Wpis z mikrobloga

Jak osiągnąć niski delay podłączając pianino cyfrowe do VST na kompie? Pianino podłączone przez USB, używam ASIO4ALL, ustawiłem bufor na minimum, a i tak wyczuwam delay przy graniu. Czy da się zrobić coś jeszcze, czy zawsze musi być minimalny delay przy graniu przez VST? Czy podłączenie pianina przez kabel MIDI daje jakąś różnicę, w porównaniu do USB?

#pianino #tworzeniemuzyki #produkcjamuzyki #vst #audio
  • 15
@Brajanusz_XIV: Z użycia "ASIO4ALL" wnioskuję, że używasz normalnej karty dźwiękowej, więc prawdopodobnym rozwiązaniem w twojej sytuacji będzie jednak zainwestowanie w interfejs audio o niskiej latencji.

Generalnie - zawsze jest jakiś delay choćby jednocyfrowy, który dla większości dobrych interfejsów jest tak mały, że nie da się go poczuć grają na pianinie. Podobno niektórzy śpiewacy wyczuwają 5ms nawet, ale ja uważam to za urban legend :D

Czy podłączenie pianina przez kabel MIDI daje
@Brajanusz_XIV: Latencja to jest parametr sam w sobie i zależy przede wszystkim od przeznaczenia urządzenia. W takich DACach nazwijmy je audiofilskich nie ma dużych wymagań co do dźwięku, jak usłyszysz coś 12 czy nawet 16 milisekund później niż czas idealny to oglądając film czy słuchając muzyki nikt tego nie zauważy.

Urządzenia przeznaczone na rynek produkowania audio natomiast prawie wszystkie mają jednocyfrową latencję przy ustawieniu małego bufora bo to jest kluczowy parametr
Pobierz aseeon - @BrajanuszXIV: Latencja to jest parametr sam w sobie i zależy przede wszystk...
źródło: comment_1648219156soXjBlwlmQUDe60OuifZAt.jpg
@aseeon_: Co do interfejsu, to priorytetem byłby niski delay na pianinie. Nie wykluczam nagrywania gitary czy innych instrumentów za pomocą mikrofonu w przyszłości. Co do ewentualnego nagrywania syntezatorów itp, to raczej wszystko by szło przez VST.

Przydała by się możliwość podłączenia dwóch kompletów monitorów studyjnych, ponieważ jedne planowałem używać do FL Studio przy biurku, a jeśli miałbym grać na pianinie poprzez VST na pianinie to przydałoby się mieć jakieś małe monitory
@Brajanusz_XIV: To nawet za duży budżet ja na twoje potrzeby tutaj masz kilka fajnych:

https://www.thomann.de/pl/audient_id4_mkii.htm - Mam starszego brata (id14 mk2), bardzo polecam, stosunek jakość/cena jest ciężki do pobicia
https://www.thomann.de/pl/motu_m2.htm - Bardzo dobry interfejs audio i dodatkowo ma też wejście i wyjście MIDI
https://www.thomann.de/pl/ssl_2_481703.htm - Podobnie jak powyżej jest też wejście i wyjście MIDI oprócz standardowego zestawu wejść i wyjść

Wszystkie te 3 interfejsy mają doskonałe opinie i powinno się bez
@aseeon_: A jak w wypadku tego najtańszego podłączyć drugi zestaw monitorów? Na wyjście słuchawkowe?

Bo widzę, że ten najdroższy to ma podwójne wyjścia.

Widzę, że nie polecasz Focusrite Scarlett. Jest gorszy jakościowo?
@Brajanusz_XIV: Tutaj jest znacznie więcej mojej opinii niż faktów, także weź to pod uwagę:

Yamaha HS5 - zwłaszcza wysokie tony są chwalone, może w sam raz na Pianino? Ja ich nie lubię bo nie mają moim zdaniem balansu mizernie u nich z niskimi tonami i mnie to drażni.

Kali Audio LP-6 2nd Wave - fajne, cena/jakość moim zdaniem super, bardzo równo (podkreślam, dla moich uszu) grają w całym zakresie i to
@Brajanusz_XIV: Nie musi być zbalansowany, ale to jest jedna z tych rzeczy "na wszelki wypadek", łatwiej zignorować w odbiorniku ewentualne zakłócenia jak idą 2 kopie sygnału. A co do konkretnego kabla to nie mam jakichś specyficznych typów, na krótsze odległości (<5m) używam kabli Hosy, a na dłuższe pro snake albo cordial (z thomanna). Ani one lepsze ani gorsze od innych IMO, generalnie normalne kable :D