Wpis z mikrobloga

Wybaczcie, wrzucam jeszcze raz, bo coś się popsuło...

Co prawda ostatni wpis był zaledwie 8 dni temu, niemniej jednak od tego czasu byłem na sporych zakupach kolejnych akcji Tesli. Dodatkowo w końcu zmobilizowałem się, by ogarnąć kwestie inwestowania w zagraniczne akcje za pomocą rządowych tworów, tj. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

No i dlatego, że jest koniec roku, postanowiłem zrobić też podsumowanie roczne trwania akcji (znajdziesz je poniżej podsumowania bieżącego, nieco niżej).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯
PODSUMOWANIE (zmian od poprzedniego wpisu)

# Obecna cena akcji: 1090 USD
Ile dokupiłem od ostatniego wpisu?

- 21 grudnia kupiłem 1 akcję Tesli w cenie 915 USD, w mBanku
- 28 grudnia kupiłem 1 akcje Tesli w cenie 1090 USD na swoje konto IKZE, w mBanku
- 28 grudnia kupiłem 1 akcje Tesli w cenie 1085 USD na konto IKZE żony, w mBanku

Czyli od ostatniego wpisu na inwestycje poszło łącznie ~12.5k PLN. A licząc z inwestycją z 8 grudnia (która została już uwzględniona w poprzednim wpisie) to w grudniu wyszło nawet 16 606 PLN.

Tutaj zaznaczę, że kompletnie tego tak nie planowałem. Już zakup z 21 grudnia był z pieniędzy z konta które nazywam "funduszem awaryjnym" (argumentacja była taka, że cena była po prostu zbyt dobra). Natomiast dodatkowe zakupy 2 akcji dzisiaj, to czysta optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem IKZE(więcej szczegółów niżej), której niemógłbym już zrobić w styczniu... a z której możliwości nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, więc wręcz postanowiłem skorzystać z pieniędzy na opłaty styczniowe :) Jeżeli wypłata przyjdzie w terminie, to nic się nie stanie. A jeżeli nie, to będzie trzeba żyć z karty kredytowej albo sprzedać jakieś akcje.

# Liczba posiadanych akcji TSLA: 138,9507
- 136 w mBanku na eMaklerze,
- 2 w mBanku na eMaklerze IKZE
- 0.9507 w Interactive Brokers

# Wartość portfela: 151 456 USD / 616 021 PLN (+29 100 USD/ +114 073 PLN)
# Wkład własny: 26 798 USD / 107 310 PLN ( +3 090 USD / +12 653 PLN)
# Średnia cena zakupu akcji: 192.86 USD/sztukę
# Zysk/Strata: 508 833 PLN (+101 542 PLN), 474.17% (+2.52%)
# Suma uzbierana na podatek belki: 96 605 PLN (193.20 Bombelków)

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

# PODSUMOWANIE ROKU 2021 (zmiany w ciągu ostatnich 12 miesięcy)

# Cena akcji Tesli: 2513 PLN ⇒ 4436 PLN (+1923 PLN, +77%) , 673 USD ⇒ 1090 USD (+417 USD, +61,9%)
# Liczba posiadanych akcji: 128,6193967 ⇒ 138,9507 (+10.33130334)
# Wartości portfela: 86 666 USD ⇒ 151 456 USD, 323 230 PLN ⇒ 616 021 PLN (+292 791 PLN)
# Wkład własny: 16 839 USD ⇒ 26 798 USD (+ 9 959 USD), 67 824 PLN ⇒ 107 310 PLN (+39 486 PLN)
# Zysk: 376,57% ⇒ 474.17%, 255 407 PLN ⇒ 508 833 PLN (+253 426 PLN)
# Średnia cena zakupu akcji: 130,93 USD/sztukę ⇒ 192.86 USD/sztukę

# Średnia cena samych zakupionych akcji w 2021: 964 USD / 3822 PLN
# Zysk na zakupionych akcji w 2021: 9 959 USD ⇒ 11 261 USD (1302 USD, +13%), 39 486 PLN ⇒ 45 782 PLN (+6296 PLN, +16%)

Wynik 16% w sumie dość mizerny względem możliwych 77%, gdybym wszystko kupił na początku roku, a nie dokupował po trochu. Wynik byłby dużo lepszy, gdybym w między czasie nie musiał sprzedać na chwile ~5 akcji, które potem musiałem odkupić w dużo wyższej cenie.

Gdyby ktoś kupił akcje w najlepszym możliwym momencie w roku (w maju), za 539.49 USD, to mógł zrobić eleganckie 102% zysku.

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

# O inwestowaniu w akcje (w tym zagraniczne) za pomocą IKE/IKZE

Od razu napiszę, że nie jestem ekspertem w tej sprawie. Więc cokolwiek ode mnie na ten temat przeczytasz, koniecznie zweryfikuj sam!

Jeden z najlepszych artykułów jakie znalazłem na ten temat znajduje się nie gdzie indziej jak u Michała Szafrańskiego z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/konto-emerytalne-ike-ikze-i-optymalizacja-podatkowa

Problem natomiast z tym artykułem jest taki... że jest już trochę stary (z 2014 roku). Od tamtego czasu kilka rzeczy w IKE/IKZE (jak limity wpłat) się zmieniło. Ale idea pozostaje ta sama.

Generalnie rzecz biorąc IKE i IKZE to dwa sposoby na oszczędzanie/inwestowanie dłuuuuuugoterminowe, tj. pod emeryturę.

W dużym skrócie, w przypadku IKZE, które teoretycznie jest bardziej korzystne, część zainwestowanej kwoty możesz odliczyć sobie od podatku.

Limit wpłaty na IKZE na rok to 6310.80 PLN. Jeżeli jesteś w 1 progu podatkowym i obowiązuje cię stawka 17%, to będziesz mógł sobie odliczyć od podatku 17% z zainwestowanej kwoty, tj. maksymalnie. 1072.83 PLN. Jeżeli jesteś w 2 progu, 32%, to możesz sobie tym samym odliczyć maksymalnie 2019.45 PLN.

Jeżeli jesteś natomiast na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej, to twój limit wpłat jest wyższy i wynosi 9466.20 PLN, a tym samym na podatku liniowym możesz sobie odliczyć 1798.57 PLN

Okazało się, że pomimo tego, że z eMaklera mBanku korzystam już od kilku lat, to nie wiedziałem, że korzystanie z IKZe jest tam w praktyce takie proste.

Po złożeniu wniosku, który można znaleźć tutaj...


...dosłownie po chwili ma się dostęp do drugiego konta na eMaklerze. Jeżeli masz już konto na eMaklerze, to sam wniosek zajmie Ci 2-3 minuty. Jeżeli nie masz, to będziesz musiał przy okazji wypełnić ankiete na temat znajomości instrumentów finansowych (standardowa ankieta, tak jak w każdym domu maklerskim).

Jak już złożysz wniosek i przejdziesz na stronie mBanku w "Finanse -> Inwestycje -> Wszystkie -> eMakler", to teraz w lewym górnym rogu będzie można przełączyć się pomiędzy dwoma kontami:

Tak to wygląda: https://i.imgur.com/NFWUiSS.png
Tak po kliknięciu: https://i.imgur.com/vSSesm2.png
A tak po wybraniu konta IKZE: https://i.imgur.com/mE6DB6R.png

Różnica w porównaniu do normalnego eMaklera jest taka, że do normalnego eMaklera dostajesz rachunek powiązany, tzw. "Rachunek transakcyjny", który jest widoczny z poziomu mBanku jako kolejny rachunek wpłasny.

W przypadku eMaklera IKZE twoje konto "konto transakcyjne IKZE" (przynajmniej u mnie) nie jest widoczne jako dodatkowe konto własne, a co za tym idzie, by na ten rachunek wpłacić pieniądze, nie wystarczy zrobić przelewu "na własne". Trzeba tak jakby normalny przelew na numer konta, który znajdzie się w eMaklerze. Dobra wiadomość jest taka, że realizacja przelewu jest natychmiastowa.

Mając już wpłacone pieniądze, dalej korzysta się z tego jak ze zwykłego eMaklera.

Jeżeli dobrze zrozumiałem, nie musisz w danym roku zainwestować całej wpłaconej kwoty. Ważny jest sam fakt i data wpłacenia.

Ja wpłaciłem 6310.80 PLN i kupiłem 1 akcje Tesli. Zostało z tego ~1860 PLN. W przyszłym roku dopłacę sobie ile będzie trzeba i dokupię kolejną akcje, ale podatek do zapłacenia będę mógł sobie zmniejszyć od całej wpłaconej kwoty.

Przed dokonaniem wpłaty upewnij się, że rozumiesz warunki wypłaty. Największe korzyści osiąga się wtedy, kiedy na tym koncie będziesz trzymał pieniądzę aż do wieku emerytalnego.

Z tego co rozumiem, nie oznacza to jednak, że musisz cały czas trzymać te same akcje. Dobrze by było, by ktoś to potwierdził, że można sprzedać te akcje i kupić inne (albo te same później, idealnie taniej)... i to wszystko bez podatku, tak długo jak się nie wypłaci.

Będę wdzięczny za wszelkie dodatkowe wyjaśnienia ze strony osób bardziej rozeznanych w tym temacie :) Ja mogłem napisać dużo bzdur... więc przypominam, sprawdźcie sobie sami to o czym tutaj napisałem :)

Logi

2021-12-20, 2021-10-26, 2021-04-01, 2021-01-09 - UZBIERANE, 2020-11-25, 2020-09-09, 2020-08-20, 2020-07-13, 2020-06-09, 2020-04-28, 2020-04-05, 2020-03-05, 2020-02-03, 2020-01-01, 2019-12-04, 2019-11-06, 2019-10-25, 2019-07-24, 2019-07-03, 2019-06-05, 2019-05-24

#zbieramnatesle #tesla #samochody #elonmusk #modely #gielda #januszeinwestowania #inwestowanie #oszczedzanie #ike #ikze #inflacja
  • 33
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@A_Opal, @Adass, @AdiLDZ, @Adix435, @Aldalion, @Algady, @As_pik, @BRYN0L, @BananowySok, @Bartekxyz, @Beefy_Malibu_Doctor, @Blitzkrung, @CODER_BEST, @CoyJared, @DEXTER2403, @Damdzior, @Dovydas, @DragonMati, @Dumdeedum, @Dziad_Mroz, @Dziadekmietek, @Dzikopiryna, @Efilnikufesin, @Ennox, @Fakje, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@Javkens, @JayM, @JemMandarynke, @JestemWPracy, @JuanPabloFernandezFCBJanuszSergioSz, @Just_do_it, @K1ngKunta, @KajakOdTyluToKajak, @Kolczaneiro, @Kortek11, @Kostesky, @Krupier, @KrzemowyDuch, @Kuba2838, @Kubiaczek, @Kukeiro, @Kukimen7, @Kuork, @Lanc, @Leniwiec1, @Line-Storm, @Logan_kapuczino, @LosMuertos, @LuigiGda, @Lurriel, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@NikczemnyJudasz, @NoEj, @Obruni, @Ogien_w_szopie, @Olorion, @One_day_full, @OsSikorskiego, @Osalinho, @Ostatni_Sarmata, @P-uchate-K, @PIAN--A_A--KTYWNA, @POW_WOW, @Pablos96, @PanKajak, @PanTrytytka, @ParanoidBumblebee, @Peter_Mountain, @Piotrrulla, @Pluto, @Pociongowy, @Polalakilasy, @PolaroidalnY, @ProPiter, @PuDZ, @QWERTYPOL, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@SpaceShifter, @Staryan0na, @Strus, @Suchyy_, @SzanownyKlata, @Szaraban, @TataBartusia, @TheBajeczny, @Tracker31, @Trzy_Palce_w_Natalce, @TymRazemNieBedeBordo, @Ug8ybzzpvPQQKq3BfDes, @Uncontrollable24, @Utiopa, @Vab3R, @Villthuriss, @WTF_1, @Werden, @Wesol96, @Wheeler, @Whim, @WielkiOczkinsKuropatwon, @WszystkieNickiZajete2, @Wymietek, @Wypoks, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@cecyl, @chwil0wyl0gin, @crs333, @dawidekaa, @dedronek, @dichloroetan, @diegson, @disnemar, @dlazi, @dosjaa, @dupinka5000, @dupne_pomarancze, @dzana, @easy_rider_77, @ecler, @ejdier, @eta_carinae, @exteasy, @fasolazgrochem, @fazerito, @fckncrck, @fiku_miku, @fisielu, @gatineau, @gierrappa, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@kaczmar119, @kajtom, @kamil062, @karmet3, @karpello, @kesnall, @keton123, @kexus512, @kidlerr, @kilogram, @kocio, @kociuba, @kodi1911, @kokot1, @kominiara08, @konusek10, @korasza, @kosti9191, @kowzan, @koxok, @kptfantastic, @krakers123, @krzychu3, @kudlaty321, @kupuje_bulki_w_almie, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@mikson123, @miraseq, @mirek-kania, @mirekkomputronikel, @mjnoach, @morduk89, @motylanogha, @mprzemo, @mr_Dawid, @mybeer, @myster007, @najpierw_robic_potem_myslec, @narowerzesamochodem, @nastaremilion, @natanyaach, @nerwowyalpiniarz, @nictupotobie, @niepodrodze, @niewidzialnywszechmogacy, @nim537, @nizio, @nuck, @obserwator_z_prawem_interwencji, @om9k, @opinia_niewarzna, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@qqzak, @queuele, @rafisk, @rubert6, @russo, @ruzowy_wonsz, @samot, @sebqo111, @seelk, @sewisewi, @sexydriver, @shaphiro95, @siaczek91, @size, @slabyslabek, @snejq, @soszka2000, @spere, @sprytnyLisekSzemek, @sprzedafcaMakaronu, @sprzedamopla_, @sqbi_, @stanislaw78, @stid2, @stojam_obok, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@uncovered, @unster, @vasper, @vito_corleone, @w00nski, @w__w, @websterpl1, @wetam, @wisnioowy, @wk26t, @wlamsiedomozgu, @wlatca-oka, @wojtekk96, @wszystkieInneBylyZajete, @wykopniety, @xPanicz, @xVaams, @xxii, @yolonoskopia, @ysk_, @zawodowi3c, @zenitram, @zibi1337, @zielu33
@piomar123: Podatek od IKE/IKZE jest od wypłaty środków. Tylko i wyłącznie wypłaty - transakcji możesz narobić ile wlezie ale jak nie wypłacasz to nie ma podatku.

Wypłata z rachunku IKE jest wolna od podatku (PIT) od dochodów kapitałowych jeżeli wypłata nastąpi po 60 roku życia.

Wypłata z konta IKZE będzie opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% od wypłacanej kwoty.

Źródło: własna wiedza, mam IKE/IKZE :) Plus dodatkowo: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/5147555,IKE-IKZE-i-PPE-limity-i-korzysci-podatkowe-w-2021-roku.html

Jeżeli natomiast
Natomiast dodatkowe zakupy 2 akcji dzisiaj, to czysta optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem IKZE(więcej szczegółów niżej), której niemógłbym już zrobić w styczniu... a z której możliwości nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, więc wręcz postanowiłem skorzystać z pieniędzy na opłaty styczniowe :)


@anonimowy_programista: aby skorzystać z ulgi wystarczy sama wpłata na konto IKZE a nie zakupy.
# Zysk na zakupionych akcji w 2021: 9 959 USD ⇒ 11 261 USD (1302 USD, +13%), 39 486 PLN ⇒ 45 782 PLN (+6296 PLN, +16%)

Wynik 16% w sumie dość mizerny względem możliwych 77%, gdybym wszystko kupił na początku roku, a nie dokupował po trochu. Wynik byłby dużo lepszy, gdybym w między czasie nie musiał sprzedać na chwile ~5 akcji, które potem musiałem odkupić w dużo wyższej cenie.


@anonimowy_programista:
aby skorzystać z ulgi wystarczy sama wpłata na konto IKZE a nie zakupy.


@szcz33pan: zgadza się. Natomiast z kolei jeżeli już wpłaciłem, to wolałem kupić, bo IMO jest większe niż 50% prawdopodobieństwo, że za miesiac TSLA będzie stała drożej.

Natomiast resztę co nie starczyło na kolejną całą akcję... zostawiłem właśnie na później.