Wpis z mikrobloga

Hej. Zrobiłem dzisiaj test urządzeń do pomiaru ekstraktu brzeczki. Przygotowałem roztwór - 100g cukru na 1 litr wody. Roztwór schlodzilem do 20 stopni Celsjusza.
Refraktometr z aliexpress po kalibracji wodą mineralną (niestety nie mam destylowanej) pokazał wynik około 9,7 Brix.
Spławik natomiast dał wynik 11 blg.
Jak rozumiem wynik powinien wynosić około 10 blg/Brix? Więc refraktometr jest bardziej dokładny od areometru? Myślałem, że to właśnie spławik daje bardziej dokładne wyniki, a refraktometr jest do szybkich pomiarów. Oczywiście jestem świadomy, że moje urządzenia są tanie i nie będą bardzo dokładne. Teraz nie za bardzo wiem z czego korzystać do pomiaru ekstraktu.
#piwo #piwowarstwo
  • 11
@Przeor1488: A roztwór miał 20 stopni? Bo tego wymaga balingometr, więc w czasie warzenia mi się wygodniej pracuje refraktometrem. Spławika za to używam po fermentacji, bo dla odmiany jemu nie przeszkadza alkohol.
@krzat Cenna uwaga. Wydawało mi się, że jak kiedyś sprawdzałem to pokazywał 0. Teraz sprawdziłem i pokazuje 1. Czyli mój spławik zawyża wynik o 1 blg prawda? Jak ostatnio mierzyłem gęstość końcową piwa i spławik pokazywał mi 4 blg, to prawdziwym wynikiem jednak było 3 blg? Nie jestem pewien czy to tak działa, bo areamoetr chyba nie działa liniowo. Więc ta różnica 1 blg z większym ekstraktem będzie się powiększać?
@morasz Racja, głupi ja :p. Czyli w moim przypadku to będzie roztwór 1100 g. Więc ekstrakt powinien wynosić koło 9 blg chyba. Więc mój spławik jeszcze bardziej przekłamuje :(
100g cukru na 1 litr wody


@Przeor1488: To lekko ponad 9%, a nie 10, 100g cukru na 1000g roztworu, a nie na 1l wody, bo wtedy masz 100g cukru na 1100 gramów roztworu. Sprawdź spławik na czystej wodzie jak najbliżej 20 stopni C i zapamiętaj ewentualny błąd, on będzie taki sam dla każdego pomiaru (przy pomiarze uwzględniaj korektę), bo to kwestia przesunięcia tego papierka w środku. Brix i BLG to nie