Wpis z mikrobloga

Jak wyglądają elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu? Przykład elektrowni Cap-Chat - Znalezisko

Energetyka wiatrowa w Polsce jest obecnie w fazie szybkiego i dynamicznego wzrostu. Coraz częściej w otaczającym nas
krajobrazie można zauważyć kręcące się trójpłatowe turbiny śmigłowe produkujące energię elektryczną. Ciekawą konstrukcją wykorzystującą energię wiatru są również turbiny o pionowej osi obrotu.

Największa elektrownia o pionowej osi obrotu została zainstalowana w zachodniej części Kanady, w miejscowości Cap-Chat w prowincji Quebec. Jej konstrukcja jest oparta na turbinie typu Darrieus’a.

Wykorzystana turbina składa się z wirnika o dwóch łopatach osadzonych na pionowej kolumnie. Szerokość konstrukcji w najszerszym miejscu wynosi 64 metry, natomiast wysokość to 110 metrów. Wykorzystana turbina została zaprojektowana na pracę przy prędkości wiatru od 4,5 do 22 metrów na sekundę. U dołu konstrukcji znajduje się generator, który zamienia energię ruchu obrotowego w energię elektryczną. Układ produkcji energii elektrycznej jest wyposażony w generator oparty o maszynę pierścieniową, a jego moc wynosi 4 MW.

Wśród zalet turbin o pionowej osi obrotu można wymienić działanie niezależne od kierunku wiania wiatru. W przypadku turbin Darrieus’a ich sprawność wynosi od 30 do 40%, gdzie najpopularniejsze, trójpłatowe turbiny wiatrowe o poziomej osi obrotu #!$%@?ą się sprawnością około 50%.

Natomiast wśród wad pionowych turbin wiatrowych można wymienić trudności w rozruchu. Aby wyeliminować tę wadę często wykorzystuje się turbiny Savoniusa, gdzie łopatki są specjalnie wyprofilowane i umożliwiają dogodny rozruch. Jednak takie rozwiązanie wpływa na zmniejszenie sprawności. Natomiast konstrukcje oparte tylko na turbinie Darrieus’a często są wyposażone w dodatkowe silniki elektryczne, które rozkręcają turbinę, a wiatr podtrzymuje jej pracę. W innych rozwiązaniach wykorzystuje się ich zmodyfikowaną, samorozruchową wersję doposażoną w dodatkowy system łopatek rozruchowych.

Większość turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu wykorzystuje się w układach generacyjnych małej mocy, ale ich wykorzystanie dotyczy raczej indywidualnych odbiorców. Rozwój pionowych turbin wiatrowych nakierowany jest na zastosowanie ich zaludnionych terenach, między innymi rozważa się ich montowanie na wieżowcach.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6001023

Bezpośredni link do artykułu: Notes Elektrotechnika

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #elektryka #elektrotechnika #inzynieria #technologia #oze #energetyka #ekologia #kanada
M.....r - Jak wyglądają elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu? Przykład elektrow...

źródło: comment_1615558554jKjp9XxYiPvN5FddKOOFSc.jpg

Pobierz
  • 8
@iwannafreshstart: Niestety nie mogę znaleźć, chociaż wiem, że kiedyś go widziałem na jakimś niedużym blogu. Obecnie wątpię, żeby się pojawiły nowe filmiki ze względu na to, że turbina jest wyłączona z użytku po awarii (jeżeli dobrze pamiętam łożysk). Jeżeli chodzi o turbiny Darrieus’a o pionowej osi obrotu to podrzucam angielsko języczny filmik na ich temat, gdzie możesz zobaczyć je w ruchu. Te akurat są trójpłatową modyfikacją.
M.....r - @iwannafreshstart: Niestety nie mogę znaleźć, chociaż wiem, że kiedyś go wi...