Wpis z mikrobloga

Mając 50.000 zł oszczędności jest sens wrzucać to w obligacje skarbowe na rok/dwa? Patrząc na średnią inflację za 2020r. to kolorowo nie wygląda. Oszczędności pochodzą z 2019/2020, więc od leżenia na koncie już trochę straciły na wartości.
Myślałem, żeby rozdzielić tą gotówkę na mniej więcej równe części i wymienić na USD/EUR/CHF, może złoto?
Jakiś czas temu wpadł mi również do głowy zakup i wynajem garażu, ale w mieście wojewódzkim taka kwota okazuje się trochę mała.

Z czystej ciekawości jak Wy byście postąpili na moim miejscu?

#inwestycje #inwestowanie
  • 9
@exyvL Długo to zbierałeś? Ja bym zostawił równowartość rocznego kosztu Twojego życia na czymś względnie bezpiecznym- lokata,fundusz pieniężny ale nie obligacje bo kasa musi być dostępna. Masz takim sposobem komfort psychiczny. Potem dopiero bym myślał o inwestowaniu reszty. I z tą resztą to podzielenie na części- żeby to pracowało na różne sposoby. W co inwestować zależy od akceptowalnego ryzyka i perspektywy czasowej.
@ludzik: Zbierałem 1.5 roku mieszkając z rodzicami. Najgorsze, że w tamtym roku dołączyłem do grupy wiekowej 20+ i nie wiem gdzie się będę znajdował za kilka lat, więc moim zdaniem kupno jakiejkolwiek nieruchomości to zły strzał. Może się okazać, że za dwa lata przeprowadzę się na drugi koniec Polski czy nawet wyjadę na zachód i będzie problem ze sprzedażą takiej nieruchomości ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@kruszomek:
@exyvL: ściągnij kalkulator do obligacji od np. Iwucia, oblicz ile Ci zostanie po wyjściu. Inna opcja rozbijasz to na mniejsze kwoty do 10k przeważnie i wrzucasz na promocyjne konta oszczędnościowe
@ludzik: Przecież obligacje są łatwo dostępne. Nigdy nie stracisz przy wcześniejszej wypłacie (chyba, że inflację) bo opłata likwidacyjna jest do wysokości odsetek. Obligacje możesz spieniężyć w dowolnej chwili a otrzymanie gotówki na konto to kwestia kilku dni roboczych. Wystarczy na koncie mieć tygodniówkę a resztę można trzymać w obligacjach.
@Xianth2 No ok. Byłem przekonany że jeśli sprzedaż obligacji przed terminem to ze stratą włożonego kapitału lub w ogóle nie da się ich upłynnić przed terminem
@ludzik: Polecam czytać opis:

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup) można wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Dla serii zakupionych od 1 kwietnia 2015 r. opłata wynosi 0,70 zł od każdej obligacji czteroletniej.

Opłata jest pobierana w następujący sposób:


w pierwszym okresie