Wpis z mikrobloga

Wrzucam tu bo za kilka lat będzie ciężko znaleźć informacje o tym co tam się podziało, a może warto coś tam wiedzieć o historycznych losach biegu Maniacka Dziesiątka.

Co się dzieje z Maniacką Dziesiątką? 13.12.2016

Od pewnego czasu „drogą pantoflową” rozchodziły się informacje o sporze w strukturach organizatora jednego z najważniejszych krajowych biegów ulicznych, poznańskiej Maniackiej Dziesiątki.

Rzecz tyczy się kwestii organizacyjnych oraz finansowych, a oś sporu przebiega pomiędzy prezesem Stowarzyszenia KB Maniac, Arturem Kujawińskim, a częścią zasłużonych działaczy klubu i członków jego Zarządu. Tego rodzaju sytuacje nie są zwykle tematem dla naszych artykułów, a jednak tym razem sprawa przybrała dość zasadniczy obrót.

Dzisiaj rozpoczęły się zapisy na kolejną edycję biegu. Nie organizuje go jednak KB Maniac, a Fundacja „Maniacka Dziesiątka” we współpracy z Fundacją Klub Biegacza „MANIAC” Poznań (cyt. z regulaminu). Z kolei w zakładce „organizator” widnieje informacja; „Organizatorem biegu jest: Fundacja “MANIACKA DZIESIĄTKA” w organizacji z Sportlife oraz we współpracy z Fundacją Klub Biegacza “MANIAC” Poznań”.

Sęk w tym, że żadna z tych fundacji (12 grudnia, godzina 13) nie widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, co każe sądzić, że faktycznie (jeszcze?) nie istnieją… Potwierdzenie przelewu wpisowego ujawnia odbiorcę jako Sportlife Artur Kujawiński, podczas gdy przed rokiem było to Stowarzyszenie Klub Biegacza „MANIAC” Poznań.

Na temat sprawy wypowiedziała się Izabela Jedynak, członkini Zarządu KB Maniac: „Artur Kujawiński nie przedstawił dokumentów na rozliczenie ubiegłorocznego biegu, mimo naszych próśb. Odmawia wyjaśnień, podczas gdy na wyciągach z rachunku bankowego klubu widnieją przelewy znacznych kwot na prywatne konto prezesa. Od dłuższego czasu trwa spór odnośnie działań klubu i zakresu odpowiedzialności zarządu i jego prezesa. O istnieniu nowych podmiotów – fundacji wspomnianych w regulaminie – dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych.”

Jak się dowiedzieliśmy od Artura Kujawińskiego, w czwartek ma odbyć się zebranie Klubu, podczas którego ma dojść do konfrontacji stanowisk.


https://bieganie.pl/sport/co-sie-dzieje-z-maniacka-dziesiatka/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oświdczenie Artura Kujawińskiego - 03.01.2017

Drogie Biegaczki, Drodzy Biegacze,

Maniacka Dziesiątka to bieg wyjątkowy. Od początku powstania mający charakter niekomercyjny, stworzony dla Was. Jako pomysłodawca utworzenia biegu, poczuwając się do pełnej odpowiedzialności za podjęte przedsięwzięcie, przez ostatnie 12 lat każdego roku od 6 do 8 miesięcy pracowałem nad wdrożeniem projektu, bez względu na porę dnia czy nocy, wielokrotnie przypłacając to zdrowiem. Jednak za każdym razem widząc wasze uśmiechy na mecie i nowe życiówki w wynikach – stwierdzałem, że warto było.

Pojawiły się publicznie zarzuty i insynuacje co do rozliczenia edycji 2016. Rozliczenia przedstawiałem Stowarzyszeniu trzykrotnie (pierwsze w maju 2016) i za każdym razem z większą szczegółowością. Ostateczne zestawienie rozliczeniowe Maniackiej 2016, zawierające około 200 pozycji, jednoznacznie pokazuje, iż po około 7-miesięcznej pracy nad ubiegłorocznymi projektami (w tym m.in. nad Nocną Piątką), po mojej stronie nie została ani złotówka. Czyli na rzecz projektów pracowałem przez wiele miesięcy dobrowolnie i bezpłatnie.

Dodatkowo jak wykazała przedstawiona przeze mnie dokumentacja w sprawie pozostałych rozliczeń, saldo na moją korzyść wykazało in plus, co potwierdziła Komisja Rewizyjna Klubu. Czyli na tą chwilę w roku 2016 jeszcze wyłożyłem środki na rzecz działalności Klubu – i to są fakty.

Nie mogąc pozwolić na dalsze szarganie mojego dobrego imienia, wydaję niniejsze oświadczenie.

Będąc kołem napędowym biegu ceniłem wszystkich wokół, którzy dobrowolnie pomagali. Po biegu ostatni schodziłem z placu boju, a gdy coś nie wyszło zawsze chroniłem członków zespołu biorąc wszystkie trudne i nieprzyjemne aspekty organizacji na siebie – nie chciałem obarczać nikogo dodatkowym stresem, którego mają wystarczająco w życiu codziennym.

Przez lata udawało się zebrać zespół, który zdolny był realizować wizję. W ostatnim czasie zaobserwowałem z niepokojem, że potencjalny zespół jest podzielony, wystąpiły antypatie i utworzyły się podgrupy, a nawet zazdrość wobec innych członków zespołu, którzy więcej od siebie wnosili.


Jako pomysłodawca i twórca Maniackiej Dziesiątki, widząc zagrożenie jej realizacji a wręcz nie odbycia się kolejnej edycji, musiałem podjąć decyzję o ratowaniu biegu. Cieszę się, że trzon organizacyjny jest przy mnie i wspiera mnie – to dla mnie bardzo ważne. Ponieważ bieg nigdy nie był komercyjny i tak jest do dzisiaj insynuacje o tzw. skoku na kasę były bezpodstawne – nadal opłata startowa jest na poziomie z roku 2013, pomimo wystąpienia inflacji w przypadku niektórych kosztów.

Nie czas i miejsce na wzajemne publiczne wytykanie, takie sprawy powinny zostać wewnątrz grupy a do publicznych insynuacji nie powinno w żadnym wypadku dojść. Zespół podzielił się. Tak bywa, że tam gdzie teoretycznie są pieniądze, to dochodzi do dużych nieporozumień. Jedna część zespołu nie chciała współpracować z drugą. Rolą lidera i pomysłodawcy jest m.in zebranie i scalenie kluczowych osób (dziękuję za wsparcie i bycie przy mnie) oraz utrzymanie zgranego i solidnego zespołu organizacyjnego. Naszą intencją jest kontynuowanie rozwoju biegu, podobnie jak miało to miejsce przez ostatnie 12 lat i mam nadzieję, że te same intencje mają wszystkie strony.

Życzę wszystkim udanego sezonu startów w 2017 roku! Do zobaczenia na biegowych ścieżkach i trasach!

Artur Kujawiński


https://www.lepszypoznan.pl/maniacka-dziesiatka-oswiadczenie-03-01-2017.html

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oświadczenie Klubu biegacza "Maniac" Poznań 12.01.2017

Oficjalne oświadczenie Zarządu Klubu Biegacza "Maniac" Poznań:

Drodzy Biegaczki i Biegacze !

Dziękujemy Wam za cierpliwość i wyrazy sympatii w tym trudnym okresie dla naszego klubu. Wszyscy zrzeszamy się po to by czuć przyjemność z krzewienia naszej pasji i wiemy, że chcielibyśmy by ukochane bieganie pozbawione było wad i negatywnych emocji, którymi wypełnione często jest nasze życie. Informujemy Was zatem o kilku kwestiach :

1. W dniu 11 stycznia 2017 ukonstytuował się nowy Zarząd Klubu Biegacza "Maniac" Poznań w składzie : Izabela Jedynak - Prezes, Bartłomiej Mikołajczak - Wiceprezes, Agnieszka Szuleta-Kosicka - Skarbnik i Maciej Łątkowski - Sekretarz.

2. Nowy Zarząd podjął decyzję o nieudzieleniu absolutorium poprzedniemu Zarządowi, co jest efektem ciągle niekompletnego sprawozdania złożonego przez byłego Prezesa Artura Kujawińskiego do Komisji Rewizyjnej klubu oraz utrudnianiu jej wglądu w konto bankowe stowarzyszenia.

3. Artur Kujawiński ponownie zmienił zdanie i nie zwróci organizacji biegu Maniacka Dziesiątka w roku 2017 w ręce klubowego komitetu organizacyjnego. Kierując się interesem biegaczy, Zarząd oświadcza, że nie będzie w tej kwestii działać w sposób formalny, co mogłoby zaowocować administracyjnym wstrzymaniem organizacji biegu w bieżącym roku. Równocześnie informujemy, że klub KB Maniac Poznań niestety nie ma nic wspólnego z tegoroczną edycją biegu. Spór w tej kwestii na 8 tygodni przed biegiem zniszczyłby reputację biegu i wpłynął na jakość tego wydarzenia, które od kilkunastu lat było wizytówką naszego stowarzyszenia i efektem społecznej pracy klubowiczów na rzecz innych biegaczy. Jest nam bardzo przykro z tego powodu.

4. Decyzją Zarządu, w wyniku przegłosowania zwykłą większością głosów wniosku złożonego przez Członka klubu o usunięcie Artura Kujawińskiego z listy członków w związku z jego działaniem na szkodę klubu, został on usunięty z grona klubowiczów w dniu 12 stycznia 2017 roku.

5. Najważniejszym zadaniem, które stoi teraz przed Zarządem jest opracowaniem strategii rozwoju klubu, która wykorzysta doświadczenie członków klubu i pozwoli realizować nowe i atrakcyjne projekty dla wciąż rosnącej społeczności biegowej.

6. Zdajemy sobie sprawę jak wielu cennych ludzi straciliśmy w ostatnich miesiącach i latach. Dziś prosimy Was o rozważenie powrotu. Naprawdę zrobimy wszystko by klub znowu stał się naszym wspólnym dziełem.


Pozdrawiamy Was Serdecznie

Izabela, Bartek, Agnieszka, Maciej

Klub Biegacza "Maniac" Poznań


https://biegologia.pl/wielkie-zmiany-w-klubie-kb-maniac-poznan-oficjalne-oswiadczenie-zarzadu/
https://www.facebook.com/izabela.jedynak/posts/1584035484957447

Wątek na forum gdzie wypowiadają się obie strony:
https://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?p=885282

#maniackadziesiatka #bieganie #afera #2017 #2016