Wpis z mikrobloga

Mireczki, jaki beton najlepiej wziąć na betonowe donice. Raczej chce robić mniejszej wielkości więc raczej bez większego zbrojenia się obejdzie. Bardziej myślę czy zwyczajny b30 z casto będzie się nadawał czy są jakieś lepsze, żeby były bardziej miałkie oraz mniej wody przepuszczały #budownictwo #beton #diy #ogrod #ogrodnictwo
  • 7
@gloom: formy będe sam robić, najpewniej plastik ewentualnie z czasem formy silikonowe/gumowe (jak np do żywic epoksydowych) bo jednak bym chciał bardziej skomplikowane kształty, od geometrycznych po udziwianki. Wielkość na tą chwilę poniżej 30x30x30 cm
@bananometr Generalnie b30 się nie nadaje chyba że odsiejesz żwir, co jest spoko przy małej ilości. Najlepsza opcja jest zrobienie własnej mieszanki na bazie cementu portlandzkiego/duńskiego i kruszywa o bardzo drobnej frakcji np piasek rzeczny albo mączka marmurowa albo mix, wszystko zależy jaki efekt wizualny chcesz uzyskać bo beton betonowi nie równy może być jednolity ładny szary a może mieć mniej lub bardziej widoczne plamy/przebarwienia i nadawać bardziej industrialny klimat. Wymaga to
@bananometr: niezależnie od wybranej mieszanki zalecam użycie uszczelniacza który zamyka kapilary i zmniejsza nasiąkanie wodą oraz tak czy inaczej impregnację wyschniętego betonu. (Pamiętaj że większość betonów potrzebuje aż około miesiąca do 100% utwardzenia)
@gloom: O, dziękuje bardzo za obszerny opis. W tygodniu podjadę do casto i zobaczę jak wychodzi. A jeszcze się dopytam, czy przejmować się że ta wylewka ma zakres do 30mm, jakby coś było grubsze, to rażąco wpłynie na wytrzymałość? Oraz czy biorąc uszczelniacz to jakiś najzwyklejszy uszczelniacz z allegro (plastyfikator) będzie git? Tak samo z impregnatem, czy zwracać na coś uwagę przy wyborze?
@bananometr: Zakresem się nie przejmować, spokojnie działa przy większych grubościach. Choć ja testowałem max na 50mm robiąc blat. Przy doniczkach do 30cm rączej ciężko uzyskać grubsze ścianki niż 40-50mm około 20 jest raczej tak max wartością, natomiast dno będzie grubsze i tu też 20-30mm. Uszczelniacz np Jurga waterproof do betonu i zapraw. Impregnatów jest bardzo dużo na rynku i tu też zależy jaki efekt chcesz uzyskać, są takie które są niewidoczne