Wpis z mikrobloga

Hej, Mirki.

Czy ktoś potrafiłby mi łopatologicznie wytłumaczyć co oznacza ten zwrot w odniesieniu do instalacji hybrydowych:

"Jednocześnie procedowana jest zmiana definicji hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ma ona być obligatoryjnie wyposażona w magazyn energii, a jej stopień wykorzystania mocy zainstalowanej wynosić przynajmniej 60 proc., czyli 5256 godzin."

Wiem że temat dotyczy instalacji przeznaczonych do produkcji energii "na sprzedaż" w ramach aukcji OZE, ale mam pytanie co w zasadzie oznacza "stopień wykorzystania mocy zainstalowanej"? Dajmy na to przykład: instalacja pv 10kWp i wiatrowa 5kW, jaki magazyn energii musiałby być aby osiągnąć ten "stopień wykorzystania mocy zainstalowanej"??

Tutaj artykuł skąd to wziąłem: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/aukcje-OZE-2021-instalacje-hybrydowe-magazyny-energii-PSME-9706.html

#oze #fotowoltaika #turbinywiatrowe #prad #elektryka #kiciochpyta #magazynyenergii
  • 11
@recznik_z_ikei: ja to rozumiem tak, że producent ma wyprodukowana energię eksportowac w czasie minimum tych 5000godzin w roku, czyli jak świeci słońce to ogranicza eksport i ląduje magazyn a jak przestaje świecić to oddaje do sieci tak aby spłaszczyć wykres eksportu i rozciągnąć go w czasie.

Ale bez minimalnej wartości eksportu to nie ma sensu.
@recznik_z_ikei:
Jednocześnie procedowana jest zmiana definicji hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ma ona być obligatoryjnie wyposażona w magazyn energii, a jej stopień wykorzystania mocy zainstalowanej wynosić przynajmniej 60 proc., czyli 5256 godzin. Stanowi to istotną zmianę w stosunku do definicji obowiązującej obecnie, zgodnie z którą współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej wynosi nie mniej niż 40 proc., co odpowiada 3504 MWh/MW/rok

Nie ma tam godzin/MWh.
@recznik_z_ikei: no właśnie pytanie jaki jest minimalny eksport uznawany, jeśli to ma tak działać jak myślimy.

Wiemy ile czasu eksportu mamy bez magazynu i ile czasu mam brakuje. Ta wartość dzielimy na 365 dni. I mnożymy przez minimum eksportu np 1kWh/h. Dla bezpieczeństwa magazyn bym zrobił dwa lub trzy razy większy bo wyliczony wg mojej metody w przypadku jeśli byłby jakiś bardzo kiepski dzień gdzie instalacja nie wyprodukuje prądu żeby pokryć