Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zrobić elektryczne sterowanie bramą przesuwną. Niestety na etapie budowania olałem temat i teraz trzeba pociągnąć jakoś ten prąd. najprościej będzie (czyli bez kucia) podpiąć się do przewodu który oświetla nieużytkowe poddasze, wyjść przewodem za rynną i potem w ziemi do bramy. Napęd zainstaluje fachowiec.
Obwód do którego się podepnę ma zabezpieczenie B16. Wystarczy?
Przewód 3x2,5mm? będzie go z 25 metrów.
Po drodze chcę zrobić gniazdko na zewnątrz i lampę z czujnikiem ruchu. Widzę że są jakieś mufy rozgałęźne, to mam użyć?
I jeszcze pytanie, kabel ziemny pod trawnikiem ma być w peszlu?

#elektryka #budujzwykopem
  • 8
@przeciwko78: pomijając techniczne (jaki kabel i bezpiecznik) aspekty, jak już kopiesz to dociagnij sobie jeszcze jakis przewód z kilkoma żyłami do sterowania bramą, ewentualnie domofonu itp. bo samo zasilanie nie wystarczy, chyba że użyjesz jakiegoś sterowania bezprzewodowego :)
@przeciwko78: po to dopłacasz za przewód ziemny żeby nie musieć dawać peszla. Jakbyś chciał robić ze sztuką i idzie pod trawą daleko to możesz dać folię do przewodów ziemnych, ale to bardziej jest zabezpieczenie jak ktoś będzie kopać nie wiedząc, że tam coś leci pod ziemią.

A z tym przewodem biegnącym za rynną, weź zagadaj najlepiej z jakimś kierownikiem budowy - żeby Ci z tego piorunochron nie wyszedł zaraz.

Powodzenia!
@przeciwko78: napedy do bramy maja 100-750W nominalnie a przy dobrze zrobionej bramie zazwyczaj ida na polowie mocy nominalnej. 2,5 kwadrat masz nad zycie. Jako ze sie zajmuje napedami zawodowo to powiem Ci ze w prakrtyce ludzie ciagna zasilanie skad tylko sie da, kable czesto sa zwykle omy, ydy w peszlu lub bez(masakra). Ja jesli dodciagam zasilanie to lece yky 3x1,5 i dokladam po drodze(garaz/piwnica/kotlownia) jakas mala rozdzielke dwupolowa z zabezpieczeniem b10.
@krzy_glob
@Voyo jeśli chodzi o peszle i kable ziemne to lepiej dawać je bez peszla. W razie gdy do peszla dostanie się woda to kabel jest bezpośrednio w wodzie a tak byłby po prostu w mokrej ziemi
@xtedek: woda kablowi nie szkodzi w niczym. Tu sie rozbija o lepsze odprowadzanie ciepla. Z reszta po jakims czasie w kazdym peszlu w ziemi jest woda. Peszle sie daje w #!$%@? ziemi gdzie jest duzo kamieni czy roznego rodzaju syfu i w miejscach szczegolnie narazonych tj. przejazdy czy jakies podejscia do slupka stalowego np. zeby sie nie przecial na krawedzi. Ja kable daje w warsrwie piasku i dopiero rodzimy grunt na
@Voyo nie każdy kabel ziemny może być układany bezpośrednio w wodzie i z jakiegoś powodu producenci robią kable specjalnie do takich zastosowań
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przeciwko78: dopowiem tylko że jest opcja położenia kabla w rurce niebieskiej PE takiej jak do wody. Zabezpiecza przed przypadkowym przecięciem łopatą chyba że chcesz kopać rów na metr głęboko :-)