Wpis z mikrobloga

Czy obecnie opłaca się brać kredyt ze stałym oprocentowaniem?
W tym tygodniu będziemy podejmować decyzję z żoną w co iść i mocno się wahamy. Jest bardzo prawdopodobne, że wibor przez najbliższe miesiące jeszcze trochę podskoczy, no ale jak to będzie wyglądało w perspektywie 5 lat.
Kredyt na 280k, 20lat, przy oprocentowaniu zmiennym rata będzie wynosiła obecnie około 1900zł. Bez problemu jesteśmy w stanie płacić ratę 3k, no ale wibor tak mocno chyba nie podskoczy.
Z drugiej strony bierzesz stałe oprocentowanie, rata 2k i na 5 lat masz wolną głowę i nie obchodzi cię co tam Glapa wymyśli
#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@miniacz: Rok temu chciałem przejść na stałe, wtedy płaciłem jakieś 1300 zł kredytu, a stałe wynosiły niecałe 2k. Od lutego mam na kolejne 6 msc ratę po 1900 zł. Czyli przez rok płaciłem o jakieś 700 zł mniej i dopiero teraz wskoczyłem na ratę ze stałej. A przypomnę, że to są tylko 5letnie stałe raty. Także w Polsce stałe raty to jest scam dający prowizoryczne poczucie bezpieczeństwa, gdzie po kilku latach
W tym tygodniu będziemy podejmować decyzję z żoną w co iść i mocno się wahamy. Jest bardzo prawdopodobne, że wibor przez najbliższe miesiące jeszcze trochę podskoczy, no ale jak to będzie wyglądało w perspektywie 5 lat.


@miniacz: Nikt nie zna przyszłości.

Wybór pomiędzy stałym, a zmiennym oprocentowaniem nie jest łatwy. Na pierwszy rzut oka stałe oprocentowanie jest droższym rozwiązaniem. W sytuacji podniesienia stóp procentowych sytuacja może się jednak odwrócić. Trudno jednoznacznie
@miniacz: Skoro jestes w stanie splacac 3k raty na luzaku, to moze zastanow sie nad kredytem ze stalym oprocentowaniem + nadplacaj ile sie da? W ten sposob bedziesz mial w miare spokojne zycie, a koszty tego spokoju zminimalizujesz nadplacajac kapital. No chyba, ze w przypadku stalego oprocentowania dziala to jakos inaczej. Na pewno musisz to sobie dobrze policzyc ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@miniacz: a co po 5 latach? Jeszcze 15 lat będziesz miał do spłaty.

Ja wiem, że powinno się liczyć tylko tyle ile się razem wyda. Ale psychicznie lepiej chyba co kilka miesięcy, żeby rata skakała o 200 zł niż za 5 lat skoczy o 3000 zł. Jak stopniowo się podnosi, to można się do tego dostosowywać. Planujesz na bieżąco, obniżasz standard życia, żeby oszczędzić. A tak to trzeba będzie z dnia
@zgubiles_sie_jelonku Nie do końca rozumiem ta logikę. Ma ratę zmiennego powiedzmy 1900. Rata stałego wyjdzie 2600-2700. I te 300 złotych nadpłacone mu zrobi różnicę? Nawet w skali 5 lat, a na tyle będzie miał stałe oprocentowanie?