Wpis z mikrobloga

Czy taki starshipa budowany nad chmurką nie stanowi zagrożenia zanieczyszczeniem Marsa ziemskimi mikrobami?
Już wuj tam z całą ta misją załogową, czy jeszcze lepiej, kolonizacją. Tu się zanieczyszczenia na dużą skalę uniknąć nie da.
Mam na myśli raczej używanie starshipa do dostarczenia bezzałogowych misji naukowych, czy misję sample return. Ciężko mi sobie wyobrazić by takie NASA powiedziało "przywieziesz próbki gleby z powrotem? Super! I przy okazji je zanieczyścisz ziemskim życiem? No git. I okolice miejsca lądowania też zanieczyścisz? Też git"
#spacex #starship
  • 26
@paczelok nie dosc ze krolicze zarcie wcinasz, to jeszcze foliarz? Jak bylem maly lubilem czytac o lemurianach, o aniolach kosmosu, bo to bylo smieszne, ale teraz jak ktos mowi na powaznie o takich rzeczach to juz nie jest zabawne
@Emerkaes: Założenie, że ziemskie życie jest w stanie podbić jakąś radykalnie inną od ziemi planetę na której jest już życie jest moim zdaniem bardzo optymistyczne. Jaka jest szansa, że drobnoustroje, które od miliardów lat ewoluowały precyzyjnie do życia na ziemi, będą jakąkolwiek konkurencją dla natywnych form życia, które spędziły całą swoją historię na Marsie, i są dostosowane do jego warunków?
@huntforfur: @GaiusBaltar: kurde, nie tego dotyczy dyskusja. Nie wy decydujecie o standardach sterylności. I tu wcale nie chodzi o podbicie Marsa przez ziemskie życie. Wątek dotyczy tego, czy problematyczne byłoby przy obecnych standardach użycie starshipa do tego typu misji.

Postaram się wytłumaczyć najprościej jak się da.
-Zarówno Outer spacer treaty, jak i zalecenia COSPAR wymagają sterylności w misjach na Marsa.
-NASA będzie wymagało spełnienia tych wymagań.
-Starshipa z racji sposobu
@Emerkaes: W wypadku jakiejkolwiek załogowej misji, która tam ma pozostać, jestem prawie pewien, że wymagania sterylności wylecą za okno. Utrzymanie sterylności przy takiej misji jest kompletnie niemożliwe, właśnie dlatego, że lecą tam ludzie. Odrobina mikrobów, które jakimś cudem utrzymają się na powierzchni Starshipa będzie tu najmniejszym problemem.
@Emerkaes: ostatecznie, zanim rakieta poleci to też stoi pod chmurką i dotykają ją ludzie. Nie wiem jak to jest rozwiązane teraz (pewnie coś w stylu sterylnego worka w którym siedzą lądowniki ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), ale pewnie tak samo da się zabezpieczyć ładunek starshipa.
@zrakiep: obecnie lądowniki nie są jednocześnie stopniami rakiety. Lądownik jest ładunkiem znajdującym się w ładowni.
W starshipem drugi stopień jest również ładunkiem, który ma wylądować na planecie. Nie ma za bardzo jak go zabezpieczyć. Jak gołąb mądra na starshipa, to takie gówno trafi na Marsa (o ile opór powietrza go nie zrzuci)
@Emerkaes uwazasz ze kupa na powierzchni statku utrzyma w przestrzeni kosmicznej jakies organiczne zywe stworzenia? Albo chocby wirus? To nie lot na nowo odkryta wyspe na pacyfilu tylko podroz w przestrzrni kosmicznej z promieniowaniem i takimi tam drobnostkami