Wpis z mikrobloga

@Patryk192 do potencjometru daj wzmacniacz operacyjny w konfiguracji "voltage follower", dla LM358 do jakichś powinieneś móc wyciągnąć jakieś 50mA na wyjściu. Dla potencjometru bez niczego masz rację, napięcie będzie się zmieniać w zależności od obciążenia.
  • 0
Podłączony będzie wskaźnik paliwa w liczniku samochodowym.
Chcę stworzyć coś w stylu symulatora
Prędkościomierz i obrotomierz już wiem jak wysterować z arduino
@Patryk192: analogWrite(pin, wartosc) gdzie wartosc to liczba z zakresu 0 - 255 a pin zaleznie od wersji plytki trzeba wybrac jeden z kilku ktory obsluguje kanał PWM

https://www.arduino.cc/reference/en/language/functions/analog-io/analogwrite/

filtr RC zeby stala czasowa ciebie zadowalala i wygladzala prostokat pwm, np. rezystor 1k + kondensator 100 uF. Wskazowka miernika w sumie nie potrzebuje tego filtru, sama mechanika ustroju to wygladzi. Ja bym dal, to tylko dwa elemwnty. Opamp w konfuguracji wtornika, sygnal
@hu-nows:
stworzyłem coś takiego

int odczytanaWartosc = 0;//Odczytana wartość z ADC
int val=0;

void setup() {
pinMode(3, OUTPUT); //wyjscie
}

void loop() {
odczytanaWartosc = analogRead(A5);//Odczytujemy wartość napięcia
val = odczytanaWartosc;
analogWrite(3, val / 4);

}
@Patryk192: szeregowo. sprawdz najpierw ile miernik potrzebuje pradu zeby wskazowka doszla do full, moze to bedzie 10 uA, moze 10 mA, nie znam sie na motoryzji.

Zasilacz 5 V + potencjometr np. 100k szeregowo z ustrojem i zmniejszasz rezystacje az wskazowka ustawi sie na full, odpinasz wszystko, mierzysz multimetrem ustawiona wartosc potencjometru i taki dajesz rezystor szeregowo za wyjsciem opampa albo za wyjsciem arduino. Jak nie trafisz w rowna wartosc np