Wpis z mikrobloga

PRZYPOMINAM!
Liczebniki porządkowe zapisujemy albo słowami (np. pierwszy, piąty, siódma, dwa tysiące dwunasty, czterdziesty ósmy), albo cyframi z kropką (1., 5., 7., 2012., 48.). NIGDY nie piszemy: „1-go,” „w 5-tym”, „7-ej”, „2012-ego”, „48-mu”. Dodawanie końcówek fleksyjnych do cyfr jest niepoprawne!
ZAPIS CYFROWO-SŁOWNY możemy stosować tylko, gdy zapisujemy wyrazy utworzone od połączenia liczebnika i przymiotnika czy liczebnika i rzeczownika, np. XIX wiek > dziewiętnastowieczny lub XIX-wieczny; 1 osoba > jednoosobowy lub 1-osobowy; 5 kondygnacji > pięciokondygnacyjny lub 5-kondygnacyjny (ale nie: „5-cio kondygnacyjny”!); 7 lat > siedmioletni lub 7-letni; 2012 elementów > dwatysiącedwunastoelementowy lub 2012-elementowy; 48 koni > czterdziestoośmiokonny lub 48-konny. Jeśli zapisujemy liczebnik porządkowy cyframi, to kropkę, którą powinniśmy po nim umieścić, koniecznie pomijamy w dwóch wypadkach: - zapisując datę z miesiącem pisanym słownie, np. 7 maja, 28 czerwca (nie: „7. maja”); - podając godzinę, np. we wtorek o 18, w środę o 19 (kropkę musimy pominąć, zapis „w środę o 19.” jest niepoprawny).

Źródło: [SO PWN; NSPP; WSPP; Baza CKS]

#gruparatowaniapoziomu #ratowaniepoziomu #jezykpolski #polszczyzna
  • 15
@Dusiaklaudusia Pierwsze zdanie i już błąd. Kropkę w liczebnikach porządkowych jak najbardziej można pominąć, jeżeli z kontekstu jasno wynika, że użyto liczebnika porządkowego. Zdanie: "Chodzę do 4. klasy." sugeruje, że z odbiorcy robimy debila, który nie potrafi sobie liczebnika odmienić.
@Dusiaklaudusia: Dla mnie to oczywiste. Pisanie "1-go", "7-ej", "5-tym" itd. kojarzy mi się z buractwem. Tak pisali ubecy, zwłaszcza niższego szczebla i niewykształceni, w swoich raportach (czytałem kiedyś publikacje IPN zawierające dokumenty UB i tam nagminnie się z czymś takim spotykałem). Ubecy tacy jak kapitan Jajec z "Pułkownika Kwiatkowskiego". ;)
Podobnie zresztą jak wkurza mnie mówienie "w dwutysięcznym piątym", "w dwutysięcznym siódmym" itd. To też głupia i niepoprawna forma. Równie dobrze
@rivq: Ale to nie jest błąd. Owszem, MOŻNA opuścić kropkę w takim kontekście (oraz paru innych specyficznych), ale zapisanie jej nie będzie błędem. Tutaj mamy podane główne zasady i wszystko jest jak najbardziej poprawnie sformułowane.
Jeżeli coś można, to nie znaczy od razu, że tak musi być zawsze.