Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Pompy ciepła to teraz dość gorący temat, a zużycie prądu przez te urządzenia uroslo już to miana legendy. Dla jednych ich energooszczędność to mit i kłamstwo, dla drugich wręcz pompy się energia kosmosu karmią. U mnie pompa działała 1 sezon mieszkalny i podsumowania całego sezonu jeszcze nie umieszczę bo nadal się zdarzają chłodniejsze dni, jednakże tutaj dla przykładu zużycie w miesiącu kwietniu ;)

#pompaciepla #ogrzewanie #ogrzewanieelektryczne #grzaniepradem #budowadomu
BartekBuduje - Pompy ciepła to teraz dość gorący temat, a zużycie prądu przez te urzą...

źródło: comment_1620110543NWT3Uwsrl0BgPs9LQWN4Mi.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trusky92: śmiało pytaj o wszystko co będziesz chciał. Pomogę ile będę umiał. Swój dom całkowicie od zera sam wybudowałem i pokazałem na filmach ;) a raczej nadal pokazuje xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trusky92: to tym bardziej jak ekipa to musisz wiedzieć co i jak. 95% ekip robi na od #!$%@? bądź stosuje rozwiązania z zeszłej epoki.
Prosty przykład to fundament który praktycznie każda ekipa zabezpiecza Dysperbitem i myśli że już super izolacja wykonana ;/
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: zgadza się. A nawet był droższy niż palenie drewnem, tylko tyle że ja nie muszę nosić opału, sprzątać itp.
Warto również być świadomym że kotłownia z pelletem czy masyznowni z pompa ciepła w nowym domu to porównywalny koszt
  • Odpowiedz
@BartekBuduje: masz bardzo stronnicze podejście, no ale wiadomo- każdy chwali to czego sam używa. Niedawno robiłem wyceny różnych systemów ogrzewania dla swojego domu i niestety pompa ciepła wychodzi sporo drożej od pelletu. I pisze o pompie powietrznej, bo gruntowa to już w ogóle kosmos. A do tego Unia Europejska bierze się za gazy używane w pompach ciepła i niedługo użytkowanie ich będzie problematyczne i jeszcze droższe.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: jak to możliwe? Ile koszty je cię pięć wraz z całym osprzętem, montażem i najważniejsze powierzchnia wymagana przepisami wraz z miejscem składowania pelletu? Bo nie zapominaj ze moja maszynownia zajmuje 2m2 i więcej jej nie trzeba. Więc równie dobrze mogłem to pod schodami schować itp, natomiast u ciebie konieczna jest budowa pomieszczenia wraz z kominem, fundamentem i obróbkami dachu itp. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Trusky92: tylko teraz policz koszt pompy ciepła oraz paneli. Nic nie jest za darmo. Niedługo jeszcze dojdą zmiany w prawie unijnym związane z gazami używanymi w pompach ciepła, a i w Polsce politycy zaczynają kręcić nosem na duże przywileje prosumentów.
  • Odpowiedz
@BartekBuduje: ehh... Tak jak myślałem- będziesz tu uprawiał gadkę "handlarza" pomp ciepła. No więc po kolei...
1. Po podliczeniu wszystkich kosztów (pompa ciepła vs. pellet) wyszło, że w cenie pompy ciepła mogę mieć ogrzewanie pellet+zapas pelletu na 5-6 lat.
2. Nie postawiłeś pompy w salonie, ani w sypialni więc też musisz liczyć koszt wybudowania kotłowni (czy jak wolą pompiarze "maszynowni"). Dużo miejsca zajmuje Twoja PC, bo mój piec tylko 0,6m2. Nawet
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@inko-gnito: 0,6m2 zajmuje cały pięć wraz z zasobnikiem, zbiornikiem na wodę? To jakiś ultra malutki i widać pellet lewituje ze miejsca nie potrzebuje? Kotłowni nie budowałem tylko mam składzie w którym ta pompa sobie stoi. A ty widzę nie liczysz miejsca na opał, oraz m2 z tym związanych. Spoko każdy robi co chce. Mam porównanie jak wygląda zima w domu z pompa oraz w domu u teściowej za płotem gdzie jest
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: panele założyłem nie dlatego że pompa droga w utrzymaniu a że względu na to #!$%@? inflację i widok oszczędności które z meisiaca na meisiac są coraz mniej warte
  • Odpowiedz
@BartekBuduje: "maszynownia", "skład", "kotłownia"... nazywaj to jak chcesz, ale fakt jest taki, że musiałeś to wybudować bo pompy ciepła nie postawisz w salonie ani sypialni. Piec z zasobnikiem zajmuje 0,6m2 (np. kocioł Slimko), paleta z pelletem 1m2, a zbiornik na wodę faktycznie lewituje (jest umieszczony na ścianie). Co do "etatu palacza", to będzie praca tylko na 1/30 etatu. Bo tak to wygląda przy nowych kotłach. I "syfu" też przy tym nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: który sezon masz już ten pięć?
Rozumiem że 900kg pelletu wystarczy co na cała zimę i tak masz zbudowana kotłownie że dostawa tej palety wjedzie pod sam kocial?
Rozumiem również że ten kocial ma tak duży zasobnik że pellet dosyoujesz raz na miesiąc że tylko raz na 30 dni będziesz to kotła chodzić?
  • Odpowiedz
@BartekBuduje: dokładnie tak- dostawa palety podjeżdża pod kocioł. A większej ilości na raz nie ma sensu zamawiać bo wszystko odbywa się na telefon- rano dzwonię a po południu mam już paletę w kotłowni. Zasobnik jest tak duży, jaki sobie wybierzesz. Jest kilka wielkości do wyboru.
  • Odpowiedz