Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#sysadmin #linux #vmware #devops
Jakie będzie najlepsze narzędzie, żeby zautomatyzować taki proces?

1. Utworzenie vmki na vwmare z template (i ewentualnie zmiana jakichś parametrów, typu CPU, ram, hostname itd.)
2. Podstawowa konfiguracja OS (Linux) - update, instalacja paczek, dodanie userow itd.
  • 13
@nuciu777: 1. Ogarniesz ansible albo terraformem. Tutaj wolałbym terraforma dlatego, że on trzyma stan i jak VM istnieje to nic nie będzie robił. Ansible po prostu odpali Ci api i sam musisz sobie ograć, żeby było idempotent.
2. Ja bym użył ansible albo puppte serverless.

Ja robiłem coś takiego i robiłem to za pomocą packera, puppeta i terraforma. Używałem podejścia immutable infrastructure. To znaczy, że budowałem template vsphere, gdzie wszystko było
Ja robiłem coś takiego i robiłem to za pomocą packera, puppeta i terraforma. Używałem podejścia immutable infrastructure. To znaczy, że budowałem template vsphere, gdzie wszystko było zainstalowane i po prostu wrzucałem to na klaster. Jeżeli chciałem doinstalować jakiś pakiet to po prostu budowałem nowy template i go deployowałem.


@yggdrasil: no tak a co z danymi? Np przed roku? Rozwalasz vm-ke no a co z danymi
@nuciu777: 1 komenda w PowerCLI -> Utworzenie vmki na vwmare z template (i ewentualnie zmiana jakichś parametrów, typu CPU, ram, hostname itd.) , co do instalacji paczek, userow, to jak nie masz nic mega skomplikowanego , bog wie czego, to kolejna 1-2 komendy w PowerCLI. Ale reszta tez dobrze Ci mowi, jeszcze jak ktos wspomnial cloud-init + jeszcze zobacz sobie customizacje. Mozesz tez sprawdzic sobie OVA parametryzacje jakbys chcial fajnie po
@yggdrasil: ale jak przeciez baza jest w na odzielnym lvm rozwalajac maszynke rozwalasz baze.
no rozumiem ze mozna przełączać chyba ze cos na zasadzie redhat clustra ze jakis zasob servera jest współdzielony ale nie dotykałem tego bo krytyczne aplikacje u nas stoja, a ruszanie tych złomów to nie na moje nerwy( ͡° ͜ʖ ͡°)