Wpis z mikrobloga

#elektronika #arduino #programowanie
Zna ktoś coś lepszego do nauki C dla avr niż "Mikrokontrolery avr język C" Mirosława Kardasia? Odbiłem się kilka razy, może to nie mój styl uczenia. Próbowałem kursów arduino (wiem że to c++ a nie c) ale tam prawie zawsze bazuje się na gotowych bibliotekach i później trafia się na ścianę jak do czegoś nie ma biblioteki.
  • 9
@ZaQ_1: do mnie nigdy kursy nie trafiały i miałem z tym problemy.
Po prostu siadłem do dokumentacji procka i np. scalaka akcelerometru jakiegoś prostego i napisałem do niego "sterownik" po swojemu (turbo #!$%@? był ale działał i w końcu to zrozumiałem)
I tak krok po kroku do przodu
@ZaQ_1: Zastanów się co właściwie chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz pisać proste rzeczy dla siebie - może wystarczy ci arduino z bibliotekami (aż nie dojdziesz do jakiejś ściany). Jeśli chcesz pracować w branży, to może od razu przestaw się na jakieś ARM-y i przyzwyczaj do gotowych bibliotek producentów - ułatwiają życie i zazwyczaj są wystarczające.

Ewentualnie w "przejściowym etapie" zostań przy ekosystemie Arduino, ale weź manual do procesora i spróbuj pomachać pinami
@ZaQ_1: Mnie Kardaś tylko wprowadził w temat. Sam język C znałem, u Kardasia nauczyłem się podstaw "obsługi" mikrokontrolerów, a potem i tak sięgałem do not katalogowych, bo Kardaś albo spłyca zagadnienie, albo nie uwzględnia różnic między różnymi uC. Jeżeli potrzebujesz nauczyć się samego C, to oczywiście Kernighan i Ritchie.
Jeśli chcesz pisać proste rzeczy dla siebie - może wystarczy ci arduino z bibliotekami (aż nie dojdziesz do jakiejś ściany).


@sredni_szu: Sporo rzeczy daję radę ogarnąć przez zmienianie kodu na czuja i sklejanie go na ślinę z kilku różnych źródeł. No ale trafiam na te ściany coraz częściej i czuję, że próbuję wynaleźć koło na nowo. Dlatego co jakiś czas próbuję się nauczyć tego nieszczęsnego C, żebym mógł napisać wszystko "tak
@ZaQ_1: To skoro masz już jako takie doświadczenie, to może jako kolejny krok skorzystaj z tego https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f4-1-czas-poznac-hal-spis-tresci-kursu-id14114
Nauczysz się pisać na dużo sensowniejsze procesory, z tyloma seriami że łatwo będzie dobrać odpowiedni. I nie fiksuj się, że mikrokontrolery = C, w odpowiednim podzbiorze C++ pisze się często dużo lepiej. Biblioteki od ST są chwilami nieprzyjemne, ale nie mają zbyt wielu sztucznych ograniczeń.
@ZaQ_1: Może jakieś kursy na udemy ewentualnie forbocie. Kup sobie jakiś prosty zestaw STMa do nauki z np. Botlandu i zaczynaj zabawę. Ewentualnie kup sobie Arduino i pisz programy w C (odpowiednio ustawiając Atmel Studio).