Wpis z mikrobloga

Panowie i Panie, mam pytanie dotyczące zorganizowania internetu w nowowybudowanym domu.

Dostępu do światłowodu czy internetu „po kablu” brak. Mam zatem do wyboru:

a) ofertę lokalnej radiówki,
b) ofertę internetu domowego LTE.

Sytuacja jest taka: dom duży, piętrowy, będziemy korzystać z internetu praktycznie w każdym pomieszczeniu, bo mamy pracownię, pokoje dziecięce, salon z telewizorem itd.

Jak to zorganizować, żeby jakość internetu była okej? Generalnie Waszym zdaniem LTE jest obecnie lepszy niż przeciętna radiówka?

I czy - jeżeli kupię jakąś opcję LTE, to będę w stanie pociągnąć z tego nadajnika LTE kable internetowe po całym domu? Czy jeżeli będę miał LTE, to zostanie mi jego „rozsyłanie” po domu WiFi?

Generalnie, jakbyście to na moim miejscu rozegrali?


#internet #internetmobilny #informatyka #siecikomputerowe #sieci #siecikomputerowe #porady #komputery
  • 23
  • Odpowiedz
@kazik34: "Jakość" dostępu do sieci, czy to przez LTE czy poprzez radiówkę, zależy od wielu czynników. Np.: odległość od nadajniki, nasycenie sieci czy choćby plik do tego nadajnika. Trzeba to lokalnie sprawdzić. Łącza radiowe to medium współdzielone, więc działania innych mogą mieć też wpływ.

Druga część pytania. Możesz kupić router z modemem LTE który ma porty Ethernet. Wtedy możesz podłączyć się ;po kablu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kazik34: pytanie czy masz firmę (jdg czy coś) albo znajomego który na firmę.

Z tego co się orientuję to LTE najczęściej jest z limitami i to typu 100Gb miesięcznie, przy pracy zdalnej według mnie to o wiele za mało. Na netflixa to za mało
Ale w ofertach dla firm bardzo często są bez limitu oferty.

Więc według mnie jeżeli masz do wyboru LTE z limitem danych lub radiówka, to bralbym druga
  • Odpowiedz
@kazik34: kiedys mialem radiowy i o dziwo był raczej stabilny. LTE możesz mieć jako backup bo w chwile wypstrykasz cały transfer. Kup na wszelki wypadek router ktory ogarnie też LTE jakbyś potem chciał zrezygnować na rzecz LTE. No i setup router (np mikrotik hap ac3 lte) + 2/3 AP (np unifi ap). I wtedy jak nie masz neta u dostawcy to automatycznie możesz sobie skonfigurować Failover LTE
  • Odpowiedz
@Jason_Stafford: @Showroute_pl: @straznik_internetuf:

Dziękuję Panowie za szybkie i merytoryczne odpowiedzi.

Odpowiadając na pytanie straznika_internetuf - tak, mam firmę (JDG), co otwiera jak mówisz drogę do lepszych ofert.

Dzięki za wyjaśnienie, że 100giga to za mało. W telefonie zużywam miesiąc w miesiąc jakieś 12-13gb i byłem świadomy, że na potrzeby domowe potrzeba mi pewnie trzycyfrowej wielkości, ale z tego co mówisz, to bliżej 200 giga.

Czyli zgodnie z tym co
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kazik34: a jeżeli chodzi o już sam sygnał po domu. Jaki masz net to bez różnicy, za sygnał bezprzewodowy odpowiada router. Ale one mają duże starty, jeżeli jesteś jeszcze w trakcie budowy domu i masz możliwość to wez poprowadź kable Od neta w ścianach. Nie musisz w każdym pomieszczeniu ale np w gabinecie mieć jedno gniazdo, w salonie do tv i np na piętrze żeby router podpiąć bezpośrednio do kabla.
Kabel
  • Odpowiedz
@straznik_internetuf:

Ja dokładnie tak mam, okablowałem sobie pod względem internetowym cały dom, dobrze to miałem przemyślane i wykonane. Tylko teraz pytanie, jaki internet ma zasilać taką ilość kabli rozprowadzonych po ścianach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kazik34: tak jeszcze na szybko, no to 15/4 radiówki to słabo.
Na telefonie połącz się z LTE i sprawdź na speed test jakie prędkości osiągasz po LTE.

Co do limitu danych, jeżeli masz windows 10 to możesz wejść w opcje, sieć i internet (jakoś tak, po angielsku network) i tam chyba będzie ile danych używasz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kazik34: miałem podobną sytuację i zdecydowałem się na LTE. Oferta z Orange, 250gb, razem z routerem LTE wychodzi 75,99zł/miesiąc. Mam po domu rozprowadzone kable sieciowe, więc router od Orange jest na piętrze i na parterze drugi. Wifi ma zasięg w całym domu, jedynie trzeba się przełączać przy zmianie piętra. Po 8 miesiącach użytkowania póki co raz brakło limitu na 2 dni przed końcem okresu rozliczeniowego. Pracujemy z żoną zdalnie, Netflix też
  • Odpowiedz
@kazik34: chodzi ci o switcha? W sumie to zapomniałem, że u mnie jest też po drodze switch na 8 portów. Na strychu rozdzielam kable sieciowe na 4 pomieszczenia (mam gniazda sieciowe w ścianach) i do tego gniazda na parterze jest wpięty drugi router.
  • Odpowiedz
@kazik34: Nie daj się wrobić w Internet LTE. Z lokalnym dostawcą pewnie lepiej się dogadasz niż z jakimkolwiek operatorem mobilnym. Poza tym jak lokalny dostawca radiówki jest ogarnięty to możesz czasami we własnym zakresie sporo zmienić i może Ci nawet dedykowaną radiolinię do domu doprowadzić a wtedy... to już przepustowości będą niemalże dowolne.
  • Odpowiedz
@brokenik: Chyba, że operator jest nieogarnięty. Kilka lat temu bym nie brał internetu LTE, bo muliło i brakowało pakietów. Teraz się zmieniła sytuacja a stereotyp pozostał. Jak jest dobry zasięg, sprawdzony transfer to LTE się sprawdza, nawet na wioskach. Sam korzystam z T-Mobile bez ograniczeń, 4-5 kompów, TV daje radę.
  • Odpowiedz