Wpis z mikrobloga

@Stashqo: no rachunki coraz wyższe już od jesieni mi wpadają-niby pompa ciepła, ale do tego el-bil i już ponad 2.5K raz zapłaciłem. Ratuje się darmowym opałem z fabryki, no ale to tylko kominek w salonie i całej chałupy tym nie ogrzeje...
@Stashqo: Wiekszosc norwegow zdaje sobie sprawe ze norwegia jest netto eksporterem pradu. I o ile w tamtym roku to sie oplacalo (srednia cena w 2020 98nok/kwh w porownaniu z latami poprzednimi w okolicach 400) to w tym sie nie oplaca. A to juz problem europejski ze prad drogi.
BTW Aktualnie taniej jest grzac gazem z butli niz prądem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Stashqo: No, drogo ( ͡° ʖ̯ ͡°)Gdy siedzimy z różową w salonie, to kominek pomaga. Niestety w sypialni tylko przenośny grzejniczek elektryczny. Szkoda, że eksportują zamiast ludziom zapewnić tańszy prąd.
@JayCube: To chyba znamy różnych Norwegów :P

Fotowoltaika dość słabo się chyba spisuje w skandynawskim mroku, szansą mogą być perowskity, ale to pieśń przyszłości. Dla ludzi w miastach, którzy grzeją elektrycznie to nie ma zbytnio alternatyw, ja przeszedłem na smart grzejniki na podczerwień to może z 10-20% rachunki mi spadły, więcej w bloku nie wykminię, chyba że dodatkowo ściany i sufit zaizoluję ¯\_(ツ)_/¯

Co do gazu to dobry pomysł, odpalę grilla
@Stashqo: Fotowolnanika baedzo dobrze moze sie spisywać bo w lecie slonce swieci dlugo a i temperatury nie sa jakies wysokie co dobrze wplywa na efektywnosc. Tym samym mozna by oszczedzac wode w magazynach elektrowni wodnych.
Inna sprawa to oplacanlosc "bergvarme". Koszt jest jednorazowy, a masz cieplo praktycznie za darmo.
@JayCube: Jeśli chodzi o klasyczne panelr to tu jeszcze istotne są chyba kąty padania promieni, dlatego to nie jest aż tak popularne rozwiązanie tutaj i dlatego duże nadzieje wiąże się z perowskitami. No, ale ekspertem nie jestem.

Bergvarme to za to bardzo ciekawe zagadnienie, nigdy nie słyszałem, wprawdzie nie dla mnie to, ale poczytam w wolnym czasie bo mnie zainteresowało jak to działa. Czegos się dowiedziałem dzisiaj, dzięki :D
@panmimoskok ostatnie 2 zimy zamarzała w dwóch oborach, teraz już jestem uczulony żeby wszystkie okna zamykać tam gdzie przyłącze wchodzi do budynku. Oni to tak na #!$%@? robią z tą wodą że sam już się wziąłem za naprawy hydrauliki na farmie.
@Popularny_mis: kij z oborami, u mnie w mieszkaniu zamarzła :D

Oni to tak na #!$%@? robią z tą wodą

to chyba wszędzie tak, co większy mróz to woda w każdym fjøsie zamarznięta :)

sam już się wziąłem za naprawy hydrauliki na farmie

Szefo też kiedyś naprawiał "rury". Rano zakręcił dopływ wody na cały obiekt. Pogrzebał, a woda jak zamarzała tak zamarza. Tylko po robocie zapomniał odkręcić zawór :) Wieczorem jak przyjechałem
@Stashqo: Atrernatywy do energi elektrycznej sa poprostu za drogie. Po co ja mam inwestowac 300-400k nok, jak mi sie to nigdy nie zwroci. Bo pradem za 1nok/kwh moge grzac przez 20 lat za ta cene. Ale jak prad bedzie za 4nok to zwrot juz w 5-6 lat, calkiem inna bajka.
@Stashqo: kurczę aż się boję. Moje pierwsze miesiące w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe mam na połowie mieszkania - i tutaj mam nadzieję że to ogrzewanie wodne czy cokolwiek innego niż prąd bo mam ustawione na 27 stopni xd realnie to pomaga do 19 stopni. No i dodatkowe grxejniczki na prąd. Pociesza mnie to, że są nowe więc może trochę lepsza klasa energetyczna. Ale i tak strach się bać. Mieszkanie 60 metrów na
@JayCube: (°°

Mam nadzieję, że państwo opiekuńcze będzie opiekuńcze.
Na szczęście z landlordem wynegocjowalaem cenę za prąd na poziomie 400 za miesiąc więc bardzo mało. Tylko zobaczymy ile landlord wytrzyma bo nie miałem tego zapisane nigdzie
@marcinsa12: No właśnie wbrew logice nawet gdy od dłuższego czasu pada to i tak zawsze przyczyną wysokiej ceny prądu jest brak opadów, ewentualnie samochody elektryczne jeśli akurat rozmówca jest ich przeciwnikiem. Jak im mówię, że to głównie przez eksport energii i ta woda by grzecznie stała w zbiornikach gdyby prądu za granicę nie słali to jest karpik. Chociaż ostatnio temat medialny to trochę więcej osób już uświadomionych.
Jak im mówię, że to głównie przez eksport energii i ta woda by grzecznie stała w zbiornikach


@Stashqo: Tylko ze w tamtym roku sprzedano tyle samo kwh za granice, a ceny byly miejscami na minusie. Norwegia jest czescia europejskiej sieci energetycznej. Zwykle w styczniu nie jest w stanie wyprodukowac tyle ile ludzie uzywaja, i wtedy kable obnizaja ceny. W tym roku wszedzie jest kaplica jezeli chodzi o ceny energi. Problem to