Wpis z mikrobloga

Jednej rzeczy tylko nie rozumiem. Rosja jest duża, ma surowce, no niczego im nie brakuje. Wrogów, którzy mogliby ich napaść też nie mają, może poza Chinami, ale mocarstwa atomowe się wzajemnie nie zaatakują. No więc jest sobie Rosja, rządzona przez Putina i jego mafię. Kasy im nie brakuje, na kontach mają miliardy, mogą sobie robić co chcą. Nic ich nie ogranicza. I nagle taki Putin sobie wymyśla "mam plan #!$%@? sprytny" i napada na sąsiedni kraj? Bombardując jego ludność cywilną? Narażając się całemu cywilizowanemu światu? Absurd.

Jeszcze do I wojny światowej wojny to sobie wywoływali monarchowie, bo państwa i ich terytorium traktowali jak prywatną własność. Potem przyszła wojna nacjonalistyczna czyli II wojna światowa, ludziom świeżo uwolnionym od monarchii #!$%@?ło i stwierdzili, że teraz to oni w swoim własnym imieniu będą podbijać świat. Od tamtego czasu minęło prawie 80 lat. W różnych częściach świata wybuchały lokalne wojny, miało też miejsce starcie ideologii komunistycznej z liberalną. No ale komunizm ostatecznie upadł. To jaka jest teraz motywacja do prowadzenia wojny?

Kompletnie tego nie rozumiem. Gość, który ma wszystko i zdaje się inteligentny rujnuje pokój i życia milionów ludzi, bo zachciało mu się call of duty na żywo? To jest czyste szaleństwo.

#ukraina #rosja
  • 18
@Michal9788: No niech i tak będzie, że zrobił to by omamić ludność (chociaż za kasę na sprzęt wojenny to można kupić TVP kilkadziesiąt razy i zrobić propagandę taką że o ja #!$%@?) i zachować władzę.

Ale ryzykować utratę wszystkiego? I jeszcze grozić konfliktem nuklearnym? A mógł sobie chłop kupić rajskę wyspę, opłacić dowolną liczbę panienek i żyć lepiej niż jakikolwiek władca w historii.
@memento_mori Rosja ma problem demograficzny, Rosja to nie naród tylko zbiór narodowości, które trzeba trzymać z mordę. Putin musi być liderem, musi pokazać że Rosja jest silna, i zmobilizowana. Paradoksalnie nie robi tego żeby sobie coś tam zająć, tylko żeby utrzymać to co ma w rydzach. Jak już zaczęli tą wojnę (czego się nie spodziewałem ponieważ Nordstrem 2 był już prawie zaklepany a to dla nich żyła złota), to muszą coś już
@memento_mori: Nie jest to, żadne szaleństwo. Aktualnie żyjemy w jednobiegunowym świecie któremu kierunek nadaje USA. Pozostałe mocarstwa chcą to zmienić - stąd wpychanie przez rosję europy wschodniej we własne wpływy.

Cytując Bartosiaka:

"Chodzi o bardzo prostą rzecz - kto na kogo pracuje. Kto się dzieli marzą i na jakich zasadach. To powoduje na jakich zasadach jest ustalony kontrakt społeczny, układ miedzy kapitałem a praca - społeczeństwo/oligarchowie/państwa czy się bogacą szybciej, wolnej
@Figle: Wynika z tego, że agresja na Ukrainę jest ostatnim aktem desperacji powoli zarzynanego zwierza. Wierząc treści tej analizy, najlepsze, co może teraz zrobić NATO to okopać się i nie dać sprowokować - Putin liczy, że kompromitacja USA i UE otworzy mu na nowo rynki eksportowe.

EDIT
Czy możliwe jest, że Rosja chce zainstalować w Ukrainie swoich ludzi po to, żeby wymusił pełen import gazu z Rosji?
@Figle: analiza którą wkleiłeś kompletnie zmieniła moje postrzeganie tego konfliktu. Teraz już rozumiem co Putin miał na myśli mówiąc o tym że musiał to zrobić. Uzależnienie od węglowodorów i sposób prowadzenia polityki przez Rosję może stać się przyczyną jej klęski i po wielkim resecie nie będzie dla niej miejsca na salonach. Dzisiaj też widać że wyraźnie że Niemcy kierują się tylko i wyłącznie własnym interesem i nie istnieje coś takiego jak
Kompletnie tego nie rozumiem. Gość, który ma wszystko i zdaje się inteligentny rujnuje pokój i życia milionów ludzi, bo zachciało mu się call of duty na żywo? To jest czyste szaleństwo.


@memento_mori: Putin jest ciężko chory i wie że długo nie pociągnie. Za chwilę demografia w Rosji skurczy im wojsko o połowę i nie będą mieli żadnej przewagi militarnej, bo nie będą mieli żołnierzy. Twój naród wymiera, ty umierasz, co robisz