Wpis z mikrobloga

To co działa w takim razie? Jaka jest alternatywa?


@ktomizajalnazwy: Niby jest.
Tak sie psy trenuje.
"Smaczek za wykonanie polecenia"

Tylko ze ludzie to chyba nie do konca psy :P

Kara jest istotnym elementem wychowawczym. Uczy ze moze nas spotkac cos przykrego.

Jak dzieciak cale swoje dziecinstwo jest wychowywany bezstresowo - bez kar - to w doroslym zyciu za dlugo nie bedzie funkcjonowal.

Raz spotka go cos przykrego i bedzie zdziwienie.
Ludzie są mądrzejsi od psów, więc tresura działa jeszcze lepiej.


@RandomowyMirek: No wlasnie. I dlatego ta tresura powinna obejmowac zarowno smaczki jak i kary.

Nie wiemy czy piesel zrozumie ze zostal ukarany za cos co zrobil a co nam nie odpowiadalo a jemu tak.

Ale spodziewamy sie ze czlowiek to jednak zrozumie ze kara wynika z tego ze zrobil cos nieodpowiedniego - i ogarnie co bylo to cos nieodpowiedniego.
Nie bój się czerpać z chrześcijaństwa, to mądra religia jest.


@ktomizajalnazwy: Nie o obawy tu chodzi. Ja tam jestem otwarty i czerpie ze wszytkiego co jest przydatne.

Zadna religia nie jest sama w sobie zla. I szanuje tych ktorzy wierza w swojego boga. Obojetnie jakiego - nie mnie to oceniac. Natomiast religia to jedno a uzurpatorzy ktorzy sobie wymyslili ze jedynie oni moga ta religie interpretowac, i wszyscy maja ich sluchac
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@gorzki99: No ale jednak napisałeś, że sam nie wierzysz, że to piszesz. Tak jakbyś się tłumaczył. To tylko ci piszę, że nie ma potrzeby, bo to nic złego.
Polemizowałbym, czy faktycznie żadna.
Dobry byłby z ciebie ewangelik, jeśli ci najbardziej przeszkadza to, że ktoś sobie uzurpuje prawo do jedynego słusznego interpretowania Biblii xD

Dobry byłby z ciebie ewangelik, jeśli ci najbardziej przeszkadza to, że ktoś sobie uzurpuje prawo do jedynego słusznego interpretowania Biblii xD


@ktomizajalnazwy: Lo panie :) A jakas konkretna kasa z tego jest? :PPP

Ja przestalem wierzyc w boga dzieki kosciolowi. Jakies 30 lat temu. Totalnie nic mi sie tam nie spinalo.
A ze ja scislowiec a nie humanista to juz total nie po drodze. Bog bogiem to jedna sprawa.

Ale jak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Castellano: Są rzeczy za które nie wolno karać i są rzeczy za które trzeba. Jeśli dziecko ma za dużo energii która nie jest rozładowana, to nie powinno być karane za bieganie i hałasowanie. Natomiast jeśli uderzyło inne dziecko bez powodu to trzeba natychmiast trzasnąć w mordę gówniarza żeby zapamiętał bodziec jak przy oparzeniu się ogniem. Są dzieci które są po prostu wredne bez powodu i trzeba je temperować bo nie wytłumaczysz.
Za dobro wynagradzac a za zlo karac to raczej prawda uniwersalna i do tego nie potrzeba religii.


@gorzki99: w tej części świata. Nasza kultura była kształtowana też przez chrześcijaństwo, więc dużo "naturalnych zachowań" jest wspólna dla wierzących i ateistów.
w tej części świata. Nasza kultura była kształtowana też przez chrześcijaństwo, więc dużo "naturalnych zachowań" jest wspólna dla wierzących i ateistów.


@Dionizja: aha czyli 2000 lat temu to nie dzialalo?

Znaczy sie ze za jakies zaslugi nie wynagradzano a za przewinienia nie karano?

No bez jaj.
@gorzki99: nawet dziś to nie zawsze działa i nie zawsze jest naturalne. Patrz Chiny: zabicie urguja jest powodem awansu; pierwszej pomocy na ulicy nikt nie udziela, bo jedynie co w nagrodę dostanie to oskarżenia (że to on spowodował wypadał, że coś uszkodził, ukradł).
@Dionizja: Ale mowimy tu o prawdzie uniwersalnej czy o naciskach?

Prawda unwersalna jest taka:

Przyniesiesz upolowana zwierzyne do jaskini to i se pojesz i bedziesz nagrodzony bo zapewniles byt innym.

Jak zezresz sam ta zwierzyne ktora ktos inny przyniosl to reszta cie ukarze a nie nagrodzi.

To jest zasada ktora dziala. I to dziala "odgornie" tak jakby naturalnie i nie potrzeba tutaj reigii czy boga. A ze ktos wypacza te zasady
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: No lutry to zawsze najbogatsi chłopi byli, więc jakiś związek jest. Nie mam jakoś totalnie innego zdania niż ty w temacie religii, dlatego się nie będę wdawał w dyskusję niepotrzebnie. Wszystkiego dobrego na święta w każdym razie.