Wpis z mikrobloga

Muszę w końcu jakiś cykl ustalić, może ktoś ma jakieś rady?


@Kressska: nie wierzę informacjom z jakiejś strony, ale totalnie wierzę mirkom. :D Spróbuj położyć się za godzinę i tyle - głowa Ci nie odpadnie, najwyżej będziesz niewyspana.
@rss: Mirki z nocnej mają praktyczne porady ;-) strona leci po prostu po kolei cyklami 90 minutowymi, wiadomo każdy odczuwa inaczej, stąd chcę dowiedzieć się jak to u innych wygląda :-) po prostu nie mogę się ogarnąć ostatnio i szukam "schematu"
@Kressska: 90 minutowy cykl to tylko średnia. Możesz mieć +/- 20 minut. Więc należy testować, ale ogółem to prawda.

Śpię snem bifazowym od wielu lat i nauczyłem się budzić dzięki temu nie korzystając z zegarka (jest tylko nastawiony na wszelki wypadek).
@Kressska: ja to stosuję, ale w ten sposób:

jeśli mam niewiele czasu, to staram się przespać te 6 godzin (daję sobie 30 mi na zaśnięcie) żeby się fazy zgodziły

jeśli mam mniej czasu niż te 6h, to idę spać najwcześniej jak się da, fazy olewam

jeśli chcę pójśc na kompromis, to staram się spać 7,5h (czyli nastawiam budzik na za 8 godzin)

chyba że muszę ewidentnie odespać, to hulaj dusza, budzika
@Kressska: Kwestią jest wybudzić się w tym oknie, w którym organizm jest bardziej czujny (a więc lekko przed, w czasie, lub po fazie rem).

Więc jeśli chodzi Ci o tą chwilę, gdzie musisz iść teraz spać to tak - lepiej poczekać do następnej fazy.

Pamiętaj, że jak zasypiasz to musisz dodać czas zaśnięcia.
@nuwanda:

1. Posiłek bogaty w węglowodany i jak najmniej mięsa, godzine/dwie przed snem.

2. Gorąca kąpiel ~godzinę przed snem.

edit

tylko nie wskakiwać do łóżka! Należy trochę ochłodzić organizm. (ew teraz na zimę polecam po prostu otworzyć oknao zmiast codziennie napuszczać cholernie dużo gorącej wody)

3. Czasem warto spać krócej niż dłużej (zmęczyć organizm)

4. Zasady podstawowej higieny snu czasem pomagają
podstawowa higiena snu


@nuwanda:

ograniczaj czas spędzany w łóżku - najlepiej w ogóle nie używać pokoju w którym śpimy do pracy. Sypialnia ma służyć tylko i wyłącznie do spania.

nie próbuj zasnąć na siłę - męczenie się w łóżku nie pomaga.

zmęcz się fizycznie - lub śpij mniej.

unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu - tu chyba nie muszę tłumaczyć.

prowadź regularny tryb życia oraz rano wstawaj zawsze o tej samej porze
@nuwanda: jeszcze z takich mniej znanych to używane słońca do budzenia się (produkcja melatoniny pobudza, więc jak ktoś musi wstawać o 3 to można używać specjalnych lamp)

oraz relaksacja ;) a to można osiągnąć na wiele sposobów (np sex, medytacje etc.)
@Gadzinski: mnie strasznie męczy regularny tryb życia. Najlepiej mi się żyło, kiedy kładłem się jak robiłem się śpiący i wstawałem jak się wyspałem. A wtedy kładłem się w najróżniejszych porach. Muszę otworzyć jakąś własną działalność i do tego wrócić.