Wpis z mikrobloga

Wykopki twierdzą, że za 5k netto miesięcznie na lajcie da się utrzymać rodzinę 2+1

5k to starcza co najwyżej na normalne życie 1+0 xD Rozumiem, że wczasy raz do roku, mieszkanie większe niż 15m2 i auto nowsze niż 30letnie to w Polsce fanaberia i jest rozwalaniem kasy na lewo i prawo ¯\_(ツ)_/¯

#zarobki #finanse #pracbaza

5k netto starczy na rodzinę 2+1?

  • Nie 71.1% (2157)
  • Tak 28.9% (875)

Oddanych głosów: 3032

  • 125
@pan_warell: Chyba to będzie wegetacja, o ile przetrwacie.
Moim zdaniem nie jest to możliwe.
Po pierwsze:
- rata za mieszkanie\dom
- jeśli dom, to koszty dużo wyższe niż przy mieszkaniu, chyba, że masz wszystko zrobione tak, że nie musisz nic dokładać, ale wtedy duży wkład początkowy, więc pewnie rata wyższa,
- koszty życia w Polsce są bardzo wysokie w stosunku do zarobków, patrzę po znajomych i rodzinie, nie mówię, że wszyscy,
@Kordus: widzisz a tu cymbały przekrzykują się że 5k to super kwota na przeżycie dla 3 osób xD. Jedna osoba wyżyje za to na średnim poziomie i to bez fajerwerków, a gdzie dopiero 3??
No chyba że za cel życia obierzemy sobie minimalizm, i odmawianie sobie przyjemności. To tak, nawet uda się coś odłożyć, tylko co to za życie.
@picasssss1: Mi nie chodzi nawet o życie z super przyjemnościami. Nawet i u nas, były ostatnio takie miesiące, że wychodziliśmy na 0, lub na minusie. Niestety czasem życie przynosi niezapowiedziane plany i człowiek popłynie szybko. Wystarczy porozmawiać z ludźmi, dużo osób otwarcie się przyznaje, chcąc żyć na normalnym poziomie, musisz lepiej zarabiać.
Dlatego jak słyszę, że ludzie z zarobkami > 4k pln netto to bogacze, to łapię się za głowę. Ja
@pan_warell:

mieszkanie większe niż 15m2 i auto nowsze niż 30letnie to w Polsce fanaberia i jest rozwalaniem kasy na lewo i prawo


No #!$%@? xD Ostatnio rozpisałem na Wykopie swoje wydatki to się dowiedziałem, że jestem jakimś bajkopisarzem który opisuje życie bogacza a jedyne co mam to właśnie nowy samochód, trochę fajniejsze mieszkanie i trochę elektronicznych gadzetow xD Tymczasem na Wykopie to jakiś #!$%@? luksus a ja #!$%@? hajsy.

https://www.wykop.pl/wpis/56102849/ostatnio-pare-osob-podawalo-swoje-zarobki-i-wydatk/
@Kordus: Ale ja to doskonale wiem, ba domeną ludzi biednych jest kupowanie gorszych jakościowo rzeczy. I zamiast kupić coś co posłuży kilka lat, to kupują chłam rozwalający się po kilku miesiącach, sumarycznie wychodząc na tym gorzej niż gdyby kupili sprawdzoną droższą rzecz. Tylko nie kupią tej droższej rzeczy bo ich zwyczajnie nie stać, dlatego uważam że 5k na osobę to nie jest jakaś rewelacyjna kwota, a jak gadają że za 2,5k
@Lohengrin: W dużym mieście? Weź sobie jakiś kraków\wrocek\poznań, mieszkanie, jakieś auto lub dwa. Bo trzeba do pracy jeździć, dzieci zawozić\odwozić. Niańkę ewentualnie jeśli 2 osoby pracują. Oczywiście myślę tu o normalnym życiu - zajęcia dodatkowe i jakieś tam wakacje. Nie o wegetacji ani nie o wysokim poziomie.
@pan_warell: odpowiedź brzmi tak, ale prawidłową odpowiedź to nie. Da się posiadać rodzinę za dużo mniejsze pieniądze ale wtedy mamy ubustwo, pomoc karitasu, socjale, byleby tylko utrzymać funkcje życiowe.
Natomiast jeżeli chcemy dodatkowo odkładać pieniądze , opłacać kredyt, jeździć na wakacje no to niestety 5k netto na taką rodzinę to bardzo mało.
@pan_warell: u mnie w rodzinie 2+2 jak kiedyś mieszkałem z rodzicami to około 5k starczało i to na całkiem spoko życie, wakacje raz w roku w PL + jakieś wyjazdy weekendowe czasami, dwa samochody "przeciętne", z tym że we własnym domu. W dzielnicy na obrzeżach miasta, sporo ludzi dookoła miała pewnie podobną sytuację i wszyscy własne domy (które ich dziadki pewnie sami pobudowali)
odwiedzenie zakątków świata, które mnie zawsze fascynowały?


@Im_from_alaska: I cóż takiego fascynującego napotkałeś w tych "zakątkach"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wozisz dupsko bo wszyscy tak robią, taka prawda.

No chyba że jesteś w tym może 1% który faktycznie coś z tych podróży wynosi to wtedy przepraszam ¯\_(ツ)_/¯