Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania/czarnolistowania.

Dla osób które pierwszy raz natrafiają na mój wpis:


Wczoraj, z przyczyn osobistych, nie mogłem napisać raportu. Dzisiaj więc opisuję dwa dni (sporo tego było, dlatego raport później niż zwykle - wybaczcie), a od jutra raportuję już standardowo.
Raporty będą pojawiać się codziennie w okolicach godziny 20:00-20:30 i będą dotyczyć 24h do godziny 19:00 dnia wrzucenia wpisu.

Standardowo już - podziękowania dla @Thorkill za pomoc w weryfikacji i wyszukiwaniu informacji!

Dzień 11 i 12 (5.03 19:00 - 7:03 19:00)
Dzisiaj w głównym raporcie mapka z Wikipedii, puszczona dalej przez Euromaidan Press - źródło silnie proukraińskie. Staram się tutaj zachowywać pewną różnorodność mapek, aby pokazać, że ocena sytuacji nie jest jednoznaczna i ciężko ocenić dokładną sytuację na froncie.
[W opisie frontów jednakże będziemy, standardowo już, analizować mapę gruzińskiego eksperta Davida Batashviliego. Wciąż uważam, że jest ona najlepiej wyważona i Pan Gruzin popełnia niewiele błędów {klik}.](https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lscRK6ehG0l2V-XvJ16nsyblMsQ≪=51.79747579057129%2C32.36140580941864&z=8&fbclid=IwAR3gdF7AIT2Eiegy8X4HfwNGtjIPGXwcRxt5fJOGgeGxxG7XOTi3hFZrneg&entry=yt)
Strona z potwierdzonymi stratami sprzętowymi obu stron {klik}.

Niesprowokowana rosyjska inwazja wciąż trwa. Po chwilowym okresie spokoju walki rozgorzały z nową siłą. Znów ostrzeliwane są ukraińskie miasta - najmocniej Charków, Czernichów, Mikołajów i Irpień. Syreny alarmowe jednakże wyły niemal na całej Ukrainie. Rosną straty wśród ludności cywilnej. Ponadto Rosjanie w skoncentrowanym ataku rakietowym kompletnie zniszczyli lotnisko w Winnicy. Pojawia się coraz więcej nagrań/zdjęć martwych ludzi - zarówno żołnierzy obu stron, jak i cywilów. Jest to wyraźny sygnał, że walki przybierają na brutalności. Pomimo tego jednak nie słabnie opór Ukraińców. Siły zbrojne Ukrainy wciąż zachowują zdolność do kompetentnej obrony, a także przeprowadzania ograniczonych kontrofensyw. Nie słabnie również morale ludności cywilnej, w okupowanych miastach kontynuowane są protesty.
Pojawia się jednakże coraz mniej nagrań przemieszczających się sił rosyjskich - prawdopodobnie przyczyną jest to, że Rosjanie ,,aresztują" nagrywających ich cywilów jako dywersantów i szpiegów.

Coraz częstsze protesty antywojenne odbywają się w Rosji. Nie są one jeszcze masowe, jednakże zdaje się, że rosyjska ludność cywilna zaczęła w końcu ponosić konsekwencje wojny wywołane sankcjami. Międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy nie słabnie, pojawiają się kolejne dowody na to, że sprzęt państw NATO dociera do ukraińskich jednostek frontowych. Przybywają też kolejni ochotnicy do Legionu Cudzoziemskiego. Wygląda na to, że są oni rzucani do walk pod Kijowem. Rosjanie także zaczynają ściągać do wojny swoich ochotników, w tym przypadku doświadczonych najemników z wojny domowej w Syrii.

USA donosi, że już blisko 100% rosyjskich sił zgromadzonych wcześniej na granicy jest zaangażowanych w inwazję. Ponadto w terytorium Ukrainy od początku konfliktu uderzyło 625 rosyjskich rakiet kierowanych. W ostatnich dniach możemy obserwować znaczącą liczbę potwierdzonych fotograficznie strąceń rosyjskich maszyn latających - przyczyny tego faktu są dwie. Pierwszy, to nasycenie ukraińskich oddziałów liniowych MANPADSami z państw NATO. Drugi, to zwiększenie intensywności działań rosyjskiego lotnictwa - tylko 6 marca wykonało ono ponoć 400 lotów bojowych. Mimo, że ukraińska oplot wciąż działa, to jednakże rosyjska przewaga w powietrzu jest w dalszym ciągu przygniatająca, a Ukraina nie bardzo ma możliwość cokolwiek z tym zrobić. Sytuację może poprawić danie przez Blinkena zielonego światła dla dostaw samolotów z państw NATO. Zaczynają jednakże pojawiać się kolejne nagrania z aktywności ukraińskich dronów - tak jak ostatnio pisałem w komentarzach, Ukraińcy publikują je zazwyczaj z opóźnieniem, dlatego przez kilka dni nie było nowych filmów.

#ukraina #rosja #wojna
pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania/czarnolistowania.

Dla osób kt...

źródło: comment_1646679469vqOYWCqSjrRlv2PGPS3ib6.jpg

Pobierz
  • 102
@pokustnik: ponownie wielkie dzieki za raport!

Prozaiczna prawda jest taka, że w walkę w Donbasie zaangażowane są tzw. ,,milicje ludowe", które z profesjonalną armią mają niewiele wspólnego i chętnie publikują zdjęcia i nagrania ze swoich sukcesów - coś czego nie robią regularne siły rosyjskie i czego bardzo unikają regularne siły ukraińskie (większość nagrań jakie dostajemy od Ukraińców wykonuje OT, jednostki tyłowe, bądź cywile

Dlaczego zawodowi żołnierze nie robia takich nagran? Chyba
@pokustnik: musiałem zczarnolistować tag # ukraina bo tam sama propaganda jednej strony. Ty tworzysz najbardziej wartościowy content tej wojny i jesteś zdecydowanie wart obserwowania. Mam do Ciebie pytanie.
Źródła rosyjskie podają ze Obwód Luganski jest praktycznie już pod całkowitą kontrola LNR ( czyli de facto Rosji) czy jest to ostra propaganda czy jest coś na rzeczy?
Mam jeszcze pytanie czy w najbliższych dniach któreś z miast Sumy, Charków padnie? Czy Ukraincy
Dlaczego zawodowi żołnierze nie robia takich nagran? Chyba ich przełożonym zależy na tym żeby miec przewage w wojcie informacyjnej? To jakas 'zasada żołnierska'?


@Zara-tu-s_t_ra: Zabierane są im telefony, aby przypadkiem nigdzie nie dzwonili, albo nie używali internetu. Żołnierz z telefonem jest widoczny dla nieprzyjaciela i przy okazji lokalizuje obecność całej jednostki - to proszenie się o śmierć. Rosjanie bardzo wykorzystywali to w 2014 roku i namierzali po telefonach żołnierzy ukraińskich.
Źródła rosyjskie podają ze Obwód Luganski jest praktycznie już pod całkowitą kontrola LNR ( czyli de facto Rosji) czy jest to ostra propaganda czy jest coś na rzeczy?


@magicznyKrzysztof: Niestety prawdopodobnie prawda. Siły ukraińskie wycofały się z regionu - nie sposób było go bronić, groziło im odcięcie.

Mam jeszcze pytanie czy w najbliższych dniach któreś z miast Sumy, Charków padnie? Czy Ukraincy dadzą radę utrzymać te miasta do końca, nawet okrążone
@pokustnik: pozwolę sobie wstawić mapkę od rusków, niby aktualna. Od razu zaznaczę ze jest to mocno wyolbrzymione, zwłaszcza że nie licząc donbasu, ruskie kontrolują tylko drogi a nie terytoria. Mam pytanie czy sytuacja z obwodu luganskiego jest mocno daleka od prawdy. Sorki ze tak drążę ten Lugansk ale w pewnym sensie jestem z nim mocno związany.
magicznyKrzysztof - @pokustnik: pozwolę sobie wstawić mapkę od rusków, niby aktualna....

źródło: comment_1646685861MNi00vF2jmghip120H7dwc.jpg

Pobierz
@Grooby_Cootaz: to raczej nie o czas ske rozchodzo, bo jak napisalam, ich przełozonym powinno zalezec na nagraniach wyganej walki, a to dla żołnierza jakies 2 min wyjete z życia ( zaznaczam ze już po walce, a nie w trakcie!). Ale @pokustnik mi wytlumaczyl za co ślicznie dziekuje! Robisz na prawde wielka robote. Tez juz nie czytam info z relacji na żywo czy tagu ukraina, tylko czekam z niecierpliwoscia na Twoj raporcik.
pozwolę sobie wstawić mapkę od rusków, niby aktualna.


@magicznyKrzysztof: Tak, widziałem te fantazje. Mokry sen ruskiego dowództwa xd

zwłaszcza że nie licząc donbasu, ruskie kontrolują tylko drogi a nie terytoria.


@magicznyKrzysztof: Nie jest to do końca prawda. Kontrolują pewne terytoria, nie jest jednak możliwym określić co dokładnie. Myślę, że całkiem dobrze zaznacza to Pan Gruzin.
Co do kontroli jedynie dróg - to dotyczy to przede wszystkim obecnie ofensywy na Browary-Berezań
Jak Ukraińcy odpuszczą tę drogę, to umożliwią rozwinięcie ofensywy w kierunku wschodniego Kijowa. M02 ma krytyczne znaczenie strategiczne


@pokustnik: jak oceniasz szansę ruskich na odcięcie tego pasa u podstawy i okrążenie Ukraińców? Czy w ogóle ich to interesuje?
jak oceniasz szansę ruskich na odcięcie tego pasa u podstawy i okrążenie Ukraińców?


@ToksycznySocjopata: Na coraz większe z każdym dniem. Ukraińcy bronią się niezwykle dzielnie i heroicznie, ale wyraźnie słabną w regionie.

Czy w ogóle ich to interesuje?


@ToksycznySocjopata: Bardzo. Droga M02 pozwoli im na sprawne przemieszczanie się kolumn logistycznych, ponadto dadzą prawdopodobnie radę je wtedy skuteczniej osłaniać. Bez tej drogi nie widzę możliwości skutecznej ofensywy na linię Browary-Berezań.
@pokustnik: > Nie ma dnia w którym nie myślałbym jak wspaniałe byłoby ostateczne zwycięstwo Ukraińców i osądzenie zbrodniarzy wojennych na wysokich stanowiskach w Rosji. Wiem, że szanse nie są na to duże, jednakże pomyślcie jakie to byłoby piękne. Ukraina miałaby silne podstawy tożsamości narodowej, których żaden skretyniały faszysta nie mógłby już podważyć. Bohaterów, którzy w żaden sposób nie są kontrowersyjni. I piękną historię heroicznego oporu w niesprowokowanej agresji. Bardzo chcę wierzyć,
@pokustnik siema i dzięki za kontent mirasku. Co do tych samolotów; nie uważasz że dziwne jest że my mamy je przekazać jako polska a nie jako członek NATO??? Że ma być to nasza decyzja a nie NATO? Trochę słabe bo wystawiamy dupę .