Wpis z mikrobloga

Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dvorak, utworzona dla języka polskiego. Tego typu wersji brakowało w internecie (mimo że inne kraje potworzyły swoje narodowe Dvoraki), a wcześniejsze wersje stricte polskiego układu powstały… w latach 50.
Założenia:
Podstawą jest układ z Polskiej Normy PN87, umożliwiający tworzenie polskich liter „ż”, „ó”, „ł” i „ą” bezpośrednio oraz „ź”, „ę” , „ń”, „ś” i „ć” za pomocą Shift (tu wersja z komputerów Mazovia, użyta też w tym układzie).
Ułożenie samogłosek i spółgłosek od najpopularniejszych do najmniej popularnych w języku polskim na podstawie ułożenia w oryginalnym układzie Dvorak w języku angielskim, w celu jego ergonomiczności. Przecinek i kropka tak samo w lewym górnym rogu.
Podobnie jak w oryginalnym układzie, najpopularniejsze dwuznaki i trójznaki w języku polskim nie mogą być tworzone jednym palcem, jak w oryginalnym układzie.

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w pl propozycji (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Najpopularniejsze polskie dwuznaki: AN AŁ BY CH CI CZ DO DZ ER IA IE JE KO NA NI ON OW PO PR RA RO RZ ST SZ TA WI ZA ZE ZI ZY
Najpopularniejsze polskie trójznaki: ACH ALE ANI BYŁ CIE CZE CZY DZI EGO ENI ERA EST IAŁ IED IEJ JAK JES KIE NIA NIE OST OWA OWI POW PRZ RZE RZY ŚCI SIĘ STA WIE YCH ZIE
(na podstawie sttmedia.com)

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w polskiej propozycji, częstość liter wg korpusu PAN (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Układ do pobrania na Windows
https://mega.nz/folder/1doCHAoD#9iLlv-oL7Fxyt9HxDBis7Q

#ciekawostki #komputery #elektronika #programista15k #gruparatowaniapoziomu
AnonLek - Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dv...

źródło: comment_1642025122AF81FaEPQwEoxfEudgwWCr.jpg

Pobierz
  • 56
@AnonLek: czekaj czekaj, a czemu alt+S to nie miałoby być ś? i shift+alt+S to Ś i odpowiednio inne dla aoelcnzx? Takie coś na podstawie USA-dvorak jesteś w stanie wyklikać w microsoftowym edytorze w 5 minut: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=102134
@troglodyta_erudyta: szybkość srybkość. Dla mnie dużo fajniejsze jest to że palce mało muszą się przesuwać, szczególnie lewej ręki są w 50% na jednym, najwygodniejszym wierszu.
@boryspo: jak piszesz w dvoraku to nigdy w
@abraca: No właśnie nie rozumiesz, chodzi o to, aby nie walić Alt co 14 literę szczególnie do popularnych liter jak Ł (kto jeszcze w Europie tak robi?) Przeciąganie znaków narodowych poza litery macierzyste (plus ź xD) to standard w całej Europie. Fakt, że 9 znaków diakrytycznych to na Europę całkiem dużo i klawiszy mamy mało, wobec czego parę liter jest pod Shiftem, ale zawsze jest wygodniej, gdy ⅔ liter w tekście
osiągnął poziom pisania bez patrzenia na klawiaturę


@PieceOfShit: Poprzez samo pisanie nigdy nie osiągniesz poziomu pisania bez patrzenia.
Możesz to jedynie zrobić ucząc się pisania bezwzrokowego z użyciem dziesięciu paluszków.

Wiele osób uważa, że zna świetnie klawiaturę, że szybko pisze bez patrzenia, i że nauczyło się tego samoistnie.... za każdym razem się śmieję, gaszę im światło w pokoju, albo chowam klawiaturę pod blat i za każdym razem, każdy "samoistny" adept tej
@patrolez: kliknij sobie ten q-typing, mam wrażenie że to dużo prostsze, bez zbędnych ceregieli. I zdecydowanie bardziej metodyczne, bo wymusza przechodzenie z palca na palec po każdej literze, jednocześnie w małych grupach. Natomiast uczenie się tego w liniach, mechanicznie, to chyba trochę bez sensu. Przynajmniej mi nie przypadło do gustu.
@lakfor: Potwierdzam, użycie wszystkich palców jest kluczowe. W naturalny sposób przeniosłem to z nauki gry na gitarze, gdzie dłoń ma swoją "pozycję" i należy rozkładać palce konsekwentnie na poszczególne progi. Wtedy dłonie nie muszą jeździć po gryfie (klawiaturze), tylko czekają sobie gotowe w swojej pozycji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lakfor:

za każdym razem się śmieję, gaszę im światło w pokoju, albo chowam klawiaturę pod blat i za każdym razem, każdy "samoistny" adept tej sztuki wykłada się na tym jak długi.

Mnie byś nie zagiął ( ͡° ͜ʖ ͡°) Świadomie się tego nie uczyłem, jedynie w dzieciństwie była jakaś zgamifikowana aplikacja dodawana prawdopodobnie do CD action. Przepisywało się w niej tekst z ekranu, a przynależność palcy do
@PieceOfShit: zgaś światło, szybko się sam przekonasz. Swojego czasu sprawdziłem tak praktycznie wszystkich znajomych i całe biuro, bo wszystkie panie twierdziły, że potrafią pisać bez patrzenia a żadna się tego nie uczyła. Nie zdał nikt. Zgaś światło i spróbuj napisać cokolwiek ze słuchu, sam się zdziwisz jak dużo jest błędów, o poprawności możesz zapomnieć, o szybkości nie wspominając.