Wpis z mikrobloga

Cześć. W ramach pracy inżynierskiej muszę zrobić porównanie platform orkiestracji takich jak Kubernetes, Docker Swarm, OpenShift. Zastanawiam się jakimi wskaźnikami mogę ocenić poszczególne platformy, jak mogę je ocenić, mierzyć itp. Stąd moje pytanie jakich parametrów mogę użyć do porównania platform orkiestracji takich jak Kubernetes, OpenShift, Docker Swarm? Planuję postawić przynajmniej na dwóch z tych platform jakiś serwis, prawdopodobnie Wordpress.

#kubernetes #docker #openshift #devops #studbaza
  • 13
@Floryda: cena, wsparcie (oficjalne/płatne/community), otwartość kodu, vendor-locking, oferowane ficzery typu self-healing, loadbalancing itp., dostępność zewnętrznych narzędzi, bezpieczeństwo, poziom trudności zarządzania infrastrukturą
to tak mi na myśl przyszło pewnie można dużo więcej wymyślić, wpisz w google swarm vs kubernetes i zobacz co wypisują w plusach i minusach i rozwiń ¯\_(ツ)_/¯
@bruhh dzięki, jakoś miałem pustkę w głowie i nie mogłem nic wykombinować i jak zwykle nie wiem czegoś - pytam na wykopie ;)

@Vetinari: już mam o Swarm rozdział i nie chciałbym zmieniać, poza tym chyba ma jeszcze wsparcie, a nawet jeśli nie
ma czy by je stracił to dodałbym, że platformy szybko ewoluują i wsparcie po prostu wypadło. Raczej chodzi mi o kilka prostych parametrów dzięki którym mógłbym spróbować w
@Floryda Jakbym miał zrobić porównanie pod klienta to bym sprawdził: przewidywalny support i rozwój ( jak szybko naprawiają błędy i ewentualnie czy samemu da się naprawić), overhead (ile kosztuje pusta platforma, ile kosztuje minimalny rozmiar, jaki narzut daje w porównaniu do uruchamiania bez niej), skalowalność bez utraty SLA (zero downtime), jak trudna jest w obsłudze i czy jest wspierana przez narzędzia typu Terraform/Ansible, jak działa w niej wewnętrzna komunikacja pomiędzy usługami, jakie
@bruuh: ewentualnie myślałem nad postawieniem klastra k8s w chmurze, niektóry Cloud Providerzy zapewniają jakieś tam fundusze na to a i mniej roboty ze stawianiem klatra
@Floryda: GCP daje $300 na rok możesz za to rozkulac mały klaster na kilka miesięcy, Oracle daje chyba $100 na miesiąc no to już średni klaster ale tylko na miesiąc ( ͡° ͜ʖ ͡°) w AWS free tier nie ma w ogóle EKS [*], abażura nie znam ale oni mają sporo ofert dla studentów możesz tam zajrzeć