Wpis z mikrobloga

Dobra, ponieważ się posrało z #fotowoltaika i nowymi przepisami, a ja mam dom w budowie (ale przyłącze normalne już G11) to chciałbym do końca roku oficjalnie być prosumentem, ale jednocześnie nie ponieść zbyt dużych wydatków na to, bo w przyszłym roku po oddaniu domu do użytkowania chciałbym dopiero kupić panele 10 kWp i wykorzystać ulgę termomodernizacyjną. Jakie mam opcje? Gdzieś słyszałem, że da się zostać prosumentem nie mając jeszcze nawet instalacji, prawda to? Rejon PGE. Jeśli nie to może jakaś absurdalnie mała jednopanelowa instalacja, którą w przyszłym roku bym zmienił na nową (zakładając, że to nie spowoduje przejścia na nowy system rozliczania)
  • 30
bo w przyszłym roku po oddaniu domu do użytkowania chciałbym dopiero kupić panele 10 kWp i wykorzystać ulgę termomodernizacyjną


@Futhark: będzie okres przejściowy. Nic się nie zmienia 31. grudnia.

Jeśli nie to może jakaś absurdalnie mała jednopanelowa instalacja, którą w przyszłym roku bym zmienił na nową


@Futhark: w sumie niby da się, bo to wszystko działa tylko na oświadczenie. No, podpis elektryka z uprawnieniami jest konieczny.
@Futhark: Posrało i to ładnie... może coś jeszcze się zmieni, albo się nie wyrobią... zobaczymy. Prosument z definicji musi wytwarzać energię z OZE. Najlepiej to jak najszybciej wybudować instalację.
@majk3l: nie gadaj głupot, bo wg obecnych informacji wszystko się zmienia dla nowych prosumentow od 1 stycznia. Chyba że nie widzisz różnicy między mniej niż 6 miesięcy a 15 lat.

@Futhark: wg aktualnych przepisów które mają się nie zmienic to ważne jest wprowadzenie energii do sieci przed końcem roku. Zdarzało się że PGE wymieniło licznik bez instalacji ale to w tym wypadku nie pomoże. A i spodziewam się że jednak
@Mirkomil:
Czy zmiany dot. prosumentów wejdą w życie 1 stycznia 2022?

Zaproponowana ustawa zmieniająca życie dla nowych prosumentów według projektu powinna zacząć obowiązywać od początku roku 2022. Czy tak się stanie? Istnieją podstawy, by w to wątpić.

W czerwcu 2021 projekt został dopiero co ogłoszony. W skrócie, zakłada on, że z dniem wejścia w życie (czyli niewiadomo kiedy, ale pewnie z początkiem 2022 roku, a nie od 1. stycznia) nowopowstałe instalacje
@Mirkomil tak, masz rację. Ale nadal ma być okres przejściowy i nie jest to hard stop, w kontekście pytania opa.

Nie chcę namawiać do złego, ale wygląda na to, że wystarczy przed końcem roku zrobić pełne zgłoszenie (czyli ten papier z podpisem elektryka) i postawić na chwilę choćby byle mikro inwerter, żeby cokolwiek wprowadzić do sieci.


I dopiero po nowym roku pełną instalkę zamontować i od razu włączyć.
a wiecie może co jeśli już mam instalacje ale chciałbym dołożyć więcej ? Obecny falownik nie pozwala na więcej więc musiałbym dołożyć drugi i jak wtedy z przepisami ?


@Daro_: dla zakładu energetycznego nie ma znaczenia falownik, a ilość paneli,
dlatego te ostatnie możesz dołożyć od razu, a falownik później, np. przed sezonem słonecznym.

Mam taką samą sytuację i spokojnie mogę rozbudować instalkę do nawet 100% ponad moc falownika, bo mam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: jesteś pewien? Rozmawiałeś o tym z PGE np. ? Bo co kto inny to inne zdanie.
Czyli co , dokladasz paneli i zgłaszasz to w PGE i tylko tyle ?
Bo co kto inny to inne zdanie.

Czyli co , dokladasz paneli i zgłaszasz to w PGE i tylko tyle ?


@Daro_: no tak, jestem prawie pewien, ale sam nie możesz tego zrobić. Potrzebny projekt, podpis elektryka z uprawnieniami, uzgodnienia PPOŻ, bo pewnie przekroczysz moc 6,5kW.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: to wiem, od tego mam instalatora. Chodzi mi o sam fakt czy na obecnej umowie , mogę dołożyć drugi inwerter i kolejne panele ? Przecież jak pamiętam podpisywałem umowę z energetyka to deklarowałem jaka moc zakładam.