Wpis z mikrobloga

Przyszedł czas na wymianę oleju i chciałbym zasięgnąć opinii.

Wcześniej jeździłem na oleju Motul 5w40 z normą Dexos2. Teraz chciałbym przesiąść się na olej innej marki. Interesuje mnie olej Genuine GM 5w30 - Ponoć to oryginalny olej którym zalewane są fabryczne nowe ople w dodatku jest tańszy od Motula o niemal połowę.
Nie jestem typowym januszem co wybiera zawsze najtańsze części i oleje. Po prostu ciekawi mnie to czy ktoś tego oleju używał i z jakim skutkiem.

#opel #pytanie #mechanikasamochodowa #samochody #olejsilnikowy #motoryzacja
GwachQar - Przyszedł czas na wymianę oleju i chciałbym zasięgnąć opinii.

Wcześniej...

źródło: comment_1618321698PwWUtKeFhI19wlDQl0TXTJ.jpg

Pobierz
  • 26
Ponoć to oryginalny olej którym zalewane są fabryczne nowe ople w dodatku jest tańszy od Motula o niemal połowę.


@GwachQar: Ten GM to jest półsyntetyk.

Ogólnie pamiętaj że jak na oleju nie jest napisane "full synthetic" albo "100% synthetic", to znaczy że nie jest to baza syntetyczna.

Z moich obserwacji na tym właśnie oleju to tyle że estetyka wnętrza silnika jest dużo gorsza niż na pełnych syntetykach - brudno, brzydko. Ale
@GwachQar: na zakladam ze normy producenta spelnia olej na ten ktory chce wymienic.chlop chce tylko brac olej z innej firmy. ale masz racje producenci oleju specjalnie robia #!$%@? olej aby sie silniki #!$%@? xd.jak auto nie jezdzi jakkolwiek wyczynowo to obojetnie jaki olej 5w30 by wlal i tak bedzie spelnial swoje zadanie
@lubie-solnik: Nie zrozum mnie źle - Owszem normy są po to by je spełniać i każdy olej o takich samych normach jest bardzo podobny. Zastanawia mnie natomiast skąd aż taka różnica w cenie - W przypadku oleju Motul, Liqui Moly lub Millers płacimy w większości za markę? Czy może cena idzie w parze z jakością?

Natomiast nie zawsze jest tak jak Ci się wydaje. Nie wszystkie oleje 5w30 spełniają normę dexos2
@GwachQar: nie wiem, mi sie wydaje ze to bardziej marketing. Podobnie jak z zarciem myslisz ze drozsze to smaczniejsze a mozna kupic to samo a taniej(doslownie to samo tylko w innym opakowaniu xd).moja opinia jest taka jak pisalem wczesniej, jesli sie nie jezdzi sportowo to brac tani,olej silnika on nie popsuje.Moze drosze oleje lepiej wytrzymuja wyzsze przebiegi?Pewnie trezba by troche pogogloowac aby sie tego dowiedziec
@lubie-solnik: No właśnie - WYDAJE CI SIĘ natomiast bronisz swoich tez jakbyś był w 100% pewien.

Natomiast tak jak wspomniałem 5w30 to tylko norma lepkości SAE, a poza tym każda marka może mieć jeszcze jakieś swoje normy - W moim przypadku jest to DEXOS2, ale są jeszcze inne normy np ACEA A3, norma 505.01 albo 505.05 i te oznaczenia muszą się zgadzać w dodatku nie bez powodu te normy istnieją. Także
@GwachQar: #!$%@? mac ty umiesz czytac?chlop chce zmienic producenta oleju a nie normy ktore spelnia.porownuje dwie firmy z takimi samymi normami a duza roznica w cenie.nie wiem czemu sie do mnie #!$%@?,napisalem tylko swoje zdanie.Jak chcesz walki na argumenty to daj jakies zrodlo w ktorym porównują oleje z takimi samymi parametrami i sporo roznica w cenie. sam chetnie sie dowiem czy warto jest placic 2x wiecej za olej w zwyklem aucie.
Ten GM to jest półsyntetyk.

Ogólnie pamiętaj że jak na oleju nie jest napisane "full synthetic" albo "100% synthetic", to znaczy że nie jest to baza syntetyczna.

Z moich obserwacji na tym właśnie oleju to tyle że estetyka wnętrza silnika jest dużo gorsza niż na pełnych syntetykach - brudno, brzydko. Ale podobno właściwości nie odbiegają od syntetyków.


@hellfirehe: Spojrzałem właśnie w instrukcję obsługi i producent nie zaznacza czy ma być to
#!$%@? mac ty umiesz czytac?chlop chce zmienic producenta oleju a nie normy ktore spelnia.porownuje dwie firmy z takimi samymi normami a duza roznica w cenie.nie wiem czemu sie do mnie #!$%@?,napisalem tylko swoje zdanie.Jak chcesz walki na argumenty to daj jakies zrodlo w ktorym porównują oleje z takimi samymi parametrami i sporo roznica w cenie. sam chetnie sie dowiem czy warto jest placic 2x wiecej za olej w zwyklem aucie. co ktos
@GwachQar to jakby z porządnego samochodu typu BMW wsiąść do jakiegoś podrzędnego Fiata. 5W40 to dobra norma dla silników GM. Motul jest nie porównywalnie lepszy od tego Geniue GM. Zalej Motulem Cess 8100 z normą Dexos 2, tego GM to nawet pod uwagę nie bierz, no chyba że masz corsę 1.2 to lej co tam chcesz. Jeśli jakieś turbo albo większą moc w wolnossącym to tylko Motulem działaj.
to jakby z porządnego samochodu typu BMW wsiąść do jakiegoś podrzędnego Fiata. 5W40 to dobra norma dla silników GM. Motul jest nie porównywalnie lepszy od tego Geniue GM. Zalej Motulem Cess 8100 z normą Dexos 2, tego GM to nawet pod uwagę nie bierz, no chyba że masz corsę 1.2 to lej co tam chcesz. Jeśli jakieś turbo albo większą moc w wolnossącym to tylko Motulem działaj.


@TrionicSe7en: 1.4 90km Z14XEP
Chyba zdecyduję się na tego GM. Porównując z Motulem i jego normami oczywiście na papierze to teoretycznie to samo, a cenowo drugie tyle.
Nie jestem pewien w 100%, ale w przypadku Motula jego cena to prawdopodobnie marketing i sportowa historia marki Motul.

Natomiast pole do dyskusji nadal otwarte - Jeśli do jutra nie pojawi się jakiś argument przeciw GM to prawdopodobnie ten olej zamówię.
@GwachQar Używałem tego GM przez ok. dwa lata (2 wymiany, obie co 10kkm) w Hyundaiu z benzynowym wolnossakiemu 1.1, wcześniej przez 10 lat od nowości auto było zalewane też 5w30, ale Castrolem. Różnicy między nimi nie zauważyłem żadnej, auto śmigało jak należy. A, wcześniej w Lanosie, również przez 2 lata, lałem też tego GM 5w30, też było ok (na czym jeździł wcześniej nie mam pojęcia).
  • 0
@ZlodziejBilonownic: Opel benzyna czy diesel? Znam parę osób co przy tym GM musiało dolewać oleju bo auto miało większy apetyt po zmianie. Sam olej nie jest zły, byle wymieniać co 10k i będzie banglać.


Mój konsumuje olej na poziomie 0.7 do litra na 10-15tys km więc ponoć i tak całkiem dobrze, bo ten silnik tak zasłyszałem, że potrafi zjadać dużo więcej oleju. Wystarczy popatrzeć na forum opla ile ten silnik konsumuje