Wpis z mikrobloga

Wreszcie zabrałem się z PITa i jedna rzecz mnie strasznie zaskoczyła. Wiele osób tutaj zachwyca się jakie kryptowaluty są super bo można je wymieniać i nie trzeba płacić od tych transferów podatku - dopiero w momencie wyjścia do fiatów. I okazuje się, że wychodząc w międzyczasie do fiatów też nie musimy płacić podatku od tych przychodów - o ile ponownie kupimy krypto. Czyli idea transferów krypto>krypto nie daje przewagi podatkowej nad transferami typu krypto>fiat>krypto. A to wszystko dlatego, że w przypadku kryptowalut koszt uzyskania przychodu jest rozliczany w roku jego poniesienia.

Przykładowo:
A.
Kupuję stock A za 10k, sprzedaję z zyskiem 100% do PLN i kupuję za to stock B który trzymam do kolejnego roku. mam 20k przychodu i 10k kosztów. Płacę 2k podatku.
B.
Kupuję krypto A za 10k, sprzedaję z zyskiem 100% do PLN i kupuję krypto B które trzymam do kolejnego roku. mam 20k przychodu i 30k kosztów. Płacę 0 podatku ( ͡ ͜ʖ ͡)

Inwestując w kryptowaluty musimy więc zapłacić podatek dopiero gdy chcemy wypłacić zyski. Więc tak naprawdę obecnie w Polsce nie opłaca się inwestować w nic innego niż krypto. Aż się zaskoczyłem, że tak to wygląda.

#kryptowaluty #bitcoin #gielda #inwestycje #inwestowanie #podatki
  • 18
@Bejro tak, dopóki outflow z krypto nie jest większy niż inflow dotąd możesz rotować i nie płacić podatku. Wadą jest to, że musisz się rozliczyć (bo masz przychód). Operując krypto > krypto nie pojawia się przychód więc nie musisz nic pisać fiskusowi w pit
@wciesiel: I tak musisz się rozliczyć właśnie z kosztów. I z tego co widziałem tu na forum to dużo osób to poleca aby mieć ciągłość historii podatkowej przy faktycznej realizacji zysków, a nie "pieniądze z nieba".
@Bejro 1. Nie jest powiedziane, że nie rozliczysz
2. Starszych niż z zeszłego roku i tak nie odliczysz
3. Pytanie czy wolisz dzisiaj od razu mówić US że masz krypto, czy wolisz "odnaleźć" dowody zakupu jak będziesz sprzedawał lub zapłacić podatek od całości. Weź pod uwagę, że jak urośnie 10x, to de facto oszczędzasz tylko 2pp podatku. Czyli sprzedając całość zapłacisz realnie 20% zamiast 18%. Za te dwa procent chcesz się wystawić
@wciesiel: masz obowiązek wpisywać koszty (art 6a ustawy zmieniającej ust. o podatku dochodowym z 23/10/2018).

Ad 2. Czemu niby nie? Nadwyżkę kosztów przepisuje się z roku na rok aż do osiągnięcia dochodów. Ale oczywiście można sobie w przyszłości złożyć korektę zeznania za poprzednie lata i dopiero wtedy się przyznać, tak jak sugerujesz po czesci w pkt. 3.

@Bejro: uciekanie do crypto zamiast fiatów ma tę zaletę, że nie ma zdarzeń
@Bejro: to mnie zaskoczyłeś, ostatnio obsrałem zbroje bo w tym roku handlowałem tylko parami z EUR i jak się dowiedziałem że od każdej transakcji ma być niby płacony podatek i #!$%@?ć się z tym trzeba będzie to aż zacząłem BUSD używać xD

możesz sobie częstym trade’owaniem narobić milionowe obroty, co może prowokować urzędników do kontroli


@quassiro: Ale przecież oni nie mają dostępu do twojego konta na giełdzie, to skąd mają
@Bejro: no nie wiem, dla mnie nadal stablecoiny wygodniejsze, wysyłam określoną kwotę na giełdę, tę kwotę wpisuje w PIT i reszta mnie nie obchodzi aż do czasu gdy postanowię wyjść (całością albo częścią), co może być np za 5 lat. jak się ktoś zapyta skond piniążki wzięły się to mam pdf potwierdzenia przelewu na giełdę o kwocie identycznej jak zgłoszonej 5 lat temu w pit i historię wymian z giełdy.
podczas
@quassiro nie, nie masz. Możesz tam wpisać tylko zakup, na jaki masz dokument. Jak NIE MASZ dokumentu, to NIE WOLNO ci tam wpisać kosztu. A dokument zawsze możesz zgubić a potem znaleźć.
@piro111: teoretycznie mogą próbować uzyskać te informacje kierując zapytanie do giełdy, która pewnie ich oleje lub się ewakuuje z Polski, jeśli jeszcze jakieś odważne głowy tu prowadzą takie biznesy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja tylko piszę jak to wygląda teoretycznie, a czy prawo jest egzekwowalne, to już inna spraw. Jeżeli chcesz wszystko zrobić zgodnie ze sztuką, to z dokumentacji powinno wynikać skąd jakie środki pochodzą i z
@quassiro to jest rubryka z kosztem podatkowym, automatycznie wszystko co tam wpiszesz obniża podatek. Chcesz mi powiedzieć, że wolno ci tam wpisać koszt na jaki nie masz papierów?

Źródło: rozmowa z Mentzenem na ten temat na YT. Gość się na podatkach zna na pewno lepiej ode mnie
@wciesiel: przychody z krypto nie łączy się z innymi dochodami, wiec nie ma mowy o automatycznym obniżeniu podatku. Ja ci konkretne źrodła z ustawy wskazałem, z którego to wynika. Podane jest tam wprost, że te koszty należy zawsze wykazać. Wpisuje się tam koszty, które zostały poniesione na nabycie krypto. Wpłata na giełdę to nie zdarzenie podatkowe, wypłata też nie - wpisuje się tam kwoty wynikające z faktycznych wymian na giełdzie