Wpis z mikrobloga

Ja wiem że chwalenie się że się chodziło do szkoły to potwarz, ale jakbyś słuchał na historii to byś nie musiał takich pytań zadawać, bo tam była długa i wyczerpująca odpowiedź na to pytanie.


@pokazbobra: nie oczekuj zbyt wiele od różowego stwora...
  • Odpowiedz
@a665321:

@Nieszkodnik: tak, przez wojnę 100 lat temu w Polsce bieda xD Niemcy dały radę, Korea dała radę, Japonię dwie atomówki nie powstrzymały ALE POLSKA MA BOLESNA HISTORIE i nie może się rozwijać


poczytaj najpierw skąd Niemcy, Korea i Japonia dostawały potężny kapitał na rozwój, nie mamy ekonomicznego prawa się do nich porównywać przez względy historyczne. I tak mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych zrobiliśmy potężny skok cywilizacyjny.

@dyslexia: a ty
  • Odpowiedz
@za_niemca_bylo_lepiej no to tak. Bałkany to i Grecja- niegdyś potęga (polska nie bardzo), Łotwa radzi sobie lepiej niż Polska obecnie. Kraj bez dostępu do morza? Długo szukać nie musze- taka Szwajcaria radzi sobie zajebiście. Górzysty teren? No nie wiem... Szwajcaria? Za zimny klimat- Islandia nie narzeka. Za gorący? Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  • Odpowiedz
@za_niemca_bylo_lepiej: ważniejsze jest brak wolnego dostępu do oceanów światowych, bo kto kontroluje cieśniny Duńskie może i mógł blokować nasz transport morski i brak barier geograficznych między Polską a większymi sąsiadami.
  • Odpowiedz
A historię XX wieku znasz? Myślisz że 50 lat opóźnienia ze względu na komunizm i następne 20 ze względu na zniszczenia po 2WŚ da się nadrobić przez 30 lat? Trochę pragmatyzmu dzieciaku.


@LordAxe82: Da się. Mało kto wie, że zaraz po wojnie koreańskiej, to północ wyglądała gospodarczo ciut lepiej od południa. Nie potrwało to długo, a gospodarka Korei Południowej wystrzeliła w kosmos. A to tylko jeden z wielu przykładów "cudów" gospodarczych.
  • Odpowiedz
@Jaca656565: dokładnie, nie mówię, że nie mogła polska się rozwinąć jeszcze bardziej przez ostatnie 30 lat ale na to z jakiego poziomu startowała to naprawdę jest nieźle. Co się porównywać można nie wiem z Holandia czy Anglia, które miały zupełnie inne uwarunkowania, kolonie nie mówiąc, że nie miały komunizmu. A aktualnie Polska jest bogatsza niż jakikolwiek kraj Ameryki łacińskiej np. A jakie oni mają zasoby złóż, nie mieli okupacji od dawna
  • Odpowiedz