Wpis z mikrobloga

Obejrzałem chyba wszystkie możliwe projekty i żodyn mi się nie podoba. Będziemy robić projekt indywidualny, albo kupimy projekt "dom za 150.tys" i go troszkę rozciągniemy ;) Rzucilibyście okiem na rozkład pomieszczeń, funkcjonalność itd? Siedzieliśmy nad zrobieniem tego kilka dni, ale im więcej osób zobaczy tym większa szansa wyłapać coś czego nie zauważyliśmy :-)

Założenia są takie, żeby dom był stosunkowo prosty (a przez to i tańszy) w budowie. Dach czterospadowy, ogrzewanie kotłem na pellet. W kotłowni poza kotłem z zasobnikiem ma się zmieścić bojler na wodę, rekuperator oraz miejsce do składowania drewna do kominka (który stoi w salonie). Powinno się wszystko zmieścić, na plan nie miałem jak na nieść ponieważ edytor z którego korzystam nie udostępnia tej funkcji :D

Za wszystkie komentarze będę bardzo wdzięczny :-)

edit. Strony świata tak jak na mapie, na górze północ, na dole południe itd, wyjście na taras z salonu oknem od wschodu :)

#budujzwykopem
#budowadomu
#remontujzwykopem
Pobierz
źródło: comment_1640012570VfG74Un6ytRkV5tLfsnZJ3.jpg
  • 107
@ATAT-2: @inko-gnito: Jak tak patrzę to wiatrołap mógłbym spokojnie wydłużyć o jakiś metr i zrobić wejście do spiżarki z wiatrołapu,
Co do kotłowni to patrzyłem na wymiary wszystkiego co mi potrzebne i spokojnie powinienem się że wszystkim zmieścisz. Na ścianie z lewej strony kocioł+zasobnik cwu, w połowie rekuperator, zaraz przy wejściu stojak na drewno
Jak tak patrzę to wiatrołap mógłbym spokojnie wydłużyć o jakiś metr i zrobić wejście do spiżarki z wiatrołapu,


@robertx: Rozwiązanie o tyle gorsze że po wszystkie bambele będziesz musiał iść z kuchni przez dwie pary drzwi :/
@ATAT-2: "Nie ma czegoś takiego jak zbędna spiżarka o ile kuchnia nie służy Ci jedynie do odgrzewania gotowych obiadów"

Patrzę na spiżarkę i wiem kto był głównym projektantem (żona autora) ( ͡ ͜ʖ ͡)
Spiżarka jest zbędna, szczególnie gdy znajduje się w miejscu w ogóle nie przystosowanym do przechowywania jedzenia. Poza tym przy jej powierzchni (1,8 m2) szkoda marnować przestrzeń na tych kilka ścianek działowych.

@
@konrad-jakubowski: Działka jest pod pewnym kątem, okno które jest narysowane od wschodu będzie od południowego wschodu - w lustrzanym odbiciu salon od zachodu byłby od północnego zachodu więc praktycznie cały czas ciemno
Patrzę na spiżarkę i wiem kto był głównym projektantem (żona autora) ( ͡ ͜ʖ ͡)

Spiżarka jest zbędna, szczególnie gdy znajduje się w miejscu w ogóle nie przystosowanym do przechowywania jedzenia. Poza tym przy jej powierzchni (1,8 m2) szkoda marnować przestrzeń na tych kilka ścianek działowych.


@inko-gnito: Przy planowaniu domu ja byłem zgodny z żoną, że spiżarka być musi. Nie chodzi tu o przetrzymywanie żywności z
Rozwiązanie o tyle gorsze że po wszystkie bambele będziesz musiał iść z kuchni przez dwie pary drzwi :/


@ATAT-2: Tak, to jest minus. Temat wiatrołapu do przemyślenia na pewno.

Patrzę na spiżarkę i wiem kto był głównym projektantem (żona autora) ( ͡ ͜ʖ ͡)


@inko-gnito: Razem robiliśmy, żona raczej była na nie ze spiżarką, ja się uparłem. Zobacz, że w całym projekcie nie ma miejsca
IMO nie po to się dom od 0 buduje, żeby w takich sprawach iść na kompromisy i mniejsze zło.

@Drmscape2: Stąd ten temat :) Jakieś propozycje jak się pozbyć w sensowny sposób tego korytarza?


@robertx: Generalnie cały projekt jest do dupy ( ͡° ͜ʖ ͡°) zacznijcie od 0, tym bardziej że to projekt indywidualny. Oddzielenie strefy dziennej od nocnej nie powinno być wprowadzone poprzez wybudowanie MONUMENTALNEJ
@robertx: "Założenia są takie, żeby dom był stosunkowo prosty (a przez to i tańszy) w budowie."

Ten dom nie będzie zbyt prosty (i tani w budowie). Duża powierzchnia, duży dach, a z powodu dużych przestrzeni nie obędzie się bez podciągów, belek i słupów. Ale to już musi konstruktor policzyć.
@ThorPL: Jesteśmy w stanie zmniejszyć tą ścianę od korytarza do powiedzmy 2-3 metrów od góry, żeby na niej powiesić telewizor itp. ale problemem pozostają w tym układzie wejścia do łazienek które nie będą niczym oddzielone. A to trochę słabe.
@ATAT-2: "składowanie rzeczy mniej potrzebnych - roboty kuchenne, miksery, zapas kasz, mąki, duże garnki itp. "
Od tego są szafki w kuchni. Te narożne zwłaszcza. Poza tym w projekcie widzę też "wyspę", więc miejsca jest multum.

@robertx: "odkurzacz, szczotka, mop i inne takie"
Odkurzacz- iRobot w salonie, albo bezprzewodowy w kącie wiatrołapu/kotłowni/sypialni/za zasłonką w salonie. Szczotka podobnie. Mop to samo.
@ATAT-2: To by było zbyt proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)Na pewno tak zrobimy ale chcemy mieć jakiś swój zarys, żeby po pierwsze wiedział co chcemy mieć po drugie jak nie wymyśli nic lepszego to mamy swój ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Od tego są szafki w kuchni. Te narożne zwłaszcza. Poza tym w projekcie widzę też "wyspę", więc miejsca jest multum.


@inko-gnito: Nie wiem ile gotujesz w domu, ale my bardzo dużo.
Szafek aktualnie mamy NIBY sporo, ale a to jest mikser, zaraz żona chce kupić stojący, a to 4 mąki, dwa rodzaje cukru, wielki gar używany raz na 2 miesiące i inne duperele. Do tego lubimy mieć zawsze w zapasie wodę,
@ThorPL: Jesteśmy w stanie zmniejszyć tą ścianę od korytarza do powiedzmy 2-3 metrów od góry, żeby na niej powiesić telewizor itp. ale problemem pozostają w tym układzie wejścia do łazienek które nie będą niczym oddzielone. A to trochę słabe.


@robertx: Dlatego nie mówię o skracaniu tej ściany. Dla mnie cały projekt do kosza i od nowa do rozrysowania.
To by było zbyt proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)Na pewno tak zrobimy ale chcemy mieć jakiś swój zarys, żeby po pierwsze wiedział co chcemy mieć po drugie jak nie wymyśli nic lepszego to mamy swój ( ͡° ͜ʖ ͡°


@robertx: to oczywiście dobry pomysł tylko posłuchałbym też kontr oferty architekta bez sugerowania mu twoich rozwiązań :)
Dach czterospadowy,


@robertx:
-Skoro ma być tanio, to sprawdź czy dach dwuspadowy nie wyjdzie Ci taniej.
-Na cholerę Ci kocioł na pellet i kominek? Gdzie będziesz składował ten pellet? Serio tak lubisz czyścić piec i kominek?
-ta ściana między salonem o korytarzem to dramat. 11 m2 zmarnowanej powierzchni.
-piec na pellet i rekuperacja to tak średnio się łączy. Nie wiem nawet czy istnieją piece na pellet z zamkniętą komorą spalania (a