Wpis z mikrobloga

Podsumujmy najnowsza projekcję NBP odnośnie inflacji:
- według najnowszej prognozy inflacja będzie powyżej celu inflacyjnego (2.5%) w dającej się przewidzieć przyszłości (prognoza kończy się z końcem 2023 roku)
- odnośnie II kwartału 2021 prognoza sprzed roku niedoszacowała inflacji o 150%, nawet przed pandemią prognozy NBP grubo niedoszacowywały inflacji
- realne stopy procentowe są najniższe w "nowożytnej" historii i najbardziej ujemne w unii europejskiej, jedne z najbardziej ujemnych na świecie
- używając kruczków prawnych monetyzuje się dług państwa

Ale rada polityki pieniężnej zamyka oczy i nie widzi problemu, na przekór wszelkim faktom jak zdarta płyta bredzi coś o "tymczasowej" podwyższonej inflacji która według ich własnych kulawych prognoz ma trwać ponad 3 lata i końca nie widać.

#finanse #nieruchomosci #stopyprocentowe #nbp #waluty #inflacja
  • 39
  • Odpowiedz
@Sunday: ale czego oczekujesz, przecież Glapiński wyraźnie mówi, że inflacja jest przejściowa. Tak samo jak IIWŚ, Wielki głód na Ukrainie czy huragan Katarina - to tylko przejściowe wydarzenia które ludzie co najwyżej wspominają, ale ich już nie ma.
  • Odpowiedz
@Sunday: A tu podsumowanie RPP:

-Ceny surowców (głownie ropy) wzrosły i są wyraźnie wyższe niż rok temu.
-Zaburzenia podażowe związane z pandemią dalej oddziałują na światową gospodarkę
-Dwa powyższe czynniki powodują inflację także w innych krajach o rozwiniętej gospodarce. Są to czynniki niezależne od polskiej polityki pieniężnej, przejściowe. To zdanie podzielają także inne główne banki centralne.
-Inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności obniżyła się do najniższego poziomu od roku
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: super (bardzo mądrze brzmi pewnie dla łykacza siedzącego przed TVPIS) tylko że ich własna prognoza która historycznie niedoszacowuje inflacji mówi że przez najbliższe lata inflacja będzie powyżej celu a goście mają na to wywalone.

P.S. Z tym że wszystko jest niezależne od ich polityki to by się mogli przestać ośmieszać, jak paliwa spadają to tną stopy bo deflacja bedzie, jak paliwa rosną to już niezależne od nich. Ręce opadają.
  • Odpowiedz
(bardzo mądrze brzmi pewnie dla łykacza siedzącego przed TVPIS)


@Sunday: Jako ekonomista powiem jedno. W tym co napisałem a co jest stanowiskiem RPP nie ma ani słowa fałszu czy informacji nieprawdziwej. To są fakty. Różnica tylko taka, czy RPP prawidłowo oceniła, że to są jedyne czynniki mające wpływ na aktualną inflację. Jeśli tak, to inflacja ustąpi z obniżką cen paliw i poprawą koniunktury. Jeśli nie, a poza czynnikami egzogenicznymi są jeszcze
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: chyba się nie rozumiemy, tutaj sytuacja jest taka że oni nie robią tego co mówią im ich własne prognozy tylko mimo że prognozy mówią że cel inflacyjny będzie trwale przekraczany to te leśne dziadki nie zamierzają z tym nic robić.

Który z czynników jako kształtujący wzrost inflacji wg ciebie jest zależny od nich? Bo paliwa na pewno nie. Energetyka, śmieci to kwestia rządu a nie polityki pieniężnej.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: idąc
  • Odpowiedz
tutaj sytuacja jest taka że oni nie robią tego co mówią im ich własne prognozy


@Sunday: No to przybliż te fakty, bo może mi umknęły. Nie mów ogólnikami. Konkrety.

idąc tym błędnym tokiem rozumowania


@Sunday: Można wiedzieć na jakiej uczelni skończyłeś ekonomię, że wg ciebie jest to błędny tok rozumowania? Akurat to, że podnoszenie stóp procentowych w przypadku gdy czynniki kształtujące inflacje są egzogeniczne #!$%@? daje to jest ogólnie znany
  • Odpowiedz
@Sunday @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: tak czytam waszą rozmową i z tego co widzę to twoje argumenty są żartem.
W kółko #!$%@? o cenach śmieci i jakiś uczelniach ekonomicznych, no no fajnie że zapłaciłeś za gówno warty paierek cieciu xD Nie wzrosły tylko ceny za wywóz śmieci, ale wszystkiego, a ceny paliw mieliśmy podobne przed tymi śmiesznymi lockdownami.
Inflacja jest spowodowana tylko i wyłącznie działaniem rządu i NBP, w ten sposób -hiperinflacyjny- są w
  • Odpowiedz
tutaj sytuacja jest taka że oni nie robią tego co mówią im ich własne prognozy

@Sunday: No to przybliż te fakty, bo może mi umknęły. Nie mów ogólnikami. Konkrety.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: ok, cytuję fakt który podałem jako pierwszy na samej górze tej dyskusji

- według najnowszej prognozy inflacja będzie powyżej celu inflacyjnego (2.5%) w dającej się przewidzieć przyszłości (prognoza kończy się z końcem 2023 roku)

Można wiedzieć na jakiej uczelni skończyłeś
  • Odpowiedz
z tego co widzę to twoje argumenty są żartem.


@ymkzz: No to przedstaw mi fakty i dane które temu przeczą.

W kółko #!$%@? o cenach śmieci i jakiś uczelniach ekonomicznych


@ymkzz: W mojej wypowiedzi odnoszę się do komunikatu RPP i uzasadnienia RPP czemu nie podniosła stóp. Ja nie oceniam czy to dobra decyzja czy nie. Jak pisałem wielokrotnie to się dopiero okaże bo to zależy od tego czy RPP trafnie
  • Odpowiedz
oni nie robią tego co mówią im ich własne prognozy


@Sunday: bo rzeczywisty cel działania RPP i NBP to jest dbanie o utrzymanie inflacji na podwyższonym poziomie ponieważ jest to tzw. ukryty podatek i on jest w takiej podwyższonej wysokości bardzo na rękę dla rządu

Natomiast wszystko to co ci ludzie mówią na konferencjach prasowych, wg. mnie powinno być traktowane tylko i wyłącznie jako marketingowe mydlenie oczu - nierzadko w ogóle
D.....k - > oni nie robią tego co mówią im ich własne prognozy

@Sunday: bo rzeczyw...

źródło: comment_1626093263oqlGLvdAzIlbqsoLrbg37o.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
ok, cytuję fakt który podałem jako pierwszy na samej górze tej dyskusji


@Sunday: No ok. To nie jest notabene prognoza ale wniosek z prognozy. I jest on poprawny. A dlaczego do takich wniosków doszła RPP to ci wskazałem bo takie uzasadnienie podała RPP. Faktycznie RPP prognozuje przez pewien czas wyższą inflację ale też uzasadnia czemu nie interweniuje i dlaczego wg RPP interwencja jest w tym wypadku bezcelowa i bezzasadna. W mojej
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: już odkładając na bok czy się coś znam na polityce monetarnej czy nie (w moim odczuci wyglądasz na gościa recytującego zakute formułki bez zrozumienia) bo ta cała dyskusja nie jest o tym, czy na prawdę tak dużo trzeba wykształcenia aby zauważyć to co ja zauważyłem że prognozy NBP pokazują że inflacja nie wróci do celu w przewidywalnej przyszłości a NBP pierdzieli coś o przejściowej inflacji i nic nie robi?
  • Odpowiedz
w moim odczuci wyglądasz na gościa recytującego zakute formułki bez zrozumienia)


@Sunday: Akurat to twoja domena. Daje ci teorię której ci brak by pokazać czemu RPP postępuje jak postępuje w praktyce. Ty nie masz za to zrozumienia tematu bo po prostu brak ci podstaw teoretycznych. Przekładając to na nasz przykład z lekarzem i cukrzykiem ja jako lekarz (ekonomista) tłumaczę ci dlaczego inny lekarz (RPP) zaleciło taki sposób postępowania w sytuacji cukrzycy
  • Odpowiedz
@Sunday: obecna polityka nbp to już jazda bez hamulców jak będzie dalej osłabienie pln wobec walut głównych to inflacja surowcowa nas zje
  • Odpowiedz
@Sunday: dam Ci super poradę: nie dyskutuj z glebą, to jest [nieprzesadnie inteligentny osobnik], sprowadzi Cię do swojego poziomu i przegada
gość przekleja tylko pisowską propagandę, a w rozmowie ze mną starał się nawet bronić legendarnej już wypowiedzi Ancypałowicz, że jak RPP podniesie stopy to inflacja wzrośnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mnie już jakiś ziomek na mirko ostrzegał przed dyskusjami z tym typkiem, nie posłuchałem i tylko
  • Odpowiedz
a w rozmowie ze mną starał się nawet bronić legendarnej już wypowiedzi Ancypałowicz, że jak RPP podniesie stopy to inflacja wzrośnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@affairz: I po co kłamiesz? Nie pisałem o wzroście inflacji tylko o wzroście niektórych cen. I to jest fakt. A jak nie odróżniasz jednego od drugiego to nie mój problem. Fajnie manipulujesz kłamco.
  • Odpowiedz
@Sunday: Typ jest popularnym kłamcą na wykopie. Wyjaśnię ci o co chodziło.

Zacytował wypowiedź profesor ekonomii która zgodnie z prawdą napisała, że wzrost stóp może spowodować wzrost niektórych cen. To jest akurat prawda. A jest to spowodowane tym, że wzrost stóp -> wzrost kosztów kredytu -> wzrost kosztów prowadzenia działalności -> wzrost ceny końcowej produktu/usługi.

Widać to świetnie w branży w której akurat działam czyli w nieruchomościach i rynkowych cenach najmu
  • Odpowiedz
@Sunday: I jeszcze małe PS co do tego cytatu. Brzmi on dokładnie tak:

Wyższa inflacja nie ma jednak najmniejszego związku z polityką pieniężną, a gdybyśmy podnieśli stopy, to wygenerowalibyśmy dodatkowy impuls inflacyjny - ceny byłyby jeszcze wyższe, bo wzrosłaby cena kredytu"


I odnosił się do tego co mówiłem. Wg Ancyparowicz jeśli inflacja nie ma związku z polityką pieniężną (czynniki egzogeniczne, zewnętrzne nad którymi NBP nie ma kontroli) to spowodowałoby to impuls
  • Odpowiedz