Wpis z mikrobloga

#lotnictwo #militaria #polska

95 lat temu, 1 grudnia 1918 roku Szachownica lotnicza stała się oznaką polskiego lotnictwa wojskowego.

Biało-czerwona szachownica po raz pierwszy pojawiła się na samolotach jako godło osobiste pilota porucznika Stefana Steca, latającego w lotnictwie austriackim, a następnie polskim.

1 grudnia 1918 Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wydał rozporządzenie Nr 38, w którym zapowiedział, że:

"Samoloty Wojsk Polskich będą w przyszłości zaopatrzone w miejscach dotychczas obowiązujących znakiem kwadratowym szerokości 60 cm, dzielącym się na cztery równe pola. Lewe górne i prawe dolne pole będzie barwy karmazynowej, lewe dolne i prawe górne pole barwy białej"

Przez następne ponad 70 lat szachownica w tej postaci pozostawała znakiem polskiego lotnictwa wojskowego. W 1993 jednakże wprowadzono nowy wzór znaku, z zamienioną kolejnością pól (odwrócony o 90°), bardziej poprawny heraldycznie, ale ignorujący tradycję.

Zródło: wikipedia
b.....s - #lotnictwo #militaria #polska



95 lat temu, 1 grudnia 1918 roku Szachowni...

źródło: comment_0GgsxtY4RVNOigFqtlHqXkOQMCHLXSxc.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@biczplis: Ciekawe info. Ale zastanawia mnie co autor mial na mysli w roku 93 -> 93 ze nagle barwy zmienili na odwrot. I.. najgorsze jest to, ze odpowiedz na 99% oznacza, ze byl hajs i trzeba bylo go wydac :( Ot Polsza kochana
  • Odpowiedz
@biczplis: Nie no spoko, bo przez 75 ludzie byli debilami i nie wiedzieli, ze na fladze mamy biale u gory, czerwone na dole i trzba ich bylo poprawic.

Gowno prawda. Jest to znak calkiem innego typu niz flaga narodowa i czepianie sie bardziej poprawny heraldycznie jest poprostu smieszne.
  • Odpowiedz
@biczplis: Nie zrozumielismy sie. Ja nie mam ochoty sie zapedzac w debilne dyskusje lewaki, prawaki, cebula, kartofle. Mnie naprawde interesuje co autor mial na mysli, ze naaaaagle po 75 latach znak (ktory oczywiscie ma sie do flagi, ale flaga nie jest) okazal sie byc.. na odwrot. Niestety jedynym sensownym wytlumaczeniem dla mnie jest, ze byl nadmiar kasy (albo kumoterstwo) i trzeba bylo cos z ta kasa zrobic.
  • Odpowiedz
@mikrowypok: Zadałem sobie trudu i znalazłem, specjalnie dla ciebie, takie cuś:

"Sprawa pewnie znana, że pierwsza szachownica była "goła”, czyli bez obrysu. Z tym, że malowanie było odwrotne niż barwy narodowe. Dlatego dodano obrys, aby zachować porządek biało-czerwony. W 1993 roku robiono prawne - heraldyczne porządki z wojskowymi odznakami, medalami itp. między innymi i z szachownicą, aby główne pola były biało-czerwone. To też odwrócono ją o 90 stopni. I to
  • Odpowiedz
@biczplis: Czyli tak jak myslalem, dorabianie ideologii tam gdzie jej nie ma.

Bo jakby sie uczepic, to teraz liczenie zaczynamy od koloru czerwonego, bo taki jest obrys w koordynatach 0.0

Biczplis pluzuj poslady, bo ja nie atakuje ciebie. Informacja naprawde ciekawa, ale zmiana w 93 oraz wytlumaczenie, ktore podales, jest imho o kant dupy rozbic. Kropka.

I tak jak ty masz prawo do twierzdenia, ze jestem skonczonym idiota, tak ja
  • Odpowiedz
@mikrowypok: Zmiana z '93 powstała na fali innych zmian, robionych często na siłę, oby tylko zmienić to co złe, komunistyczne, albo po prostu aby wykazać się jakimś działaniem przed przełożonymi. Choć wiadomo, że akurat tutaj heraldyka była jedynie pretekstem, bo czym jest ona w porównaniu ze wspaniałą historią, tradycją? Oczywiście, wiele zmian było koniecznych, ale akurat obrócenie szachownicy do nich nie należało. Parę przykładów zmian robionych po części z powodów
  • Odpowiedz