Wpis z mikrobloga

Mirki, wiem że jest tutaj kilku specjalistów od dachów, a ja szukam pomocy.
Zbliża się czas na wykonanie podbitki i dokończenie elewacji (tynk) i chciałem podpytać o to pierwsze.

W jaki sposób zrobić podbitkę poprawnie?
Planuję zrobć to tak:
Od strony rynien jest zagięta blacha, aby podbitka się tam schowała.
Szerokość okapu to ~1m, więc na środku robię dodatkowy stelaż (pionowa belka od krokwi, do których będzie przykręcona pozioma belka, do której to będzie przykręcona podbitka).
Od strony ściany montuję belkę wzdłuż dachu do ściany (odpowiednio długie kołki, bo wiadomo - ocieplenie).

Czy dobrze to planuję?
Jakiego przekroju belek potrzebuję? 3x4 wystarczy czy może 4x5?
Z czego wykonać podbitkę? Blacha trapezowa (T7?) czy może iść w stronę plastiku (drewnianej nie chcę)? Całe okucia dachowe są wykonane ze stali, wiec wydaje mi się, że byłby to logiczny wybór.

Chętnie przyjmę też jakieś dodatkowe rady odnośnie samego wykonania, na co zwrócić uwagę itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dodaję rysunek poglądowy jak bym to widział. Lewa strona to stan aktualny, prawa - mój plan.

#budowadomu #budujzwykopem #podbitka #dach
leesiuu - Mirki, wiem że jest tutaj kilku specjalistów od dachów, a ja szukam pomocy....

źródło: comment_1625416669VJSQvUB4AW7AqvHhIGPKXh.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Od strony ściany montuję belkę wzdłuż dachu do ściany (odpowiednio długie kołki, bo wiadomo - ocieplenie).


@leesiuu: To będzie problematyczne bo nawet jak kupisz odpowiednio długie kołki to będą to przynajmniej ósemki albo nawet dziesiątki a i tak łata drewniana będzie mogła opaść pod ciężarem podbitki. Ja bym dodał jeszcze jeden pionowy element do krokwi blisko ściany. Materiału pójdzie podobnie a trzymanie będzie lepsze. Minimalne wymiary tych łat to jak dla
  • Odpowiedz
@leesiuu robisz stelaż trochę wyżej od poziomu deski podrynnowej (łączony do krokwi w 2pkt kolor pomarańczowy, o tyke wyżej ile będzie grubość łaty kręconej do stelażu) , później równolegle do deski czołowej (podrynnowej) dajesz łaty (wystarczą 2.5x5)na ścianie dajesz łatę z metalową rolką/lub obróbka w kształcie J, zależnie jak obrobiona jest deska podrynnowa. Dach pracuje inaczej niż elewacja i do niej bym się nie przytwierdzał.
Popularny_mis - @leesiuu robisz stelaż trochę wyżej od poziomu deski podrynnowej (łąc...

źródło: comment_1625417744ywwjbzv7BPGjNQ7GZWoV7n.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@darek-jg: @Popularny_mis: @myrdol: @dzazzio: dzięki Panowie, konstrukcja jest już dla mnie jasna jak to wykonać.
@dzazzio: Odnośnie tej podbitki - rozumiem, że takie montujesz? Orientujesz się jak wychodzą cenowo mniej więcej? Fajnie byłoby wiedzieć z czym się liczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Widzę też, że w tym systemie są kawałki wentylacyjne - co ile je montować o ile w ogóle?
  • Odpowiedz
@leesiuu: Ja składam co trzeci panel wentylacyjny. Ceny blachy zwariowały zwykły trapez chodzi po 40pln/m2, takze w granicach 50pln musisz liczyć. Trapez na podbitkę to relikt przeszłości :)
  • Odpowiedz
@leesiuu: Zdecydowanko, nie masz żadnego wkręta. Jest to jeden od jednego jak podbitka plastikowa tylko ze metalowa :-) jak masz w miarę równe okapy i dobrze pomierzysz to przywiozą Ci w odciętych odcinkach = zero odpadu.
  • Odpowiedz