Wpis z mikrobloga

16/365 #animepifpaf
Karabiny maszynowe Maxim
„W 1882 byłem w Wiedniu, gdzie spotkałem Amerykanina, którego poznałem w Stanach. Powiedział ‘Porzuć tę swoją chemię i elektryczność! Jeżeli chcesz zarobić górę pieniędzy, to wynajdź coś co pozwoli tym Europejczykom skuteczniej podrzynać sobie gardła.’” ~ Hiram Maxim w liście do gazety The Times of London. Już w 1884 Maxim prezentował pierwszy prototyp swojego karabinu maszynowego. Ciężki Karabin Maszynowy Maxim 1895 był zasilany taśmowo, posiadał chłodzenie wodne i operował na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, co oznaczało, że wykorzystywał odrzut w celu wyrzucenia łuski i załadowania kolejnego naboju. Do strzelania wystarczył jeden strzelec, ale z reguły obsługiwały go dobrze wyszkolone załogi po 4-6 osób. Oprócz strzelca, załoga miała kogoś od przeładowywania, kogoś od wynajdywania celów, a także kogoś do przenoszenia i przygotowywania amunicji i wody. Kilkoro ludzi było wymaganych, aby przenieść i zamontować tego CKMa. Chłodzenie wodne pozwalało na dłuższe utrzymanie szybkostrzelności, która potrafiła osiągać nawet 600 strzałów na minutę, ale sprawiało też, że broń było ciężej przenosić z miejsca na miejsce. Początkowo Maxim miał problem ze sprzedażą swojego wynalazku, dla przykładu carscy oficerowie go wyśmiali i powiedzieli, że nie ma opcji by ktokolwiek był w stanie operować korbą 600 razy na minutę, a Król Danii gdy się dowiedział ile kosztuje jeden nabój, to powiedział Maximowi, że ten CKM zbankrutował by całą Danię w pół dnia. Mimo tego koniec końców ten CKM został kupiony przez większość armii Europejskich i przysłużył się w wojnach kolonialnych, a także podczas pierwszej wojny światowej. Jak to ujął w swoim poemacie „The Modern Traveller” Hilaire Belloc:
Whatever happens, we have got
The Maxim gun, and they have not
Co stało się popularnym powiedzeniem w Wielkiej Brytanii.

Sos obrazka: Golden Kamuy (Geno Studio, 2018) (Na obrazku widać CKM Maxim 1895)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz PatrykCXXVIII - 16/365 #animepifpaf
Karabiny maszynowe Maxim
„W 1882 byłem w Wiedni...
źródło: comment_1643739791SaLhx3DQjGFgs2XursPSrg.jpg
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DoktorVincent: Niestety nie zawsze mam wystarczająco dużo czasu, źródeł i wiedzy, żeby dostatecznie głęboko wgryść się w temat. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Mój błąd - powinienem naprodukować trochę łatwiejszych daily na zapas, ale się uparłem, żeby jakieś podstawowe koncepty wprowadzić, robiąc wszystko na bieżąco bez jakieś super głębokiej znajomości tematu. Trochę mi się skala tego przedsięwzięcia wymknęła spod kontroli. ;d Zresztą to wcale nie jest najgorszy odcinek,