coś pozytywnego, wielkie mocarstwo i siła wschodniej Europy. Dla nich to nic jak Polska okupacja, a wspominał też o tym jak Polacy ‚ukradli’ litewską koronę i władzę w kraju. Więcej o tym można poczytać tutaj link
@TurboDynamo: a może Litwini się czują trochę tak jak Szkoci? Niby my mieliśmy unię personalną, a później jedno państwo z Litwinami. Jednak w praktyce Polacy zdominowali Litwinów. Tak samo w Wielkiej Brytanii, Anglicy zdominowali Szkotów. Chociaż podobno Szkoci też mieli swoich królów jako władców Wielkiej Brytanii, a szlachta szkocka miała duży wpływ na kraj. Chyba zupełnie inaczej jest z Irlandią, która była traktowana przez Anglików właściwie jako kolonia i do dziś