Wpis z mikrobloga

@KryptoFanatyk: ty nie rozumiesz w ogóle analogii. Danie komuś zycia to powiązanie go z konsekwencjami zycia dobrymi lub złymi w róznych proporcjach, bez jego wiedzy.

Tak samo jest w tym przykładzie z kredytem. Obciązasz kogoś kredytem co jest powiązane z dobrymi (posiadanie wspólnego auta) lub złymi (raty, odsetki, być moze rosnąca stopa procentowa, zła sytuacja gospodarcza w przyszłości) w róznych proporcjach.

Nikt nie ma moralnego prawa oceniać czy dobro wynikające z
  • Odpowiedz
@KryptoFanatyk: Dokładnie. Życie nie jest jak kredyt na 40 lat, jest dużo gorsze. Kredyt spłacisz i po problemie. Życie, szczególnie zwierząt, które nie wykształciły cywilizacji nie ma innego celu prócz reprodukcji. A ta reprodukcja, to tylko i wyłącznie przedłużanie marazmu nieszczęścia.
  • Odpowiedz
@hmarek: mój własny ojciec właśnie kupił mi mieszkanie 40m około i wpakowuje w nie dodatkowe kilkanaście tysięcy złotych.
Głupio ci teraz ze oceniłeś na jakimś swoim wyobrazeniu?
Po prostu nie chcesz podejsć do tego racjonalnie, a podchodzisz do tego intuicyjnie/emocjonalnie
  • Odpowiedz
@paul772: No nie wiem czy to, co wpisujesz brzmi racjonalnie. Odnoszę wrażenie, że jesteście mocno odrealnieni. Argumenty typu "moje podejście jest racjonalne a twoje nie" są oznaką co najwyżej przerośniętego ego. Nie wchodzę głębiej w tę bezsensowną dyskusje. Dobranoc ;)
  • Odpowiedz
@slusar_o2: No ciekawe w jakim % rodzin rodzic zna swój zasrany obowiązek, dożywotnią odpowiedzialność za dziecko i umie przyznać się do błędów przed nim bez jakichkolwiek manipulacji swoim statusem (typu wykarmiliśmy cię #!$%@? i daliśmy legalne minimum, więc teraz coś nam daj za to).
  • Odpowiedz
@hmarek

No nie wiem czy to, co wpisujesz brzmi racjonalnie.


Racjonalnie to znaczy w oparciu o logikę. Jeśli się nie zgadzasz, wskaż luki w rozumowaniu.
Chwilę wcześniej:

Musieliście mieć bardzo smutne dzieciństwo. Współczuję. Może faktycznie lepiej abyście nie mieli dzieci.


To najbardziej racjonalny argument, na jaki Cię stać?
  • Odpowiedz
@chianski: @arysto2011: @paul772: @hmarek: @Manumortis:

Niestety dopiero teraz trafiłem na ten wątek a też chciałem się wypowiedzieć z antynatalistycznej perspektywy.

Ogólnie materiał Szymona jest słaby a oglądam jego treści, podobnie jak treści wielu youtubowych myślicieli o wszelakich mniej lub bardziej skrajnych poglądach.

Według mnie, nie ma szans by myśl antynatalistyczna stała się jakąś dominującą ideologią. Jestem niemal przekonanym, że tak długo jak będzie istnieć życie, zdolne by
  • Odpowiedz
@Syntax: Bardzo dobry wpis, pięknie napisany. Zgadzam się z tobą, często mam podobne przemyślenia. Zachodnia, europejska cywilizacja jest na swoim krańcu; podświadomie staje się antynatalistyczna i po prostu sama kiedyś wyginie (a jej resztki zostaną wchłonięte przez inne kultury). To samo stanie się kiedyś z Chińczykami i resztą świata. Co najlepsze, nie jest to zjawisko dotyczące wyłącznie ludzi - inne zwierzęta, co pokazały eksperymenty, również tracą „ochotę” na rozmnażanie, gdy tylko
  • Odpowiedz