Wpis z mikrobloga

Kolejna środa, kolejny kebab w #rozdajo z OptiFinance. Plus, bez wyłączeń, losowanie jutro o 14:30 przez mirkolos, kebab do 30 PLN, tak jak ostatnio. Przy każdym rozdajo będę starał się opisywać coraz ciekawsze przypadki. Dzisiaj weźmy na warsztat wpływ WIBOR na ratę leasingu, w szczególności że jesteśmy po świeżych podwyżkach RPP.

Zacznijmy od tego czym jest WIBOR. Postaram się to zobrazować najprościej jak się da, aby każdy zrozumiał. Biorąc finansowanie mamy określone oprocentowanie, które jest sumą stałej marży banku, co jest po prostu zarobkiem instytucji finansującej, oraz dodatkowej tzw. stopy bazowej jaką bank płaci za pożyczone środki. Trzeba tutaj zaznaczyć, że leasingodawca nie finansuje zakupu auta środkami własnymi, czyli aby zapłacić za auto musi zadłużyć się na rynku międzybankowym. W tym miejscu jest parę form pożyczki – WIBOR 1M, 3M, 6M, 12M lub IRS, czyli oprocentowanie stałe na 24, 36, 48, 60, 72 itd. miesiące. Co oznaczają literki 1M, 3M czy 6M? M to miesiąc, czyli biorąc finansowanie na 3M bank zadłuża się po określonym oprocentowaniu na 3 miesiące, a po tym czasie roluje ten dług. Jednocześnie przerzucają koszt pożyczki na klienta.

Podwyżki stóp RPP mają wpływ na wysokość WIBOR, czyli oprocentowanie po którym banki są skłonne zawrzeć transakcję. Obecnie WIBOR kształtuje się:
WIBOR 1M 2,77%
WIBOR 3M 3,17%
WIBOR 6M 3,65%
WIBOR 1R 3,89%

W leasingach można spotkać WIBOR 1M lub 3M. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dzisiejsza zmiana WIBOR przy umowie na 1M wejdzie w życie z kolejnym miesiące. W przypadku umowy w oparciu o 3M zmiana wejdzie w życie wraz z upływem bieżącego cyklu rozliczeniowego, który rozpoczyna się najczęściej od kolejnego dnia od płatności za przedmiot leasingu i trwa 3 miesiące.

Aby pokazać wpływ zmiany WIBOR na koszt oferty cofnąłem się nieco w czasie i wziął przykładową ofertę sprzed roku.
W założeniu:
Auto nowe, cena netto: 190.000 PLN, FV 23%, 47 miesięcy, Opłata wstępna 45%, wykup 1%.
Oferta z 09.02.2021 oparta na marży 2,5% i WIBOR 1M=0,19 wyglądała następująco [wszystko w brutto]:
45% OW 105.165,00
47x 2.837,24
1% WK 2.337,00
Łączna Suma Opłat: 103,06%

Oferta z 09.02.2022 oparta na marży 2,7% i WIBOR 1M = 2,77 % wygląda następująco [wszystko w brutto]:
45% OW 105.165,00
47x 2.999,70
1% WK 2.337,00
Łączna Suma Opłat: 106,33%

#motoleasing #leasing #finanse #motoryzacja
OptiFinance - Kolejna środa, kolejny kebab w #rozdajo z OptiFinance. Plus, bez wyłącz...

źródło: comment_16444132884EzLd77mRZurvm73YTQuyJ.jpg

Pobierz
  • 31
@pankrosnizm:
Kluczowe zdanie:

wysokość WIBOR, czyli oprocentowanie po którym banki są skłonne zawrzeć transakcję


Zaznaczyłem, że wpis będzie jako uproszczenie, nie chcę wchodzić w szczegóły, aby zbytnio nie wydłużać i komplikować tekstu, a pokazać ogólny schemat działania. Ale fakt, sposób wyliczenie WIBOR powinien zostać zmieniony i wyliczany na podstawie transakcji, nie rynkowej ofert.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OptiFinance: ja #!$%@?ę, firma sobie robi sobie reklamę za równowartość kebaba i to się klika... Albo jest już poważna bida w PL, albo użytkownicy tego portalu nie mają już godności. Aż sam chyba z tego niedługo skorzystam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OptiFinance: rozumiem, że Wam zależy na klientach i dobrym rozglosie?

Jak Wy sobie wyobrażacie reakcje poważnych biznesowo osób na rozdajo z kebabem za 30 zł? Dla mnie optibieda