Wpis z mikrobloga

Moi drodzy. Mam pytanie. Posiadam kredyt hipoteczny na mieszkanie. Zostało jeszcze ok. 10 lat do spłacenia. Udało mi się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy złotych i wpadłem na pomysł czy nie wpłacić tego na poczet tego kredytu, tak żeby kwota całkowita do spłaty była mniejsza. Czy ktoś z Was robił coś takiego? Da się tak zrobić?
#kredythipoteczny #finanse #mieszkanie
  • 14
@TakiTaki: Nadpłata skutkuje zmniejszeniem kapitału kredytu. Odsetki w każdej racie są naliczane według aktualnego kapitału do spłaty. Im szybciej spada saldo kapitału do spłaty tym mniejsze odsetki są naliczane.

Możliwe są dwa scenariusze po nadpłacie - zachowanie aktualnego okresu kredytowania lub jego skrócenie.

Wyjaśnię na prostym przykładzie. W sytuacji, gdy nadpłacasz kredyt ze skróceniem okresu kredytowania kwota nadpłaty powoduje zmniejszenie kapitału do spłaty i pozostawienie aktualnej wysokości raty. Okres kredytowania jest
@TakiTaki: w skrócie, obecnie mało która inwestycja da Ci lepszy zwrot niż nadpłata kredytu. U mnie w maju skończą się kary za nadpłatę, dostane w japę Wibor6m, który razem z odsetkami zakładam że wyniesie około 7.5%(teraz jest koło 6%) rata TERAZ skoczyłaby z 722zł na 980zł, (przy 7,5% 1090zł). Także trzeba się ratować ;)