Wpis z mikrobloga

Cześć
Mój kolega wybiera się na studia informatyczne i ma dylemat odnośnie wyboru specjalizacji:
- programowanie aplikacji
- cyberbezpieczeństwo

Doradziłem mu że zarówno ofert pracy jak i wynagrodzenia w obu dziedzinach są podobne z niewielką przewagą na programowanie, oraz przedstawiłem jak mniej więcej wygląda dzień pracy jako programista z swojej perspektywy, to nie byłem w stanie zrobić tego samego w kontekście pentestera.W większości z nas drzemie uczucie żeby hakować jak mr.robot aczkolwiek w zderzeniu w rzeczywistością wygląda to inaczej :) Dlatego jeżeli ktoś pracował w obu tych dziedzinach bądź tylko jako pentester czy mógłby podzielić się odczuciami jak to wygląda w praktyce co mogło by pomóc w jego wyborze ?

#programista15k #studia #cyberbezpieczenstwo #security #informatyka
  • 10
@kenny1987: patrzenie na oferty pracy/zarobki jest krótkowzroczne. Jak się jest na odpowiednio wysokim stanowisku to wszędzie zarabia się dużo, ale żeby być na wysokim stanowisku to praca musi dawać fun. Zapytaj go czy woli w wolnych chwilach programować czy np rozwiązywać CTFy. Jeśli nic z tego go nie bawi to niech da se spokój :p.
@c0_0kie: bardzo dobra odpowiedź. Dużo ludzi pcha się do IT bo "dużo płaco". Jak ja szedłem do branży IT (a zaczęło się to od zainteresowań w okolicy 2003 roku, technikum od 2006), to głównie przez to, że mnie ten temat zainteresował. Teraz nie zajmuje wybitnie wysokiego stanowiska (choć pewnie dla niektórych pewnie jest wysokie), ale wciąż lubię to co robię i choć były momenty gdzie zarabiałem mniej niż ludzie którzy przyszli
@BratProgramisty: @c0_0kie:
Panowie zgadzam się że motywacja musi być ukorzeniona w lubieniu tego co się robi a nie w pieniądzach,
chodzi tu bardziej o porównanie wszystkich aspektów tj. codzienne wykonywanie danego typu zadań (powtarzalność), rzeczywistość vs oczekiwania (np. szukanie podatności vs tworzenie kont użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami), możliwości rynkowe ( ilość ofert ), średnie możliwości płacowe ( nie każdy jest najlepszy ale przyjmujemy średnie wynagrodzenie)
chodzi tu bardziej o porównanie wszystkich aspektów tj. codzienne wykonywanie danego typu zadań (powtarzalność), rzeczywistość vs oczekiwania (np. szukanie podatności vs tworzenie kont użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami), możliwości rynkowe ( ilość ofert ), średnie możliwości płacowe ( nie każdy jest najlepszy ale przyjmujemy średnie wynagrodzenie)


@kenny1987:

1. Powtarzalność - nie pracowałem jako programista, ale jeśli chodzi o pracę w SOC to trzeba się liczyć z tym, że większość ticketów wygląda tak
@kenny1987: tak #!$%@? znam tych pentesterów od siedmiu boleści. Wrzód na dupie każdej organizacji, hamulcowi rozwoju, script kiddie wyuczeniu sztuczek na hackthebox. Jesteś zbyt głupi na programowanie A NAWET I NA sieci (to trzeba sie postarac), ale zbyt bufonowaty i zakochany w sobie żeby zrezygnować z IT i wziac sie za coś innego? Zostań pentesterem! Może nawet na farcie zdasz OSCP i będziesz mogl szpanować wiedzą wyczytaną z internetu, ze miesiąc