Wpis z mikrobloga

Napiszcie mi czy dobrze to rozumiem.
Mam ratę #kredythipoteczny 3k- 700 to kapitał , 2300 odsetki.
Nadplacilem 5k, 2900 zaksięgowalo jako spłata kapitału , 2100 spłata odsetek. Dzień później była normalnie ściągniętą rata i zabrało 2930 kapitału i 70zl odsetek.
Czyli jeżeli przed każdą rata będę sobie nadplacac 5k, to nie będę prawie wogole płacił odsetek ?
  • 10
@OstreStronyBrony: W niektórych bankach nadpłata kredytu jest przeznaczana na kapitał i odsetki, które naliczają się od dnia raty każdego miesiąca. Aby Twoja nadpłata prawie w całości zmniejszyła kapitał pozostały do spłaty najlepiej nadpłacić kredyt w 1 dniu po pobraniu raty (jeśli się nie mylę, tutaj proszę o korektę) kiedy naliczone odsetki są za jeden dzień. Jeśli chcesz aby część odsetkowa raty była jak najmniejsza trzeba nadpłacić kredyt przed dniem pobrania kolejnej
@OstreStronyBrony: odsetki aktualizują się codziennie. Jak nadpłacisz przed dniem spłaty raty to najpierw pobierze odsetki z danego miesiąca ktore zdążyły się nakumulowac w danym miesiącu. Ale przy pobraniu raty pobierze wtedy tylko odsetki od dnia nadpłaty do dnia pobrania raty właściwej.

Jak zrobisz nadpłatę na ten sam dzień co masz ustawiona spłatę raty to wtedy z raty właściwej pobierze odsetki zgodnie z predykcja i nadpłata w pełni pójdzie na spłatę kapitału.
@OstreStronyBrony: analizowałem to kiedyś i wydaje mi się, że to ma charakter wyłącznie kosmetyczny. to wszystko zalezy od tego ile dni od ostatniej raty robisz nadpłatę. koniec końców efekt jest taki, że praktycznie cała nadpłata zmniejsza ci kapitał
@OstreStronyBrony: odsetki i tak pobiorą swoje, czyli co miesiąc:
(kapitał * oprocentowanie)/12

cała nadpłata idzie na kapitał, tylko czasem pokazuje to dziwnie, np robisz nadpłatę i pokazuje ci, że cześć idzie na odsetki, a potem w racie masz więcej kapitału, czaisz?
Nadplacilem 5k, 2900 zaksięgowalo jako spłata kapitału , 2100 spłata odsetek. Dzień później była normalnie ściągniętą rata i zabrało 2930 kapitału i 70zl odsetek.


@OstreStronyBrony: W zależności od banku stosowane są rożne systemy. W części z nich nadpłata księgowana jest wyłącznie na spłatę kapitału, przykładowo kredyt z saldem 100 000 zł po nadpłacie kwotą 40 000 zł będzie miał saldo zadłużenia 60 000 zł. Przykładem jest ING.

W niektórych bankach od