Wpis z mikrobloga

Napiszę jeszcze raz, z dwoma tagami więcej, przepraszam jeżeli są to złe tagi.

Jak ktoś się zna na #teleskop i byłby łaskawy polecić jakiś do 4000 zł ew. 1000 € z dobrych źródeł, czy to niemieckich czy polskich sklepów, dla amatora podglądania sąsiadek czy księżyca to proszę o linki. Bardziej chodzi mi o księżyc :)

teleskop będzie stał w mieszkaniu z "płyty" przy łóżku, w niemczech, używany jak będzie pełnia

#astronomia #kosmos
  • 12
@mACIOR: na YT w mare dobre opinie dają jak kupuje amator jako pierwszy teleskop, alezy czego wymagasz. Możesz kupić mniejszy ale z automatycznym śledzeniem itp. ale z chęcią się też dowiem co myślą tutejsi profesjonaliści (òóˇ)
@mACIOR: Zawołaj jak będzie jakaś konkretna odpowiedź, sam jestem ciekawy co w tym przedziale będzie proponowane bo zazwyczaj ludzie chcą na pierwszy raz wydać ok 1kpln i wtedy odpowiedź jest standardowa dobson 8-10". Od siebie mogę dać jedynie linki do dwóch forów, może znajdziesz coś co cię jeszcze interesuje https://www.forumastronomiczne.pl/ https://astromaniak.pl/ na astromaniaku masz zakładkę w której ludzie z różnych okolic zgadują się na wspólne obserwacje, także idzie zagadać i się
@crazy_mole: Ale ceny #!$%@?ło, jak się tym interesowałem 2lata temu to 8" gdzieś tak za 1500 trzeba było dać z tego co kojarzę ,a używkę to za 800 nawet szło dostać, po nowych dychach nie patrzyłem ale używane to z 1800 kosztowały jak dobrze pamiętam :O
@namrab: Nie czytałem, ale wspomniałem że jestem amatorem i obserwacje będą prowadzone sporadycznie, jak mi się zache i będę miał ochotę, nie mam zamiaru prowadzić dokumentacji, tylko popatrzeć na księżyc :D

a i dziękuję za te informacje
@mACIOR: do księżyca nada się nawet jakiś sporo tańszy teleskop, za 4k możesz już mieć konkretną tubę przez którą będziesz mógł obejrzeć Marsa, Jowisza i Saturna, a w ciemniejszym rejonie spokojnie obiekty głębokiego nieba. Ja mam Dobsona 10" i na obrzeżach Szczecina spokojnie dało radę pooglądać pasy na Jowiszu i Saturna z pierścieniami. Najlepiej jednak poczytać trochę w temacie, pełno tego w necie