Wpis z mikrobloga

Przez ostatnie 2 miesiące trzymając akcje Tesli straciłem ok 169 tysięcy złotych. Czy planuje zrezygnować z mBanku jako miesca do trzymania akcji? Co ma z tym wspólnego IPO Starlinka #spacex? Oraz o moich poczynaniach z opcjami na akcje. Chcesz wiedzieć wiecej? Czytaj dalej :)

Witam wszystkich mireczków śledzących tag #zbieramnatesle. Czas na kolejną aktualizację.

Od czasu poprzedniego wpisu, sporo się działo w świecie Tesli. Jeżeli chcecie być na bieżąco to zapraszam do śledzenia taga #tesla. W pewnym momencie akcje Tesli dobiły nawet do ceny 1243.49 USD za akcje, by później spaść do obecnej ceny 893.43 USD, notując tym samym spadek -28% w ciągu 46 dni. Czy teraz jest dobry moment by kupić swoje pierwsze akcje Tesli, oceń sam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4 listopada mój stan portfela wynosił: 668 127 PLN, obecnie "zaledwie" 502 221 PLN. Jeżeli takie zjady to nie jest coś dla Ciebie, to polecam się od Tesli jako inwestycji trzymać z daleka ;)

TL;DR:
PODSUMOWANIE
# Obecna cena akcji: 900.00 USD
# Liczba posiadanych akcji TSLA: 135.9507 (135 w mBanku, 0.9507 u nowego brokera, którego testuje - Interactive Brokers)
# Wartość portfela: 122 356 USD / 501 948 PLN
# Wkład własny: 23 708 USD / 94 657 PLN
# Średnia cena zakupu akcji: 174.39 USD/sztukę
# Zysk/Strata: +471,65% (+ 407 291 PLN)
# Suma uzbierana na podatek belki: 78 686 PLN(157.37 Bombelków)

# Uzbierałem obecnie ~120.85% Tesli Model Y (w tym na podatek dochodowy)

Nadal nie kupuję jeszcze auta, co wynika z faktu, że widząc obecnie potencjał jaki nadal drzemie w firmie Tesla, najzwyczajniej w świecie nie wybaczyłbym sobie sprzedania akcji w takim momencie i to w dodatku, by kupić auto, które jest może i niesamowitę, ale które jednak mimo wszystko będzie tracić na wartości.

IPO Starlinka SpaceX... i mój nowy zagraniczny broker

Elon wspominał, że możliwe, że prędzej czy później z jego drugiej firmy - SpaceX, zostanie wydzielona osobna spółka odpowiedzialna za rozwój konstelacji satelitów Starlink. Elon wspominał, że chciałby, by akcjonariusze Tesli mieli prawo pierwokupu akcji podczas IPO Starlinka.

Obecnie prawie wszystkie swoje akcje trzymam w mBanku. Z informacji, które udało mi się uzyskać, mBank nie daje możliwości uczestniczenia w zagranicznych IPO. Oznacza to, że nie dość, że w ogóle z pomocą mBanku w takim IPO nie mógłbym uczestniczyć... to już napewno mBank nie ogarnąłby proceduru pierwokupu dla akcjonariuszy Tesli.

Dokładnie z tego powodu, zacząłem się rozglądać za innymi brokerami zagranicznymi, którzy dawali by więcej możliwości swoim klientom.

Obecnie zacząłem testować InteractiveBrokers. Jest to dość stary i znany broker działający od 1978r, który sam notowany jest na giełdzie, a przez to musi być odpowiednio transparentny finansowo. Nie wszystko tam mi się podoba, więc na razie jeszcze oficjalnie nie polecam ich.


Jest jeszcze jeden potencjalny plus posiadania akcji w InteractiveBrokers. Można mieć tam tzw. Margin Account, tj. można od nich pożyczać pieniądze na niski procent pod zastaw swoich akcji.

Jeżeli pojawiło by się ogłoszenie, że Starlink ma swoje IPO, miałbym spory problem, by zorganizować zadowalającą kwotę na inwestycję w Starlinka.. bez sprzedawania w tym celu akcji Tesli (czego nie chciałbym robić).

Jednym z potencjalnych rozwiązań było by skorzystanie z Margin Account. Mógłbym kupić wówczas akcji Starlinka za powiedzmy 50 000 PLN, biorąc pożyczkę o wartości ok 10% moich akcji Tesli.

To są możliwości, jakie teoretycznie daje inny broker. Czy tak zrobię? Nie wiem jeszcze. Ale stwierdziłem, że muszę research już zrobić za wczasu.

Przeniesienie akcji z mBanku do InteractiveBrokers

Z tego co sie zorientowałem, jest możliwe przeniesienie akcji, bez ich sprzedawania (co powodowało by powstanie obowiązku podatkowego). mBank za taką usługę życzy sobie 0.95%, co przy obecnych cenach kosztowało by mnie 5000 PLN. Na szczęście nie muszę tego robić ze wszystkimi na raz. Prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie przeniose testową 1-2 akcje by zobaczyć jak cała taka procedura wygląda. Jeżeli ktoś z Was robił coś podobnego - będę wdzieczny za kontakt.

Przyszłe potencjalne zmiany w mojej strategii inwestowania (opcje)

Dotychczas regularnie starałem się dokupywać akcje co miesiąc. Muszę jednak przyznać, że dokładajac kolejne 4k PLN co miesiąc, nie widać już tak dużego wpływu tych dodatkowych inwestycji na moje portfolio, jeżeli wartość całego portfela jest w granicach pół milion zł lub więcej.

To wszystko sprawiło, że zacząłem się rozglądać za alternatywnymi sposobami inwestycji.
Wszakże jak coś działa... to trzeba zmienić, prawda? ( )

Starając się dokształcać w kwestiach związanych z inwestowaniem, postanowiłem w końcu przyjrzeć się opcjom na akcje.

W dużym skrócie, opcje pozwalają np. kupić sobie prawo kupna akcji. Przykład:

W uproszczeniu, płacąc dzisiaj 136 USD za opcję CALL, mogę nabyć prawo zakupu 1 akcji Tesli w cenie 2000 USD dnia 19 styczeń 2024 (lub wcześniej).

Oznacza to, że jeżeli 19 stycznia 2024 roku, cena akcji Tesli będzie wynosić np. 1500 USD, to moja opcja będzie bezwartościowa. Bo daje mi prawo kupna akcji po cenie 2000 USD... więc nie opłaca się z niej korzystać, skoro można kupić akcje na wolnym rynku taniej, za 1500 USD. A tym samym zmarnowałbym 136 USD, kupując taką opcję.

Natomiast jeżeli 19 stycznia 2024 roku cena akcji wynosiłaby powiedzmy 3000 USD za akcje, to wtedy miałbym prawo kupić akcje o 1000 USD taniej. 1000 USD - 136 USD = 864 USD różnicy. 864/136 = 635% zysku, podczas gdy cena akcji wzrosła tylko o 333% (z 900 do 3000).

Generalnie... opcje są dużo bardziej niebezpiecznym narzędziem inwestycyjnym, pozwalającym osiagnąć efekt dźwigni. To jednak niesie ze sobą dużo większe ryzyko straty zainwestowanej kwoty.

Jeżeli nie jesteś nawet obyty z kwestią hanldu akcjami... to radzę Ci zapomnieć o opcjach. Ja coś tam na akcjach się znam, a opcji boję się jak cholera.

Jest jednak kilka powodów, dla których postanowiłem zgłębić kwestię opcji, dlatego, że w pewnych bardzo specyficznych przypadkach, odpowiednie opcje... nie niosą ze sobą ryzyka.

Wyobraźcie sobie, że jest znowu rok 2019. Ja znowu zaczynam akcje #zbieramnatesle, tylko tym razem zamiast kupować akcje co miesiąc, kupiłem na raz 100 akcji w cenie 40 USD za sztukę, wydając na wszystko ~16 000 PLN

Wyliczam też, że jeżeli akcje wzrosną do 910 USD, to uzbieram na swoją Teslę. By jednak upewnić się, że po osiągnięciu tej kwoty na pewno sprzedam akcje... mogę w tym celu sprzedać komuś innemu opcje na zakup akcji ode mnie w cenie 910 USD za sztukę (selling covered call options).

Tym samym mógłbym efektywnie obniżyć cene zakupu swoich akcji, jednocześnie limitując maksymalny potencjalny zysk jaki mógłbym osiągnąć dzieki wzroście ceny akcji.

W przypadku w którym, ktoś na pewno chce sprzedać przy danej cenie, takie zobowiązanie się za pomocą opcji, jest bardzo korzystne.

Wady handlu opcjami:

Największą wadą praktyczną jest to, że nie da się kupić pojedynczej opcji na 1 akcje. 1 kontract kupuje się na 100 opcji na akcje, a to w prakyce oznacza, że wcześniej wspomniana opcja za 136 USD, musi być kupiona w pakiecie na 100 akcji, czyli 1 taki kontrakt kosztuje 13 600 USD, ~55 700 PLN (dość drogo).

I choćby ze względu na to by łatwiej móc handlować akcjami... z checią bym widział kolejny split akcji Tesli... najlepiej w stosunku 10:1 lub nawet większym. Wtedy ceny takich kontraktów były by dużo bardziej przystępne.

Generalnie jak dla mnie opcje na akcje Tesli są obecnie zbyt drogie. Wynika to obecnie z wysokiej ceny pojedynczej akcji... ale i też dużego Implied Volatility akcji (zmienności w cenie akcji w danym okresie czasu). Obecnie na porządku dziennym są zjazdy/rajdy na poziomie 3-5%. W takich warunkach opcje są bardzo drogie, bo rynek wycenia jako bardziej prawdopodobne to, że akcje zmienią cenę jeszcze bardziej (w którąkolwiek stronę).

-------

Z innych pytań:

Kiedy planuje sprzedać akcje?

Na razie nie zamierzam tego robić. Tesla obecnie rośnie jak na drożdżach... W tym roku zwiększając liczbę wyprodukowanych przez siebie aut o około 80%, względem roku poprzedniego. W następnym roku również powinno być ciekawie, w związku z tym, że Tesla otwiera 2 nowe fabryki. W Berlinie i Austin, w Texasie. Konkurencja, którą straszono Teslę przez lata ma bardzo marne wyniki sprzedaży. Program Full Self Driving Tesli radzi sobie coraz lepiej. Tesla uruchomiła właśnie swoje ubezpieczenia w 3. stanie USA, w przyszłym roku powinna to jeszcze znacznie rozszerzyć.

w 2022r. jest powinna się rozpocząc produkcja nowych baterii 4680 w większej skali. Berlin będzie produkował dużo lżejsze auta dzieki structural pack i dwóm dużym castingom, co powinno ładnie przełożyć się na jeszcze lepszy performance auta... i lepszy profit dla Tesli.

Dlaczego Elon sprzedaje swoje akcje?

Elon sprzedający akcje jest to jeden z głównych czynników, który spowodował spadek ceny do poziomu... sprzed 2 miesięcy. Elon dosyć niestandardowo zamiast sprzedać swoje akcje w 1 dużej transzy za pomocą jakiegoś banku inwestycyjnego... postanowił sprzedawać je po trochu na otwartym rynku.

Tutaj możesz znaleźć wykaz ile Elon już sprzedał akcji (na podstawie oficjalnych dokumentów).

Elon przede wszystkim sprzedaje akcje, by mieć pieniądze na zapłacenie podatków, za realizacje opcji na akcje Tesli, które otrzymał lata temu w ramach wynagrodzenia, a które musiał już w końcu realizować, nie chcąc by się przeterminowały.

Pozostaje pytanie, dlaczego nie sprzedaje akcji maksymalizując zyski... a wręcz robi to w ten sposób, by zmaksymalizować płacone podatki? Według mnie z dwóch powodów.

Po pierwsze... to zagranie trochę pod publikę. Elon sprzedając w zeszłym roku wszystkie swoje posiadłości, świetnie pokazał, że przewidział ataki, które mogą być w obec niego kierowane, jako ataki na najbogatszego człowieka na świecie. Elon płaci podatki, by nikt nie mógł mu zarzucić, że unika ich płacenia... co mógłby robić zaciągając pożyczkę pod zastaw swoich akcji, nie generując w ten sposób dochodu, co pozwoliło by mu unikać dalszego płacenia podatków.

Według mnie jest jednak jeszcze inny powód, dla które Elon chcę utrzymywać cenę akcji nisko. Bardzo mało osób wie o tym, że pracownicy Tesli mogą raz na pół roku nabywać akcje Tesli firmy w preferencyjnej cenie, tj. po minimalnej cenie z danego półrocza.

Elon tymczasowo zbijając cenę akcji, defacto daje ogromną premię wszystkim swoim pracownikom. Wszystkim, bowiem totalnie wszyscy pracownicy dostają tam opcje na akcje.

Logi

2021-10-26, 2021-04-01, 2021-01-09 - UZBIERANE, 2020-11-25, 2020-09-09, 2020-08-20, 2020-07-13, 2020-06-09, 2020-04-28, 2020-04-05, 2020-03-05, 2020-02-03, 2020-01-01, 2019-12-04, 2019-11-06, 2019-10-25, 2019-07-24, 2019-07-03, 2019-06-05, 2019-05-24

#tesla #samochody #elonmusk #modely #gielda #januszemotoryzacji #januszeinwestowania #starlink
  • 56
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@Adass, @AdiLDZ, @Adix435, @Algady, @As_pik, @As_pik, @BRYN0L, @BRYN0L, @Bartekxyz, @CoyJared, @DEXTER2403, @Dovydas, @DragonMati, @Dumdeedum, @Dziadekmietek, @Dzikopiryna, @Efilnikufesin, @Ennox, @Fakje, @FikusnyMichalek, @Fotzsyzrk, @Gawol_1, @Geppetto, @GilgrimBarar, @Gjt1337, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@Madziarsko, @Magzymilian, @Maniekdg, @MarooXi, @Maselel, @Masterav, @Mdx91, @MgrMarecki, @Mihis, @MizoginLu, @Mogard, @MojHonorToWiernosc, @Ndvd, @Need, @Nelnir, @NieUsune, @NikczemnyJudasz, @NoEj, @Obruni, @Olorion, @OsSikorskiego, @Osalinho, @P-uchate-K, @PIAN--A_A--KTYWNA, @POW_WOW, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@Sl_w_k_1, @SpaceShifter, @Staryan0na, @Staryan0na, @Suchyy_, @TataBartusia, @Tracker31, @TymRazemNieBedeBordo, @Ug8ybzzpvPQQKq3BfDes, @Vab3R, @Villthuriss, @Villthuriss, @WTF_1, @Werden, @Wesol96, @Wheeler, @Whim, @Wymietek, @Wypoks, @Xaarkes2, @Xaroks, @Xazez, @XboxKwasniewski, @Yamikaze, @ZapomnialemNiezapomniec, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@matteya, @mi96, @michael93pl, @michal12514, @mikson123, @mirek-kania, @mirekkomputronikel, @mjnoach, @morduk89, @mprzemo, @mr_Dawid, @myster007, @nerwowyalpiniarz, @nerwowyalpiniarz, @nictupotobie, @niewidzialnywszechmogacy, @nim537, @nizio, @obserwator_z_prawem_interwencji, @om9k, @opinia_niewarzna, @oskar117, @pablosik, @paliusz, @parkor, @
Wołam osoby, które chciały być wołane do wpisów akcji #zbieramnatesle. Jeżeli chcesz się wypisać z powiadomień, zaplusuj ten komentarz.

@size, @slabyslabek, @soszka2000, @sprzedafcaMakaronu, @sprzedamopla_, @sqbi_, @stojam_obok, @syhro, @syzygia, @szaldr, @szcz33pan, @szon122, @sztoosik, @teczwy1410, @teekop, @temp16, @thegiermen, @thenotorious8, @to_znowu_ja, @trzy_razy_rzezucha, @turecki-koks, @tyszcz, @u_k1, @udips, @uirapuru, @
@anonimowy_programista: Sam właśnie planuję zacząć (na nowo, bo już raz byłem i wyszedłem) akumulować, właśnie się od paru dni zastanawiam, jaki kurs to BUY dla mnie. Jeszcze czekam. Myślę, że 7 z przodu jest realistyczne, ale to takie 50/50. Zacznę skupować po dychę miesięcznie i Cię dogonię na walorze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zastanawiam się też (tak z innej beczki) do ilu musi spaść Virgin, żeby je
@anonimowy_programista:
Mnie ciekawi jak sprawa Tesli się potoczy przez najbliższych kilka lat - sam im kibicuję, pewnie jakby była łatwiej w UK dostępna 2 lata temu, to pewnie bym się już nią bujał, no ale pandemia etc. Moja jedyna nadzieja to awans w korpo na tę chwilę, bo wtedy bym Teslę dostał z przydziału :). Imho rynek korporacyjny to teraz powinien być główny target dla producentów elektryków - duże zamówienia, korpo