Wpis z mikrobloga

Ahoj wycieczko,

Wymieniłem dysk w #macbook Pro Retina A1502 (13'' early 2015) na Kingston A2000 NVMe. Z racji tego że gniazdo jest w sprzęcie #apple nietypowe, kupiłem przejściówkę.

Wszystko działało dłuższy czas (chyba oprócz hibernacji, ale zaspecjalnie mi na tym nie zależało i jakoś nie weryfikowałem dokładnie).

W każdym razie niedawno działać przestało - dysk nie jest wykrywany przy starcie. Boot z przytrzymanym klawiszem Alt też nic nie daje - nie widać go. Zabootowałem live-USB linux'a i niestety dysku nie widać (fdisk -l).

Czasami udaje się go zobaczyć po kombinacji Option-Command-P-R.

Podłączyłem oryginalny dysk Apple 128GB i ten działa bez problemu. Mam nową przejściówkę - też z nią nie działa.

Jakieś porady? Spróbuję ten dysk sprawdzić w innym komputerze, ale nie mam desktopa na tyle nowego, żeby miał takie gniazda. Za to kupiłem obudowę, ale wygląda na to że ten dysk (A2000 to M2, prawda?) nie pasuje. Mam rację, czy to jakaś niedoróbka?

Jakieś rady?

W jaki sposób robi się update BootROM'u w Apple? Da to coś? Czy takie update'y przy instalowaniu kolejnych wersji macOS robiły się automatycznie, czy nie?

#komputery #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
źródło: comment_16227089693KGT9ss3TuRIAA83088QXP.jpg
  • 9
@motaboy: Pingnij mnie po weekendzie. Mam w swoim mid-2015 15" SX8200Pro (chyba :D) i interesowałem się przejściówkami. Sprawa jest dość specyficzna bo nie każdy dysk podejdzie i rewizja mojej przejściówki działa :)
Pingnij mnie po weekendzie. Mam w swoim mid-2015 15" SX8200Pro (chyba :D) i interesowałem się przejściówkami. Sprawa jest dość specyficzna bo nie każdy dysk podejdzie i rewizja mojej przejściówki działa :)


@Immortale: Zapytam, porównamy, ale mnie ten dysk (A2000 Kingston'a) działał dłuższy czas. I po prostu przestał.

Sugerowałem się wtedy tym, co tu jest napisane:
https://forums.macrumors.com/threads/upgrading-2013-2014-macbook-pro-ssd-to-m-2-nvme.2034976/
@rybak17: Kupiłem nową. Jest to samo. Spróbuje go jakoś na PC sprawdzić ale mam właśnie z tym problem bo nie mam takiego PC.
Mam za to przejściówkę do PCIx1 i starszy komputer z tym złączem - może to mi wystarczy.