Wpis z mikrobloga

Co o uważacie o zapłacie składki za 2022 w grudniu 2021 i odliczenie od PIT ? https://bezprawnik.pl/zaplata-skladki-zdrowotnej-za-2022/
Bezprawnik kiepskie źródło, ale jednak kogoś cytują.

Zastanawiam się czy tak nie zrobić. Zapłata wszystkich składek z nadpłatą + deklaracje na obecnych wzorach za 2022, później korekty do aktualnego wzoru. Skarbówka na 100% się przywali i małe szanse na korzystną interpretacja, ale co jest do stracenia ?

#jdg #firma #zus #podatki
  • 15
@marecki22: a dlaczego nie za 2023 i 2024?

Głupi pomysł, na który wpadł ktoś pokroju pudelek.pl
Niczym nie ryzykujesz poza burdelem w zaliczkach na dochodowy i najwyższymi odsetkami na rynku.

Aha no i ew. sądem, bo skoro chcesz tak działać, to jesteś pewny swego? Bo ... o ile ktoś wpadnie aby skontrolować Ci dochodowy, dostaniesz pisemko z czerwoną pieczątką i jak odpowiesz?
Pewnie nawet to przejdzie, bo nikt się nie zainteresuje,
@kuncfot: Masz sporo racji o pismach. Na pewno ustawią algorytm by wyłapał wszystkich i wyślą szablon hurtowo. Ale co do składki - odliczenie nie jest klasycznym kosztem i nie musi odnosić się do przychodu w tym roku. Przynajmniej nie ma tak w przepisach. Przykładem jest choćby składka za grudzień 2020, odliczana w styczniu 2021...

Może już są jakieś interpretacje od KAS ?
@marecki22: głupie pomysły Doradców Pudelkowych, ryzyko szarpania się z babkami z ZUS o nadpłatę i jej rozliczanie/zwrot, ryzyko wkurzenia US, szansa, że przejdzie taka jak każdej innej czynności na swoje własne polecenie księgowania czyli - do kontroli jak się uda a potem się zobaczy. Ustawa wymaga związku z okresem - opłacona zgodnie z przepisami o świadczeniach..... a więc nie niepowstała jeszcze nadpłata na hipotetyczne składki mimo, że się wstrzelimy może idealnie
@marecki22: interpretacje pojawią się po fakcie ;) to kwestia miesiąca ... za szybko byś chciał

ZUS może w styczniu po całości rozliczyć konta płatnikom, stwierdzić nadpłatę i wykonać zwroty :) to najbardziej prawdopodobna opcja.
@ostr: By nie irytować US i nie płacić odsetek mogę odliczyć cały ZUS, a chwile potem zrobić korektę PIT i zapłacić pełny podatek. Następna korekta po interpretacji.

A ZUS co zrobi ? Nakrzyczy ?

Zarówno US jak i ZUS do bólu wykorzystują kruczki prawne by wyjść na swoje. Czasem bardzo prymitywnie i niezgodnie z prawem. Więc czemu mam się litować w państwie w którym w ministerstwie finansów kręcili karuzele VAT, a
jak masz swoja własna tezę i swój plan cały plus uzasadnienie "bo zus i us nie graja tez fair" to nie wiem po co pytasz tutaj


@ostr: Zacytowałem konkretny artykuł. To nie mój pomysł ani plan tylko swobodna wymiana myśli. Jak masz coś konkretnego to pisz, jeśli nie to nie. Nie mam zamiaru wchodzić w dysputy o moralności i pobudkach optymalizacji podatkowej.

@kuncfot:

https://www.powiat.cieszyn.pl/aktualnosci/zus-wysyla-do-przedsiebiorcow-rozliczenia-e-skladki

https://www.portalfk.pl/skladki/zus-poinformuje-platnikow-skladek-o-stanie-ich-rozliczen-za-2020-rok-20459.html

Dałem plusa, bo tak trzeba
Dałem plusa, bo tak trzeba dyskutować - merytorycznie. A jak myślisz co w przypadku przelewu w ostatniej sesji Elixir 2021? Dotrze w 2022, więc ZUS nie uwzględni go w saldzie za 2021.


@marecki22: nie widzę że sensownego powodu, aby nie puścić 30.12 :) ogólnie uważam też że nie warto kopać się z koniem:)
A wyrok nieprawomocny?.