Wpis z mikrobloga

@bonus: wątpie, czy będą jakąś przyszłością. Nim to trochę język śmietnik z tego co patrzyłem (chodzi mi o liczbę ficzerów) i nie wróżę mu dobrej przyszłości. Crystal wygląda fajnie, przydałby się w mainstreamie język mający wiele zalet go, który nie jest tak ubogi w ficzery. Tak czy owak to za mało, te języki nie wprowadzają nowej jakości ani nie są promowane przez duże firmy
@Saly: Crystal wnosi ogromną wydajność, nawet lepszą niż Go, w syntaxie Ruby - dla mnie może być za jakiś czas przyszłość, dziś posiedziałem w nim parę godzin (bo kiedyś kodziłem w Ruby), ale jednak liczba i jakość bibliotek jest bardzo świeża.

@devopsiarz: Chciałem zaadoptować do mojego hobbystycznego projektu wydajne API, i przy okazji nauczyć się ciekawego języka, rozszerzyć horyzony. Aktualnie siedzę głównie w Nodejs i trochę ruszam Deno
Crystal wnosi ogromną wydajność, nawet lepszą niż Go, w syntaxie Ruby - dla mnie może być za jakiś czas przyszłość, dziś posiedziałem w nim parę godzin (bo kiedyś kodziłem w Ruby), ale jednak liczba i jakość bibliotek jest bardzo świeża.


@bonus: nie wybierałbym crystala jako rozwiązanie problemów wydajnościowych. Jeśli nie robimy dużych operacji na CPU to go jest bez porównania najlepszym wyborem jeśli chodzi o wydajność. Jak chcemy maksymaną wydajność na
@Saly: Wydajność nie jest aż tak kluczowym priorytetem, chodzi o to, żeby to było coś na miarę nodejs, bo jednak Ruby i Python... to trochę bez sensu.

Bardziej chodziło o taki rozwój koncepcji nowych języków, które mają rozwiązywać aktualne problemy. I szybkość wdrażania programów jak w Nodejs
@bonus: go jest na pewno fajne pod tym względem, bo jest bardzo proste. Jeżeli nie ogarniasz konceptów Rustowych, to nauka go zajmie kilkukrotnie mniej czasu
@Saly: Przed Crystal i Nim chyba jeszcze długa droga, z 1-2 lata zanim będzie można myśleć o produkcji. Deno póki co też jest bardzo świeże, więc albo szkolić dalej Nodejs+TS albo spróbować Go - co myślisz?
@bonus: wydajne API napiszesz szybko w Go, a ucząc się Go zwiększysz atrakcyjność na rynku pracy tu i teraz. Ekosystem ma już pewien stopień dojrzałości, a to też ważne. Rust to też bardzo dobra inwestycja, jednak ofert pracy jest mniej niż w przypadku Go, a sam język jest znacznie trudniejszy, aby w nim wystartować. Niemniej obydwa języki będą zdobywały coraz większą popularność, jak do tej pory, bo przekroczyły pewien punkt krytyczny.
@devopsiarz: Wiesz co wcale mi nie chodzi o rynek pracy, mam już dobre podłoże w JS, React, Nodejs. Po prostu chciałem coś dla siebie zrobić :D Wyjść poza ekosystem JS