Wpis z mikrobloga

#b2b #ksiegowosc #programista15k #vat
Odliczenie VATu z kupna projektora na tradycyjną działalność programisty 62.01 / 03 (ryczałt) - Przejdzie czy nie?
Jest to dość spory wydatek więc fajnie by było zaoszczędzić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest jakaś szansa, że US się przyklei?
  • 22
  • Odpowiedz
@skullek: Czekaj, inaczej, bo źle odpowiedziałem na pytanie.

Moim zdaniem spokojnie jesteś w stanie wytłumaczyć taki sprzęt w DG i nikt Ci nie powinien o to robić problemów. Ot będziesz klientom wyświetlał jakieś projekty czy coś. Tak jak nikt Ci nie zabroni kupić sobie monitora do pracy za 10k, tak samo nikt nie powinien Ci robić problemów o projektor.
  • Odpowiedz
@tapout: Księgowa mi powiedziała właśnie, że jeśli odpowiednio to wytłumaczę to ona tę fakturkę klepnie.
I stąd pytanie, czy ktoś miał sytuacje, że w ogóle US się w tej sprawie odzywał. Wiadomo, że mogę to uargumentować tworzeniem aplikacji, która będzie głównie wyświetlana na projektorach czy po prostu do prezentacji. Po prostu byłem ciekaw.

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
  • Odpowiedz
@skullek: Zazwyczaj to wychodzi w trakcie kontroli z US. Urzędnik sprawdza koszty pod kątem m.in tego czy są one uzasadnione i związane z wykonywaną DG (mają wpływ na osiągnięcie przychodu). Więc jeśli będziesz umiał w razie wątpliwości powiązać taki koszt z osiąganym przez Ciebie przychodem to raczej nikt Ci go nie powinien podważyć.

Należy pamiętać też że urzędnik nie jest idiotą i jak masz w DG 5 telefonów i 10 laptopów,
  • Odpowiedz
@venividi: Nie no jasne, absolutnie tego nie nadużywam. W sumie poza klawiaturą jeszcze nie miałem okazji nic na firmę kupić więc na razie legitnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@skullek: Ostatnio jeden z moich klientów postanowił (na własną odpowiedzialność) ująć w kosztach konia. Normalnie żywe zwierzę kazał sobie ująć w kosztach, a sam się zajmuje się praca typowo biurową.

Więc jakby w skali odpałow jakie widziałem, to projektor to jest małe piwo i nie sądzę żeby urzędnik miał inne zdanie na ten temat.
  • Odpowiedz
Normalnie żywe zwierzę kazał sobie ująć w kosztach, a sam się zajmuje się praca typowo biurową.


@venividi: A ja głupi się wzdrygałem chcąc sobie kupić weekendowy kabriolet na firmę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: Wiesz, to że ktoś nie dostanie kontrolą w ryj przez 5 lat i ujdzie mu na sucho, nie oznacza że akurat Ty będziesz miał na tyle szczęścia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Niektórzy mają głęboką potrzebę aby nie oddać do US ani złotówki, więc kombinuja ¯\_(ツ)_/¯

Pytanie czy za rok, dwa Mati nie zacznie szukać kasy do budżetu i nie wzmozy kontroli. Wtedy w niejednej firmie zapanuje
  • Odpowiedz
@venividi: Ano... odpuściłem, i wyniosłem się w ogóle (fizycznie) z kraju. Teraz tylko muszę domknąć 2021 (większość roku jednak tu niestety byłem) i od 2022 (mam nadzieję) z polską skarbówką będę miał 0 kontaktów.

wszystkich nas nie skontroluje xD ok 2,6 miliona JDG vs garstka urzędników.


@NieBojeSieMinusow: Niby tak, ale ja akurat byłem wzywany w trybie pilnym, aby wyjaśnić jakieś 6 pln zaksięgowane w złym miejscu, więc na nich szczególnie
  • Odpowiedz
wszystkich nas nie skontroluje xD ok 2,6 miliona JDG vs garstka urzędników


@NieBojeSieMinusow: xD od przyszłego roku nad naszymi wydatkami będą troskliwie pochylać się automaty.
Do obecnego jpk dochodzi wysyłka kpir co miesiąc, tak więc tego ... jak wydatki z dupy to szybko.
  • Odpowiedz