Wpis z mikrobloga

Jakie problemy gospodarcze przewidujecie w związku z uchodźcami? Moim zdaniem najbardziej po tyłku dostaną pracownicy fizyczni, bo o ile kierowców, monterów, budowlańców etc. brakuje, o tyle są to męskie zawody, a przyjeżdżają głównie kobiety.

Ukrainki mogą przejąć takie zawody jak:
- kasjerki
- pracownika produkcyjnego
- kucharki
- sprzątaczki
- branża beauty
- pracownicy call center
- a nawet pielęgniarki

Jak dodamy do tego rosnącą inflację, Polski Ład, wyższe raty kredytów itp. to może pojawić się dumping płacowy i powrót do "mam 10 Ukraińców na twoje miejsce".

#nieruchomosci #inflacja #gospodarka #kryzys #kryzysmigracyjny #ukraina #nbp #stopyprocentowe
  • 23
@Pecunianonolet: xD chyba zartujesz. Przyjechala MASA osob z wyksztalceniem i skillem. Niedlugo na wyzszych stanowiskach w korpo bedzie masa osob z ukrainy, it finanse, lekarze to pierwsze co pojdzie. Kto mial na kase przyjechac to zrobil to kilka lat temu, teraz ucieklo cale spoleczestwo i uwierz mi ze tam masa kotow jest ktora zaraz zajmie dyrektorskie stanowiska
@dobrowolskii: @Sephirionn : co do stanowisk lekarzy czy pielęgniarek jestem sceptyczny. Lekarzy brakuje, dlatego, że jest to zamknięte, hermetyczne środowisko i bardzo trudno dostać się na specjalizację. Nie jestem przekonany, że nagle otworzą się na uchodźców i uznają ich dyplomy.

Co do pielęgniarek: brakuje osób do pracy, ale widzę, że Polki są niechętne, bo musiałyby (przynajmniej na początku) je nadzorować. Pojawiają się też postulaty większej kasy.
@dobrowolskii: Tylko dlaczego specjaliści z Ukrainy mają wybrać zaplecze tych "korpo", skoro mogą pojechać na zachód i będą w macierzystych oddziałach. Dla specjalistów zachód ma specjalne zachęty, nie ma znaczenia czy to jest Hindus, Polak, Ukrainiec czy Eskimos.
@Pecunianonolet: Lekarze już srają ze strachu że ich kilkudziesięciotysięczne zarobki spadną. Mam trochę znajmych w tym środowisku i ogólnie ogromny hejt na Ukraińców, że gorsi i w ogóle nic nie potrafią i w ogóle Polaków czeka zagłada. Szkoda tylko, że tak #!$%@? systemowo i personalnie opieki zdrowotnej nie spotkałem nigdy w żadnym cywilizowanym kraju. Bardzo dobrze, że zwiększy się liczba lekarzy przypadająca na mieszkańca, z ich perspektywy Polacy poumierają bo Ukraińcy
@Pecunianonolet: wnioskowanie, jakoby przyjeżdżały jakieś wyspecjalizowane grupy Ukraińców to raczej błąd myśleniowy.

Przy ruchach takich mas ludzkich przyjeżdża tutaj cały ukraiński przekrój społeczny, od sprzątaczek po dyrektorów. A że ukraińska gospodarka to głównie produkcja materiałów, rolnictwo, transport i przemysł to raczej ludzie w tym pracujący na co dzień przyjeżdżają, innymi słowy w większości pracownicy do prostych prac bo tak wygląda ich rynek pracy.
@Pecunianonolet: Moim zdaniem powinni pracować przez agencję pracy ,albo no w sadownictwie. Tak jak nasi bez kwalifikacji i języka zazwyczaj jest produkcja ,szklarnie przez agencję. Jakaś wykładowczyni się wypowiadało chyba z UAM w Poznaniu ,że będzie ograniczona ilość pracowników z Ukrainy względem Polaków ,że np na 10 Polaków w pracy będzie 2 Ukraińców.
@ultraoptymista: wiesz co tu duzo latwiej, tu juz masa ukraincow pracuje i latwiej sie wkreicc do korpo niz jechac do niemiec i konkurowac glownie z niemcami + blizej kulturowo, latwiejszy jezyk. Czesto oddzialy macierzyste (np w de, wymagaja niemieckiego tez)
@dobrowolskii: mysle ze jednak o lekarzy/pielegrniaki/inzynierow tez beda zabiegac. Wbrew pozorom Ukraincy sa bardzo madrzy - maja dobry przemysl lotniczy (antonov), przemysl zbrojeniowy sie rozrosl, przemysl energii itd.

To nam zostana najpewniej niskie klasy spoleczne i starsi, bo u nas zostana przede wszystkim ci, ktorzy beda chcieli po wojnie wrocic.
@dobrowolskii: zostana, owszem. Czesc zostanie, ale jak duza to zalezy od przebiegu wojny.

Ogolnie to widze tez inne problemy - przykladowo do mojego LO dolaczyl ukrainiec, ktory juz ma zdana mature na 5 (czyli na nasze - 100%). Nie wiem jak tu jest/bedzie, ale jak beda notyfikowac matury ukrainskie, to bedziemy mieli w lipcu afere z rekrutacja z UAM z zeszlego roku tylko w calej Polsce. Wtedy szczegolnie dostanie sie PiS
Jakie problemy gospodarcze przewidujecie w związku z uchodźcami


@Pecunianonolet:
- wzrosty cen najmu jako pierwszy i pewnie najbardziej zauwazalny problem, co zreszta widac juz teraz, duzo mieszkan przepadlo a ceny wystrzelily w kosmos,
- duza konkurencja w zawodach ktore sam wymieniles, szczegolnie dostanie sie kobietom,
- wiekszy kryzys w sluzbie zdrowia bo ta bedzie miala +2mln dodatkowych ludzi do opieki zdrowotneje
- narastajaca przemoc/frustracja wobec ukraincow ktorzy przybyli z wojny do
Ukraińców, że gorsi i w ogóle nic nie potrafią i w ogóle Polaków czeka zagłada.


@Dusk_Forest77:
Po tym cyrku, który trwał dwa lata z teleporadami, odwoływaniem zabiegów itd. chyba nikt nie kupi bajki o tym, że niby jakość usług się zmniejszy.