Wpis z mikrobloga

Jakieś 4 miesiące temu pytałem, czy bylibyście chętni na mój osobisty ranking źródeł informacji na temat Tesli. Miałem trochę rzeczy na głowie w między czasie, ale czas by OP zaczął dowozić co obiecał...

Plan na tę serię wpisów pod nowym tagiem #teslaresearch, jest taki... by najpierw omówić moim zdaniem co ciekawsze kanały na YouTube, które różne ciekawe informacje na temat Tesli publikują.

Nie będę publikował ani "od najlepszego" ani "od najgorszego", lecz by było ciekawiej... raz coś z wyższej półki... raz coś z niskiej, z kilkoma przestrogami na temat danego źródła.

So, without further ado... let's start with...

Dave Lee on Investing

Typ źródła: Kanał YouTube
Liczba subskrybcji: 132K
Pierwsze video o Tesli: 2014-02-20 (jednocześnie, pierwsze video na kanale)
% wszystkich materiałów z "Tesla", "TSLA" lub "Elon" w tytule: 66% (204/306)
Materiały sponsorowane: albo nie ma ich wcale, albo tak mało, że nie kojarzę.
Jego Twitter: https://twitter.com/heydave7 (51,3k followersów)
Tesla Fanboy Scale: 8/10


Ciekawostki o nim

- wczesny inwestor Tesli. Miał okazję Testować Model S już w 2012 roku. Mniej więcej wtedy zaczął też kupować akcje Tesli. Zaczął kupować akcje poniżej $40 (pre-split/~$8 split adjusted), robiąc na nich po drodze 75x. Ma ciekwy odcinek pod tytułem: How I almost sold TSLA at $40!
- Kupił i posiada starlinka
- Jeżeli dobrze kojarzę, mieszka w okolicach Silicon Valey, jednak dużo podróżuje z rodziną swoim vanem, którym zwiedza parki narodowe - duża część odcinków jest nawet z niego nagrywana - czego przez długi czas nie dostrzegłem nawet.
- żonaty, dzieciaty
- Jak często podkreśla, inwestuje tylko z bardzo długim horyzontem czasowym. Jego celem jest znajdywanie firm, których ewaluacja ma potencjał do ponad 10-krotnego wzrostu.
- brał i ciągle bierze udział w wielu spotkaniach dla inwestorów organizowanych przez Teslę, stąd często miał/ma informacje z pierwszej ręki
- szacowany majątek: brak dokładnych danych... ale z tego co wspominał jak wcześnie zainwestował w Teslę, to szacowałbym na +10M USD.

Jego materiały warte polecenia

Gdy zaczynałem robić o nim notatki, zaznaczyłem sobie, że najlepszym jego materiałym jest wywiad z ekspertem od AI/Machine Learningu, Jamesem Doumem.

Jednak okazało się, że przez ostatnie 4 miesiącie... Dave gościł Jamesa Douma jeszcze kilkanaście razy, a każdy z tych materiałów to moim zdaniem KOPALNIA WIEDZY o tym jaka działa Full Self Driving Tesli, jak taki problem generalnie się rozwiązuje, dlaczego Tesla nie używa Lidaru, jakie są zalety customowego chipa FSD Tesli, na czym polega przewaga tego sprzętu nad chipami Nvidii, i na wiele, wiele innych tematów.

Łącznie ponad 16 godzin contentu o FSD najwyższej jakości:


Dave ma to na swojej playliście tutaj, ale dla was przygotowałem własną listę, bo jego ma dziwną pomieszaną kolejność. Poniższa lista jest w kolejności chronologicznej:

- What is Tesla’s Dojo Supercomputer? Chat With Neural Net Expert James Douma (Ep. 180) - 54:18
- Tesla FSD Rewrite, Dojo, Competition, Robotaxi: Full Chat With James Douma (Ep. 180 Appendix) - 3:00:47
- Will Tesla Make a $10,000 Consumer Robot? Chat With Machine Learning Expert James Douma (Ep. 181) - 25:16
- James Douma: Tesla Robot, Full Recording 11/2/20 Interview (Ep. 182 appendix) - 54:08
- Revealed: Inside Tesla's FSD Neural Nets w/ James Douma (Ep. 255) - 1:03:24
- Tesla's Latest FSD Breakthrough: Bird's Eye View Explained w/ James Douma (Ep. 258) - 49:22
- Why Tesla FSD Is Better Than Lidar? w/ James Douma (Ep. 260) - 56:38
- Tesla Stock Drops: How to Keep Perspective w/ James Douma (Ep. 264) - 43:13
- How Tesla Is Cracking the FSD Challenge w/ James Douma (Ep. 265) - 58:38
- Why Tesla FSD Is Worth Trillions w/ James Douma (Ep. 266) - 1:30:57
- Tesla’s FSD Hardware Advantage Part 1 w/ James Douma (Ep. 274) - 51:43
- Tesla vs Nvidia: FSD Hardware Advantage Part 2 w/ James Douma (Ep. 275) - 1:16:57
- Deep Dive On Ark Invest's $3000 TSLA Model w/ James Douma (Ep. 278) - 1:27:37
- Building a Tesla FSD Validation Model w/ James Douma (Ep. 280) - 38:49
- How Much Does Tesla FSD Add to TSLA’s Valuation? w/ James Douma Part 3 of 3 (Ep. 282) - 45:08

Niejako przy okazji, skoro zrobiło się nam tutaj fajne źródło wiedzy na temat FSD, to jeżeli chcesz naprawdę zrozumieć czym jest i jaka działą FSD Tesli, to koniecznie powinieneś także:
- oczywiście obejrzeć Tesla Autonomy Day - 2:42:49 (właściwe nagranie zaczyna się od 1:09:29)
- ostatni wywiad z Andrew Karpathy (szefem zespołu FSD Tesli) w podcaście Robot BrAIns -1:06:31 (złoto)

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to rozważ śledzenie nowego tagu #teslaresearch.

Jeżeli chcesz być powiadamiany o kolejnych wpisach z tej serii, zaplusuj następy komentarz

#tesla #gielda #teslaresearch
  • 21
  • Odpowiedz
panie, przecież tesla to bańka,


@temp16: a na ten temat też jeszcze zdążę się wypowiedzieć... ale bańka to będzie wtedy, kiedy twój fryzjer będzie Ci mówił, że zainwestował w Teslę, bo te ich taksówki, to naprawdę same jeżdżą, bo wie, bo sam sprawdzał i to jednak nie ściema ;)
  • Odpowiedz
@balin1: dalej regularnie dokupuje. Ostatnio nawet nieco więcej niż zazwyczaj. Wrzucę potem jakis update, ale już nie w ramach #zbieramnatesle, bo nie chce ludziom głowy zawracać wpisami:

- a teraz znowu mam za mało
- a teraz znowu mam wystarczająco by kupić
- a teraz znowu za mało...
- etc...

wrzuce na tag tesla pewnie po prostu
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: zazdro, tesla była moją pierwszą inwestycją i sprzedałem jak tylko "trochę" zarobiłem mimo, że holdowałem przez 2 lata, a sprzedaż też była tylko pod ponowne kupno w dołku, teraz trochę mądrzejszy jestem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednak póki co, mimo, że mądrzejszy to odpuszczam tesle, wycena + śliskie muska terminy odnośnie fsd mnie odstraszają.
Ale kibicuje firmie i inwestorom, oby wpadło dużo $.
Nawet jak sam
  • Odpowiedz