Wpis z mikrobloga

Siema. Chciałem wyciszyć nieco Endera 3 v2, hałas daje się we znaki.
Płyta jest cicha, głównie wentylatory świdrują w głowie. Chciałbym założyć wentylatory od SilentiumPC Zephyr (pinionszki). Przerabialiscie już może temat? Jaki zestaw najlepiej zastosować? #ender3
  • 15
@Cygan_z_wyboru: najgłośniejsze w v2 są wentylatory od hotendu i PSU. W przypadku hotendu nic konkretnego nie będę polecał bo każdy ma inne zdanie, większość poleci przereklamowaną i przepłaconą Noctuę a ja mam Sunona na 12V. Za to do PSU z całą odpowiedzialnością polecam Sunon MF60151VX + demontaż dodatkowej (czarnej) blachy z wierzchu (spodu?) zasilacza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Cygan_z_wyboru: Daj sobie spokój z tak małymi wentylatorami Drukuj pokrywę z miejscem na wentylator 8 lub 12 cm to będzie ciche i skuteczna

Zmień sobie zasilacz na meanwell ma większą sprawność mniej się grzeje a wentylator ma spoczynku zatrzymany dopiero jak się rozgrzeje się włącza a że grzeje się bardzo słabo to prawie w ogóle się nie włącza
@hrumque: ender v2 ma zasilacz meanwell właśnie, ale problem jest taki, że przez podwójną blachę (jedna z obudowy zasilacza, druga dodana przez Creality) grzeje się bardziej i ma zablokowane otwory wentylacyjne. Dlatego radzę tą czarną zdemontować a konektory zakryć dodrukowanym elementem.
Wychodzi na to, że potrzebny jest zestaw:
2 x 40mm
2 x 120mm (ewentualnie 80mm do chłodzenia zasilacza)

4x step down

Na co warto założyć lepsze chłodzenie? Zasilacz czy płyta?

Koszta to wyjdzie około 85 zł. W tej cenie mamy 1.5 wentylatora 40mm Noctua więc chyba warto.
@Cygan_z_wyboru: do zasilacza, bez cudowania, użyj tego Sunona co pisałem wyżej. 60x60x15mm, nie trzeba nic przerabiać z obudową bo pasuje w miejsce starego.

Ogólnie strasznie mnie śmieszą te przeróbki z wielkimi wentylatorami, które wymagają drukowania odstającej obudowy, które z kolei wymagają drukowania wyższych nóżek - kiedy wystarczy tylko poszukać odpowiedniego wentylatora pasującego w miejsce fabrycznego i zastanowić się co można ewentualnie poprawić z przepływem powietrza. Ale jak ktoś lubi robić takie
@Tekturka @mles @Armo Super, pomocne sugestie. Zastanawiałem się właśnie jaka jest różnica w hałasie dla takiego 80 vs 120 wentylatora. Jeśli bez różnicy to nie widzi mi się drukować specjalnych obudów żeby zmieścić taką dmuchawę jak 120 mm.