Wpis z mikrobloga

Obliczałem sobie jak wyjdę na nadpłacaniu kredytu w kalkulatorze UOKiK - https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

No i wychodzi elegancko. Ale mam kredyt w MIllenium i bank twierdzi, ze przy nadpłacie w pierwszej kolejności rozlicza nadpłatę na swoje odsetki a nie na mój kapitał. W takiej sytuacji kompletnie nie opłaca mi się nadpłacać.

Czy taki sposób rozliczania nadpłaty prze bak jest zgody z wykładnią prawa?

#kredythipoteczny #finanse #kredyt
  • 29
@FargyssSterym: To jakieś turbo nieporozumienie. Przecież nadpłata dotyczy tylko części kapitałowej kredytu, a odsetki są liczone od pozostałego kapitału.
Daj znać Miras jak się to skończy bo sam mam tą samą sytuację - również kredyt w Millenium i właśnie zamierzałem nadpłacać, ale jeszcze nie odezwałem się do banku.
No i wychodzi elegancko. Ale mam kredyt w MIllenium i bank twierdzi, ze przy nadpłacie w pierwszej kolejności rozlicza nadpłatę na swoje odsetki a nie na mój kapitał. W takiej sytuacji kompletnie nie opłaca mi się nadpłacać.


@FargyssSterym: W zależności od banku stosowane są rożne systemy. W części z nich nadpłata księgowana jest wyłącznie na spłatę kapitału, przykładowo kredyt z saldem 100 000 zł po nadpłacie kwotą 40 000 zł będzie
@FargyssSterym: no jak skrajnie niekorzystna? Jedyne odsetki, które być może zapłacisz przy nadpłacie, to te naliczone od ostatniej raty. Czyli coś, co i tak już jesteś bankowi winien. Jak zapłacisz teraz, przy nadpłacie, to potem przy najbliższej racie już ich nie będzie, no bo już bedą spłacone. Normalna sprawa, przy zleceniu nadpłat i tym samym zmianie harmonogramu czy wysokości raty to trzeba być najpierw "na zero" z obecnymi odsetkami. Czasami te
@FargyssSterym: ale tutaj nie chodzi o tylko bieżące odsetki (tzn. te które naliczają się pomiędzy jedną i drugą ratą kredytu?). Jeżeli nie, to czy masz jakieś potwierdzenie na piśmie od banku, że nie zgodzi się na zaksięgowanie nadpłaty w kapitał? Bo spotkałem się już z motywem, gdzie bank w umowie wpisuje jedną, z reguły najmniej korzystną dla klienta opcje, ale jeżeli dostawał wniosek ze wskazaniem, że klient chce nadpłacić tylko i
umowie wpisuje jedną, z reguły najmniej korzystną dla klienta opcje, ale jeżeli dostawał wniosek ze wskazaniem, że klient chce nadpłacić tylko i wyłącznie kapitał, to realizował tatką dyspozycję bez pro


@Tomaszku: Wg kalkulacji dostępnej na stronie internetowej wynika, że przy racie np 2500 gdzie 500zł to kapitał a 2000 zł to odsetki, nadpłacając 2000zł mój kapitał w ogóle się nie zmieni.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FargyssSterym: Bank zawsze najpierw rozlicza odsetki. Załóżmy, że rata zapada 10-ego każdego miesiąca, raty są regulowane w terminie i nie ma żadnych zaległości.

Jeżeli dokonasz nadpłaty 9-ego dnia miesiąca to z nadpłaty zapłacisz za odsetki do 9-ego, reszta pójdzie na kapitał. Z tym, że następna rata dzień później to będą odsetki za jeden dzień plus kapitał. A jeżeli dokonasz nadpłaty 10-ego to cała kwota POWYŻEJ raty przypadającej na ten pójdzie na